IV. Вивчення нового матеріалу.

Тема : Походження і причини атмосферних і погодніх явищ.

Мета:узагальнити знання учнів про типи погоди в Україні; сформувати уявлення про несприятливіпогодні явища і їх розповсюдження на території країни; ознайомити з основними положеннями організації метеорологічної служби України та значенням її роботи. продовжити навчати дітей працювати з кліматичними картами, додатковою інформацією.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: підручник, атлас, календарі погоди, синоптичні карти.

Очікувані результати. Після уроку учні повинні:

· вміти розкривати зміст основних понять кліматології.

· давати характеристику небезпечним погодним явищам, розуміти їх причини і наслідки.

· працювати з додатковими джерелами географічних знань.

· на основі самостійної роботи в групах формувати поняття колективізму, відповідальності перед товаришами.

Додаткові блоки :народознавство - світоглядна і фольклорна творчість.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.

Підготовка учнів до заняття.

Перевірка присутніх дітей на занятті.

Привітання:

Встаньте, діти, всі рівненько,

Посміхніться всі гарненько.

Посміхніться ви до мене,

Посміхніться і до себе,

Привітайтесь: «Добрий, день!»

Хвилинка спостережень.

- Яка зараз пора року?

- Який місяць?

- Тепло чи холодно на вулиці?

- Якого кольору небо?

- Чи були протягом дня опади?

ІІ. Актуалізація опорних знань і умінь учнів.

Явища природи в загадках:
1.Ой летіли з неба
Білі льодяники
Несолодкі, несмачні
Танули срібляники. (Град)

2.А Негода-Непогода,
Та була глухенька зроду.
Як їй хмари щось казали,
То в нас вуха закладало. (Грім)

3.На світанку, як товстий жупан,
На землі лежить густий… (Туман)

4.Напилось довкілля щедро від душі,
Напоїли землю проливні… (Дощі)

5.Грім гримить, на колісниці
В небі скаче… (Блискавиця)

6.Крил не має, скрізь літає

та ще й куряву здіймає. (Вітер)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності:

Незнайомець зайшов в магазин за товаром і побачив на стіні напис : «Цей магазин буде закритий двадцять восьмого серпня по причині погоди» .

Оскільки було тільки 15 серпня, чоловік запитав господаря крамниці, як він може знати за стільки днів, яка буде погода.

– Ну , – сказав господар, – якщо буде невеликий дощ, я піду на рибалку. Якщо сильний дощ – язалишуся вдома і буду працювати своїми інструментами.

– Але звідки ви знаєте, що буде дощ? – Запитав чоловік.

– Не має значення, буде дощ чи ні. Якщо буде сонце, я піду на риболовлю чи буду працювати своїми інструментами; так чи інакше все залежить від погоди.

Життя людини навіть у наш час великою мірою залежить від погоди, тому у довкілля людина з давніх-давен помічала та запам’ятовувала ті особливості, що допомагали їй визначати зміни погоди. Чим глибше людина проникає до сутності таємниць погоди, тим краще розуміє. Якими могутніми силами ця погода визначається. Тому про «керування погодою», яке у середині XX ст.. вважалося справою найближчого десятиріччя, нема чого й думати. А от прогнозувати погоду не тільки можливо, але й необхідно. І тут без метеорологів не обійтися.

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Чому так важливо отримати прогноз погоди?

2. Представники яких професій найбільше потребують точного прогнозу погоди?(Є цілий ряд галузей, діяльність яких залежить від гідрометеорологічних умов: сільське господарство, авіація, мореплавство, рибальство, оборона, робота транспорту, оборона країни, енергетика, комунальне і водне господарство і, нарешті, побутове життя людини).

3. Які несприятливі погодні (метеорологічні) явища вам відомі?

Щоденно з різних засобів масової інформації ми отримуємо дані про погоду,яка очікується на певній території в найближчий час. Науково обґрунтованим передбаченням майбутнього стану погоди в Україні займається Національна гідрометеорологічна служба.

Складання прогнозу погоди базується на численній інформації про стан атмосфери і підстилаючої поверхні, що регулярно збирається наземними метеорологічними станціями, які мають у своєму розпорядженні космічні супутники. До центральної установи гідрометеорологічної служби через певні проміжки часу надходять відомості з усіх метеостанцій України. А також здійснюється обмін інформацією з іншими країнами.

Тут складаються синоптичні карти (або карти погоди) на територію країни, Європи, півкулі, на яких позначають центри й напрями переміщення циклонів та антициклонів, розташування атмосферних фронтів, різні елементи та явища погоди. За серією синоптичних карт визначають, як змінюватиметься циркуляція атмосфери і в зв’язку з цим погода найближчої доби або протягом більш тривалого періоду.

Переважна рівнинність території, відкритість її поверхні різним повітряним масам обумовлюють кліматичні процеси, що тут проходять. Повітряні маси, що надходять сюди приносять то холод, то вологу і обумовлюють в основному погодні явища, зокрема небезпечні. У наш час кількість небезпечних погодних явищ збільшується.

Звернемось до таблиці “Небезпечні погодні явища”, де чітко видно основні несприятливі явища, які проходять на Україні. Цей перелік далеко не повний. Ці явища пов’язані з певним періодом року, з певною територією.