До виконання практичних робіт 2 страница
Контрольні питання.
1. Область застосування калібрів ящиків.
2. Визначити катаючий діаметр валів, якщо Do=700мм, S=10мм, h=100мм.
3. Визначити обтискування в калібрі, якщо cos=0,9458, Do=600мм, S=5мм, h=95мм.
4. Визначити коефіцієнт тертя, якщо t=12000, v=2м/с, валки чавунні, смуга - сталь марки 10ХСНД.
5. Визначити розширення смуги в калібрі, якщо D0=700мм, h=20мм, f=0,5, H=100мм.
6. Визначити висоту смуги, що задається, якщо відомо, що після прокатки h=90мм, h=15мм.
7. Визначити ширину смуги, що задається. Якщо відомо, що після прокатки b=90мм b=15мм.
8. Визначити катаючий діаметр валів, якщо h=50мм, cosб=0,9658.
9. Визначити висоту калібру, якщо Dk=490мм, D0=580мм.
10. Визначити кут захоплення металу валками, якщо Dk=1000мм h=80мм.
Практична робота № 4.
Тема: „Розрахунок режиму обтискування за системою „Ромб - квадрат”.
Мета: „Вивчити методику розрахунку калібрів за системою „Ромб - квадрат”.
Теоретичне обгрунтування.
Систему „ромб - квадрат” застосовують на середньосортних станах, дрібно сортних та безперервно – заготівельних станах. Коефіцієнти витягування в цих калібрах 1,15 – 1,4. кут при вершині ромбу = 110 - 115°.
Радіус заокруглень при вершині ромбу: r = (0,15 – 0,2) · hр,
біля зазору: R = 0,15 · hр
Площа ромбічного калібру: F= 0,5 · h· b
Поширення в ромбічному калібрі:
Площа квадратного калібру: F = а2
Поширення в квадратному калібрі визначається за графіками Чекмарьова А.П. та залежить від діаметру валків, сторони квадрату та коефіцієнту витягування: b = f(D0,а, µкв).
Коефіцієнти витягування в ромбічному та квадратному калібрах однакові: µкв = µр.
Переваги системи „ромб - квадрат”:
1. Отримання точних квадратів з гострими ребрами.
2. Всебічний обтиск в калібрі.
3. Отримання якісної поверхні розкату за рахунок видалення окалини.
Недоліки системи:
1. Глибокий вріз калібрів в валки.
2. Можливість отримання лампасів та закатів у випадку переповнення калібру.
Графіки Чекмарьова: Залежність поширення при прокатуванні ромбічної смуги в квадратному калібрі:
1) для діаметру валків 350 мм
2) для діаметру валків 250 мм
3) для діаметру валків 800 мм
4) для діаметру валків 500 мм
Методика розрахунку.
- Вибираємо схему прокатки.
Розрахунок ведемо проти ходу прокатки.
Визначаємо площу перетину готового квадрату, враховуючи заокруглення в калібрі:
при а > 100 мм: F = 0,98 а2, при а < 100 мм: F = а2.
- Визначаємо діаметр валків, що катає: Dк4 = Dо – h4/2 + S.
- Визначаємо розміри квадратного калібру 4: hк 4 = bк 4 = 1,41· а4.
- Знаходимо розміри проміжного квадрату 2, як середнє арифметичне:
- Аналогічно визначаємо розміри квадратного калібру 2.
- Визначаємо сумарний коефіцієнт витягування металу в клітях 3, 4: µ = F2 /F4
- Визначаємо коефіцієнти витягування в клітях 3, 4: µкв = µр =
- Площа перетину смуги після прокатки в кліті 3: F3 = F4 · µкв 4
- Поширення ромбічної смуги в квадратному калібрі визначаємо по графікам Чекмарьова (мал. 17, 18, 19, 20): b = f (D0,а, µкв).
- Визначаємо розміри ромбічного калібру: висота: hр3 = bк4 – b4
Ширина: bр3 = 2 Fр3 / hр3
- Обтиск в квадратному калібрі 4: hк4 = bр3 - hк 4
- Обтиск в ромбічному калібрі 3: bр3 = bк4 - hр3
- Простір на поширення металу в ромбічному калібрі: bр3' = bр3 - hк2
- Фактичне поширення квадратної смуги в ромбічному калібрі:
- Порівнюємо фактичне поширення металу в калібрі з простором на поширення та робимо висновок: - в разі переповнення калібру: bр3' < bр3, тобто розміри проміжного квадрату вибрані невірно, треба зробити перерахунок.
- Діаметр валків, що катає для кліті 3: Dр3 = Dо – hр3/2 + S.
- кути захвату метала валками в клітях 3,4:
- Подальший розрахунок розмірів калібрів 1, 2 робимо аналогічно.
Порядок виконання роботи.
Загальні вихідні дані:
ао, мм | а4, мм | D0, мм | S, мм |
1. Вибираємо схему прокатки.
Малюнок 3 - Калібрування валків за системою „ромб - квадрат”.
2. Розрахунок ведемо проти ходу прокатки. Визначаємо площу перетину готового квадрату, враховуючи заокруглення в калібрі: при при а < 100 мм:
F4 = (а4)2 = 252 =625 мм2;
3. Визначаємо діаметр валків, що катає:
Dк4 = Dо – h4/2 + S.
4. 4. Визначаємо розміри квадратного калібру 4:
hк 4 = bк 4 = 1,41*а4 = 1,41*25 = 35,25 мм;
Аналогічно визначаємо розміри квадратного калібру 2.
Для цього знаходимо розміри проміжного квадрату 2, як середнє арифметичне:
hк 2 = bк 2 = 1,41*а2 = 1,41* 30 = 42,3 мм;
F2 = (a2)2 = 302 = 900 мм2;
5. Визначаємо сумарний коефіцієнт витягування металу в клітях 3, 4:
6. Визначаємо коефіцієнти витягування в клітях 3, 4:
µкв4 = µр3 = = =
7. Площа перетину смуги після прокатки в кліті 3:
F2 = F4 · µкв 4 = 625•1,2 = 750 мм2;
8. Поширення ромбічної смуги в квадратному калібрі визначаємо по графікам Чекмарьова (мал. 18 в додатку):
b4 = f (D0,а4, µкв4), b4 = f (350,25, 1,2)= 3 мм;
21. Визначаємо розміри ромбічного калібру:
висота: hр3 = bк4 – b4 = 42,3 – 3 = 39,3 мм;
Ширина: bр3 = 2 Fр3 / hр3 = 2· 750/ 39,3 = 38,2 мм;
Малюнок 4 - Квадратний калібр з ромбічною заготовкою
Обтиск в квадратному калібрі 4:
hк4 = bр3 - hк 4 = 38,2 – 35,25 = 2,95 мм;
23. Обтиск в ромбічному калібрі 3:
hр3 = bк2 – hр3 = 42,3 – 39,3 = 3 мм;
24. Робимо перевірку.
Простір на поширення металу в ромбічному калібрі:
bр3 = bр3 - hк2 = 38,2 – 30 = 8,2 мм;
Фактичне поширення квадратної смуги в ромбічному калібрі:
Порівнюємо фактичне поширення металу в калібрі з простором на поширення
та робимо висновок: - в разі переповнення калібру: bр3' < bр3, тобто розміри
проміжного квадрату вибрані вірно, переповнення металу в калібрі не відбудеться.
25. Діаметр валків, що катає для кліті 3:
26. Кути захвату метала валками в клітях 3,4:
Dк4 = Dо – h4 = 350 – 35,25 = 315 мм;
Dк3 = Dо – h3 = 350 – 32,25 = 318 мм;
Для клітей 1 і 2 :
а2 = 30 мм; h2 = b2 = 42,3 мм ; F2 = 900 мм2 ;
1. Визначаємо площу перетину готового квадрату, враховуючи заокруглення в калібрі: при при а < 100 мм:
F0 = (а0)2 = 352 =1225 мм2;
- Визначаємо діаметр валків, що катає:
Dк2 = Dо – h2/2 + S.
- Аналогічно визначаємо розміри квадратного калібру 0:
hк0 = bк0 = 1,41 * а0 = 1,41*25 = 49,4 мм;
- Визначаємо сумарний коефіцієнт витягування металу в клітях 1, 2:
- Визначаємо коефіцієнти витягування в клітях 1, 2:
µкв2 = µр1 = = =
- Площа перетину смуги після прокатки в кліті 1:
F0 = F2 · µкв2 = 900•1,17 = 1053 мм2;
Поширення ромбічної смуги в квадратному калібрі визначаємо по графікам Чекмарьова (мал. 18, 19, 20): b2 = f (D0,а2, µкв2), b2 = f (350,30, 1,17)= 4 мм;
- Визначаємо розміри ромбічного калібру:
висота: hр1 = bк2 – b2 = 42,3 – 4 = 38,3 мм;
Ширина: bр1 = 2 Fр1 / hр1 = 2•1053/ 38,3 = 55 мм;
- Обтиск в квадратному калібрі 2:
hк2 = bр1 - hк2 = 55 – 42,3 = 12,7 мм;
- Обтиск в ромбічному калібрі 1: h1 = bк0 – hр1 = 49,4 – 38,3 = 11,1 мм;
Простір на поширення металу в ромбічному калібрі:
bр1 = bр1 - hк0 = 55 – 49,4 = 5,6 мм;
- Фактичне поширення квадратної смуги в ромбічному калібрі:
- Порівнюємо фактичне поширення металу в калібрі з простором на поширення та робимо висновок: - в разі переповнення калібру: bр3' < bр3, тобто розміри проміжного квадрату вибрані вірно, переповнення металу в калібрі не відбудеться.
- Діаметр валків, що катає для кліті 1:
- Кути захвату метала валками в клітях 1,2:
Dк2 = Dо – h2 = 350 – 42,3 = 308 мм;
Dк1 = Dо – h1 = 350 – 38,3 = 312 мм;
Контрольні питання.
1. Призначення системи калібрів „ромб - квадрат”.
2. Переваги та недоліки системи при прокатуванні квадратної смуги.
3. Визначити катаючий діаметр, якщо Do=700мм, S=10мм, h=100мм.
4. Визначити площу ромбічного калібру, якщо h=50мм, b=70мм.
5. Вибрати розміри проміжного квадрата, якщо а0=100мм, а4=75мм.
6. Визначити ширину ромбічного калібру, якщо відоме h=50мм, F=1550мм2.
7. Визначити розміри квадратного калібру, якщо а=100мм.
8. Визначити площу ромбічного калібру, якщо відома площа квадратного калібру 1000мм2 і коефіцієнт витяжки в ньому 1,15.
9. Визначити розміри ромбічного калібру, якщо hкв=bкв=20мм b=5мм, Fр=500мм2.
10. Визначити коефіцієнт витяжки в ромбічному калібрі, якщо =2,25.
Таблиця 4 - Вихідні данні до практичної роботи № 4.
варіант | ао, мм | а4, мм | D0, мм | S, мм |
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
варіант | ао, мм | а4, мм | D0, мм | S, мм |
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
|
Практична робота № 5
Тема: «Розрахунок системи калібрування валків за системою калібрів “овал - квадрат”».
Мета: “Навчитися вести розрахунок за системою калібрів “овал - квадрат”
Теоретична частина.
Система калібрів “овал - квадрат” представляє собою чергування овальних та квадратних калібрів. Ця система застосовується для отримання квадратів з гострими ребрами на крупно-, середньо-, дрібносортних станах.
Переваги:
1. Можливість отримання великих витягувань в овальних калібрах. Витягування складають: ов = 1,5 – 1,8; кв = 1,3 – 1,5.
2. Зручна задача квадратної смуги в овальний калібр.
3. Невеликий вріз овальних калібрів в валки, що дозволяє вживати великі обтискування.
4. Систематичне оновлення кутів смуги, тому що розкат задається плашмя в овальний калібр, то його ребра переходять на бокові грані наступного меншого квадрата, що дозволяє мати постійну температуру розкату за перетином.
Недоліки:
1. Не стійке положення овальної смуги в квадратному калібрі, тому необхідно мати спеціальну валкову арматуру.
2. Нерівномірна деформація в калібрах, тому швидкий знос бокових стінок.
3. Мінімальне обтискування в квадратному калібрі.
Площа овального калібру: F =
Коефіцієнт витягування в овальному калібрі: ов = 1 + 1,5(кв - 1)
Коефіцієнт витягування в квадратному калібрі:
Радіус окреслення овального калібру:
Методика розрахунку.
1. Вибираємо схему прокатування. Розрахунок ведемо проти ходу прокатування.
2. Визначаємо розміри проміжного квадрату 2.
3. Визначаємо розміри квадратного калібру 4.
Площа калібру 4: при а < 100 мм, то F = a42
При a > 100 мм, то F = 0,98 · a42
Висота та ширина калібру:
h4 = b4 = 1,41 · a4
4. Визначаємо розміри проміжного калібру 2 аналогічно калібру 4, але для цього знаходимо ромір проміжного квадрату:
5. Визначаємо сумарний коефіцієнт витягування:
6. Розподіляємо коефіцієнти витягування за калібрами 3 і 4:
;
7. Визначаємо площу овального калібру 3: F3 = F4 · 4
8. Визначаємо розміри овального калібру 3:
Поширення овальної смуги у квадратному калібрі визначається по графікам Чекмарьова: b4 = f (Dв, a4, 4)
Висота овальної смуги: h3 = b4 – b4
Ширина овального калібру: b3 = 3F3 / 2h3
9. Робимо перевірку.
Простір на поширення металу в калібрі 3: b3 = b3 – a2
Фактичне поширення металу в калібрі 3:
приведений обтиск металу в овальному калібрі: hпр 3 = a2 – F3 / b3
середній радіус валків 3 кліті: Rсер 3 = 0,5 (Dв - F3 / b3)
порівнюємо простір на поширення та фактичне поширення і робимо висновки.
Якщо b3 > b3´, то переповнення калібру не буде і розміри проміжного квадрату вибрані вірно.
Подальший розрахунок ведемо аналогічно для калібрів 1 і 2.
Графіки Чекмарьова: Залежність поширення при прокатуванні овальної смуги в квадратному калібрі:
1) для діаметру валків Д = 800мм 2) для діаметру валків Д = 500 мм
3) для діаметру валків Д = 350мм 4) для діаметру валків Д = 250мм
Порядок виконання роботи.
Загальні вихідні дані:
ао, мм | а4, мм | D0, мм | S, мм |
1. Вибираємо схему прокатки.
Малюнок 5 - Калібрування валків за системою “овал - квадрат”
2. Розрахунок ведемо проти ходу прокатки.
Визначаємо розміри квадратного калібру 4:
Площа калібру 4 : при при а < 100 мм: F4 = (а4)2 = 302 = 900 мм2;
Висота hк 4 = bк 4 = 1,41*а4 = 1,41* 30 = 42,3 мм;
3. Визначаємо розміри проміжного квадрату 2 :
Визначаємо розміри проміжного калібру 2:
hк 2 = bк 2 = 1,41*а2 = 1,41*45 = 63,5 мм;
F2 = (a2)2 = 452 = 2025 мм2;
4. Визначаємо сумарний коефіцієнт витягування металу в клітях 3, 4:
5. Визначаємо коефіцієнти витягування в клітях 3, 4:
6. Визначаємо площу овального калібру 3:
F3 = F4 · µ4 = 900 1,4 = 1260 мм2;
- Визначаємо розміри овального калібру 3 :
-
Поширення овальної смуги у квадратному калібрі визначаємо по графікам Чекмарьова (мал. 38 - 41):
b4 = f (D0,а4, µ4). b4 = f (350,30, 1,4)= 10 мм;
Висота овальної смуги:
h3 = b4 – b4 = 42 – 10 = 32 мм ;
Ширина овального калібру:
b3 = 3F3 / 2h3 = 3•1260/2•32 = 59,1 мм ;
8. Робимо перевірку.
Простір на поширення металу в калібрі 3:
b3 = b3 – а2 = 59,1 – 45 = 14,1 мм;
Фактичне поширення металу в калібрі 3:
Малюнок 6 - Квадратний калібр з овальною заготовкою
Приведений обтиск металу в овальному калібрі:
hпр3 = a2 – F3 / b3 = 45 – 1260/59,1 = 23,7 мм;
Середній радіус валків 3 кліті: Rсер 3 = 0,5 (Dв - F3 / b3) = 0,5 (350 – 1260/59,1) = 164,4 мм;
Порівнюємо простір на поширення та фактичне поширення і робимо висновки.
Якщо b3´>b3, то переповнення калібру буде і розміри проміжного квадрату видбудиться невірно.
9. Радіус очерчення овального калібру:
Для кліті 1 і 2 :
а2 = 45 мм; h2 = b2 = 63,5 мм ; F2 = 2025 мм2 ; а0 = 60 мм;
- Визначаємо розміри заготовки:
hк0 = bк0 = 1,41*а0 = 1,41*60 = 84,6 мм; F0 = (a0)2 = 602 = 3600 мм2;
- Визначаємо сумарний коефіцієнт витягування металу в клітях 1, 2:
- Визначаємо коефіцієнти витягування в клітях 1, 2:
- Визначаємо площу овального калібру 1:
F1 = F2 · µ2 = 2025•1,27 = 2572 мм2;
5. Визначаємо розміри овального калібру 1 : Поширення овальної смуги у квадратному калібрі визначаємо по графікам Чекмарьова (мал. 38 - 41):
b2 = f (D0,а2, µ2). b4 = f (350,45, 1,27)= 11 мм;
Висота овальної смуги:
h1 = b2 – b2 = 63,5 – 11 = 52,5 мм ;
Ширина овальної смуги:
b1 = 3F1 / 2h1 = 3•2572/2•52,5 = 73 мм ;
6. Робимо перевірку.
Простір на поширення металу в калібрі 1:
b1 = b1 – а0 = 73 – 60 = 13 мм;
Фактичне поширення металу в калібрі 3:
Приведений обтиск металу в овальному калібрі:
hcр1 = a0 – F1 / b1 = 60 – 2572/73 = 25 мм;
Середній радіус валків 3 кліті:
Rсер1 = 0,5 (Dв – F1 / b1) = 0,5 (350 – 2572/73) = 157 мм;
Порівнюємо простір на поширення та фактичне поширення і робимо висновки.
Якщо b3 > b3´, то переповнення калібру не буде і розміри проміжного квадрату вибрані вірно.
7. Радіус очерчення овального калібру:
Контрольні питання.
1. Призначення системи калібрів.
2. Переваги та недоліки системи “овал - квадрат”.
3. Визначити площу овального та квадратного калібрів.
4. Визначити простір на поширення металу в овальному калібрі.
5. Визначити фактичне поширення металу в овальному калібрі.
6. Визначте катаючий діаметр валів овального калібру, якщо hов=50мм, D0=700мм, F = 6000 мм2.
7. Визначте розміри квадратного калібру, якщо акв=50мм.
8. Визначте середню висоту овального калібру hср, якщо Fов=1000мм2, bов=700мм.
9. Визначте розширення квадратної смуги в овальному калібрі, якщо D0=700мм, hов=50мм, акв=45мм, кв=1,15, Fов=4000мм2.
10. Визначте ширину овального калібру, якщо Fов=800мм2, hов=75мм, D0=700мм.