Сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §14. Үндістан
Сабақтың мақсаты:
? Үндістанның1914-1945 жылдардағы саяси – әлеуметтік және экономикалық дамуына сипаттама беріп, ондағы басты ерекшеліктерді атап көрсету. Оқушылардың назарын
? Үндастандағы Ұлт – азаттық күреске аударып, оның кезеңдері мен күрес тәсілдерін нақты фактілер арқылы түсіндіру.Елдегі саяси партиялар туралы түсіндіріп , олардың бағдарламасымен таныстыру. М.К.Ганди мен Дж Нерудің ұлт – азаттық күрестегі қызметі туралы әңгімелеп, М.К. Ганди ұсынған күрес жолын ұғындыру.
? Білімді азамат тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта
Сабақтың жоспары I. Ұйымдастыру кезеңі
II Үй тапсырмасын тексеру
III Жаңа сабақ
IV Жаңа сабақты бекіту
V Қорытындылау,бағалау
VI Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
· Оқу құралын тексеріп түгелдеу
· Әнұран орындау, «Хабар»
· Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
G 1920-1930 жылдарда Үндіқытай қоғамының ішкі құрылысында қандай өзгерістер байқалды?
G Дүниежүзілік дағдарыс Үндіқытай шаруашылығына қалай әсер етті?
G 1930 жылдары Вьетнамдағы отаршылдарға қарсы халықтардың күресі туралы айтып беріңдер.
Жаңа сабақтың жоспары:
1. Бірінші дүниежүзілік соғыс кезіндегі елдің жағдайы.
2. Үндістандағы ұлт-азаттық қозғалыс. Күш қолданбай қарсыласу қозғалысы.
3. Соғыстан кейінгі кезеңдеі Үндістан:
а)Ағылшын үкіметінің саясаты;
ә)Жаппай бағынбаушылық қозғалысы.
4. Экономикалық дағдарыс жылдарындағы Үндістан. «Тұз жорығы»
5. Екінші дүниежүзілік соғыс кезіндегі Үндістан.
Негізгі оқиғалар:
· 1916 жылы ұлт – азаттық қозғалысы басталды.
· 1919 жылғы сәуірде жаппай бағынбаушылық қозғалысы өткізілді.
· 1930 жылғы 26 қаңтарда ҮҰҚ шешімімен «Үндістанның тәуелсіздік күні» жарияланды (кейін бұл күн ҮР ұлттық мерекесіне айналды)
· 1930 жылғы наурызда М.Ганди «Тұз жорығын» бастады.
Сабақты бекіту:
– Үндістанның 1920-1940 жылдардағы ұлт-азаттық қозғалысына сипаттама беріңдер. Қандай саяси партялар өмір сүрді, олардың бағдарламасы қандай?
– М.К.Ганди саясатына қандай баға берер едіңдер? Оның «Менің өмірім» (Алматы, 1989) деген кітабын оқу.
Бағалау:
Үйге тапсырма: §14.
Сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §15. Иран. Ауғанстан
Сабақтың мақсаты:
? Бірінші джс соңындағы және соғыстан кейінгі Иранның ішкі және халықаралық жағдайын нақты фактілермен сипаттап, оқушылардың назарын Англияның Иранды басып алуына аудару;
? Ирандағы ұлт-азаттық қозғалыстың ерекшеліктеріне тоқталып, Кеңес үкіметінің осында социалистік революция ұйымдастыру әрекетіне түсінік беру.
? 1921-1945 жылдардағы Иранның саяси эконгомикалық дамуын түсіндіргенде, Пехлеви үкіметінің іс-әрекеттерін ашып көрсету;
? Белсенді, білімді азамат тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта
Сабақтың жоспары I. Ұйымдастыру кезеңі
II Үй тапсырмасын тексеру
III Жаңа сабақ
IV Жаңа сабақты бекіту
V Қорытындылау,бағалау
VI Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
· Оқу құралын тексеріп түгелдеу
· Әнұран орындау, «Хабар»
· Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
G Үндістанның 1920-1940 жылдардағы ұлт-азаттық қозғалысына сипаттама беріңдер. Қандай саяси партялар өмір сүрді, олардың бағдарламасы қандай?
Жаңа сабақтың жоспары:
1. Бірінші джс соңындағы Иранның жағдайы
2. Ұлт-азаттық қозғалыстың дамуы.
3. Иранның 1921-1945 жылдардағы саяси –экономикалық даму жолдары.
4. 1918-1945 жылдардағы ауғанстан.
Негізгі оқиғалар:
· 1918-1928 жылдар-Ауғанстандағы Аманулла ханның реформалық әрекеттері.
· 1921 жылы құлдықты жою заңы жарияланды.
· 1920 жылғы 5 маусымда Гилян республикасы жарияланды
· 1925-1941 жылдары- Реза хан Пехлеви билігі орнады.
· 1943 жылғы 9 қыркүйекте Иран Германияға соғыс жариялады.
Сабақты бекіту:
– 1918-1922 жылдардағы Иран жеріндегі ұлт-азаттық қозғалыстың ошақтарына талдау жасаңдар.
– Кеңестік Ресейдің Гилян өңірінде социалистік республика ұйымдастыру әрекеті дұрыс па әлде бұрыс па?
– Дәлелдер келтіріп, өз пікірлеріңді білдіріңдер.
– «Шазривар оқиғасының» дамуына не себеп болды?
– Соғыс жылдарында шах үкіметі қай одақты жақтады, және не себепті жақтады.
– Аманулла хан үкімет басына қандай жағдайда келді?
– Ауғанстан конституциясы қай жылы қабылданды?
– Нәдіршах әулетінің Ауғанстанда билік еткен мерзімін анықтаңдар
Бағалау:
Үйге тапсырма: §15.