Практичне заняття № 5 (2 год.)

Факультет дошкільної освіти та практичної психології

Кафедра соціальної педагогіки

 

РОБОЧА ПРОГРАМА

 

з курсу «СОЦІАЛЬНА ПЕДАГОГІКА»

для студентів 5 курсу відділення «Дошкільна освіта»

 

Слов`янськ, 2011р.


Структура залікового кредиту курсу

Тема Кількість годин, відведених на:
лекції практичні заняття самостійну роботу
Змістовий модуль І. Теоретичні основи соціальної педагогіки
Тема 1. Соціальна педагогіка як наука про розвиток особистості в соціумі
Тема 2. Основні поняття соціальної педагогіки    
Тема 3. Історія ґенези соціальної педагогіки    
Тема 4. Соціалізація як соціально-педагогічне явище
Тема 5. Принципи та методи соціально-педагогічної діяльності    
Тема 6. Зміст і напрями соціально-педагогічної діяльності    
Змістовий модуль ІІ. Соціальна педагогіка як сфера практичної діяльності
Тема 1. Сім'я як провідний фактор соціалізації особистості. Зміст та форми соціально-педагогічної роботи з сім`єю  
Тема 2. Сирітство як соціально-педагогічна проблема  
Тема 3. Усиновлення – сімейна форма влаштування дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування  
Тема 4. Альтернативні форми державної опіки: прийомна сім’я, дитячий будинок сімейного типу    
Тема 5. Діяльність інтернатних закладів у системі державної опіки над дітьми-сиротами, позбавленими батьківського піклування.  
Тема 6. Дитяча бездоглядність і безпритульність як соціально-педагогічна проблема    
Змістовий модуль ІІІ. Суб’єкти педагогічної діяльності
Тема 1. Характеристика територіальної громади як місця життєдіяльності особистості.  
Тема 2. Соціально – педагогічна діяльність в загально – освітніх закладах.  
Тема 3. Центри соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді як суб’єкти реалізації соціальної політики.    
Тема 4. Волонтерський рух як ресурс соціально – педагогічної діяльності державних і громадських організацій. Волонтерський рух в Україні.
Тема 5. Особливості соціальної підтримки дітей та молоді з особливими потребами    
Тема 6. Принципи і закономірності соціально-педагогічної реабілітації дітей з обмеженими функціональними можливостями.    
Тема 7. Соціально-педагогічний аспект проблеми обдарованості.  
Змістовий модуль ІV. Девіації як соціально – педагогічна проблема
Тема 1. Девіантна поведінка дітей та молоді як форма соціальної дезадаптації.
Тема 2. Характеристика різних форм девіації неповнолітніх.    
Тема 3. Злочинність неповнолітніх як соціально-педагогічна проблема.  
Тема 4. Дитяча проституція – форма соціальної дезадаптації неповнолітніх.    
Змістовий модуль V. Соціально – педагогічна робота з окремими групами клієнтів
Тема 1. Форми і методи соціально-педагогічної діяльності з юними матерями.    
Тема 2. Соціальна підтримка осіб, які живуть із ВІЛ/СНІД.    
Тема 3. Попередження насильства над дітьми.    
Разом 10 семестр (екзамен)

 

За відвідування лекційного заняття та активну участь на ньому студент отримує 1 бал


ТЕМИ ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ

Практичне заняття № 1 (2 год.)

Тема: Предмет і завдання соціальної педагогіки. Сутність процесу соціалізації особистості. Зміст соціального виховання.

Мета: закріпити теоретичний матеріал, опанувати визначення, предмет та об`єкт соціальної педагогіки як науки; закріпити теоретичні знання з даної теми, приділити увагу доповідям студентів, присвячених сучасним науковим дослідженням процесу соціалізації.

Хід заняття

1. Соціальна педагогіка – наука про розвиток особистості.

2. Завдання соціальної педагогіки як науки.

3. Понятійно-категоріальний апарат соціальної педагогіки:

соціальне середовище;

· соціалізація особистості;

· соціальна ситуація;

· соціальна адаптація.

4.Особливості первинної та вторинної соціалізації:

· роль різних агентів соціалізації у соціальному розвитку людини;

· соціальне середовище як необхідна умова соціалізації особистості;

· роль соціальної адаптації в соціалізуючому процесі.

5.Сутність соціального виховання.

6.Види соціального виховання.

Практичне завдання:скласти власний педагогічний словник термінів з вивчаємої теми; скласти схему “Взаємозв`язки соціальної педагогіки з іншими науками”; підготувати повідомлення, в якому потрібно розкрити одну з категорій соціальної педагогіки

Оцінювання:

За відповіді на теоретичні питання студент отримує 1-2 бали.

За виконання практичного завдання студент отримує 1-2 бали.

Практичне заняття № 2 (2 год.)

Тема: Особливості соціалізації дитини в різних типах сімей. Характеристика соціального обслуговування.

Мета: дослідити особливості розвитку сім`ї в різних умовах буття, за допомогою тренінгу вправляти знання студентів щодо головних умов повноцінного розвитку дитини; розширити знання студентів з проблеми соціальних послуг, визначити пріоритети соціальної допомоги дітям з вадами здоров`я.

Хід заняття.

1. Місце та роль сім’ї в соціалізації особистості

2. Характеристика різних типів сімей. Функції сім’ї.

3. Соціальний статус сім’ї.

4. Зміст і форми соціально-педагогічної допомоги сім’ї.

5. Форми і методи взаємодії соціального педагога з сім’єю

6. Поняття соціальних послуг.

7. Види соціальних послуг.

8. Особливості соціальної допомоги.

9. Види соціальної допомоги.

10. Посада “соціальний педагог”.

Практичне завдання:Тренінг “Усвідомлене батьківство як умова повноцінного розвитку дитини”.

Скласти опорний конспект для характеристики соціальної профілактики соціальних послуг, користуючись Законом “Про соціальні послуги" заповнити таблицю.

Види послуг Приклади послуг Де і ким вони можуть надаватися
     
     

Оцінювання:

За відповіді на теоретичні питання студент отримує 1-2 бали.

За виконання практичного завдання студент отримує 1-2 бали.

 

Практичне заняття № 3 (2 год.)

Тема: Особливості соціально-педагогічної роботи з дітьми та молоддю в територіальній громаді

Мета: навчитися складати карту громади.

Хід заняття

1.Складання карти громади.

2.Практична робота у групах по 5 чоловік. За запропонованою схемою одна група розробляє карту сільської громади, інша територіальної громади, остання – громади мікрорайону великого міста.

Практичне завдання: зробити аналіз соціально-педагогічної діяльності громадських організацій, які функціонують на локальному рівні.

Оцінювання:

За відповіді на теоретичні питання студент отримує 1-2 бали.

За виконання практичного завдання студент отримує 1-2 бали.

Практичне заняття № 4 (2 год.)

Тема: Волонтерські групи як ресурс соціально-педагогічної діяльності суспільних організацій

Мета: підготувати студентів до виконання роботи волонтерами, закріпити знання в організації та продуктивній діяльності таких груп.

Хід заняття

1 Волонтер та волонтерський рух в Україні.

2 Найважливіші риси волонтерства.

3 Загальна декларація про волонтерську діяльність.

Практичне завдання:підготувати тест- опитувальник для студентів своєї групи про бажання стати членом волонтерського руху.

Оцінювання:

За відповіді на теоретичні питання студент отримує 1-2 бали.

За виконання практичного завдання студент отримує 1-2 бали.

 

Практичне заняття № 5 (2 год.).

Тема: Соціально-психологічний портрет особистості з особливими потребами.

Мета: закріпити знання з вивчаємої теми, поширити знання у виявленні причин відхилень у здоров`ї дитини.

Хід заняття.

1.Характеристика видів відхилень у здоров`ї дитини.

2.Правила реабілітації дітей з обмеженою дієздатністю.

Практичне завдання:на основі матеріалів публікації “Соціальна підтримка дітей з обмеженими функціональними можливостями” заповнити таблицю:

Вид дитячої інвалідності Соціально-психологічний портрет дитини
   

Оцінювання

За відповіді на теоретичні питання студент отримує 1-2 бали.

За виконання практичного завдання студент отримує 1-2 бали.

 

Практичне заняття № 6 (2 год.)

Тема: Соціально-педагогічний аспект проблеми обдарованості.

Мета:розкрити сутність питань, які вивчаються, навчитися підбирати соціально-педагогічні методики для роботи з обдарованими дітьми.

Хід заняття:

1. Поняття обдарованості: наукові трактування.

2. Діагностика обдарованості.

3. Соціально-педагогічна підтримка та захист обдарованих дітей – пріоритет державної освітньої політики.

4. Система супроводу обдарованих дітей в загальноосвітній школі.

5. Професійні компетенції соціального педагога в роботі з обдарованими дітьми.

Практичне завдання:

Написати есе на тему: “Роль різних агентів соціалізації у розвитку обдарованої особистості”.

Оцінювання:

За відповіді на теоретичні питання студент отримує 1-2 бали.

За виконання практичного завдання студент отримує 1-2 бали.

 

Практичне заняття № 7 (2 год.)

Тема: Делінквентна , девіантна та адиктивна поведінка неповнолітніх

Мета:розкрити сутність вивчаємих питань, навчитися складати активні форми роботи з дітьми-правопорушниками. Розкрити види психопатологічної поведінки підлітків, виявити рівень знань з вивчаємої теми за допомогою тренінгу

Хід заняття:

1. Характеристика різних видів делінквентної, девіантної та адиктивної поведінки неповнолітніх.

2. Кримінальна поведінка неповнолітніх: причини та наслідки.

3. Форми роботи з неповнолітніми.

4. Причини та прояви підліткової проституції.

5. Види та особливості суіцидальної поведінки неповнолітніх.

6. Превенція та поственція суіцідальної поведінки неповнолітніх.

7. Характеристика інших видів психопатологічної поведінки.

Практичне завдання:підготувати міні-доповідь на тему: “Вплив юнацької субкультури та засобів масової інформації на формування девіантної поведінки неповнолітніх.” на основі вивчення літератури скласти порівняльну характеристику соціологічного, наркологічного та соціально-педагогічних підходів до характеристики наркозалежної поведінки неповнолітніх.

Оцінювання:

За відповіді на теоретичні питання студент отримує 1-2 бали.

За виконання практичного завдання студент отримує 1-2 бали.