Методична розробка уроку (3 клас)

Тема. Віднімання двоцифрових чисел без переходу через десяток. Розв'язування задач на дві дії.

Мета: закріплювати уміння віднімати двоцифрові числа без переходу через десяток; вчити розв'язувати задачі на дві дії; розвивати просторові уявлення, сенсорні здібності, зорове сприйняття, логічне мислення, увагу; виховувати дружнє ставлення до товаришів, бажання допомагати іншим.

Обладнання: картки з цифрами, геометричні фігури для аплікацій, карта з маршрутом, по якому будуть подорожува ти діти, Барвінок (малюнок), конверти з завданнями-сюрпризами, таблиці з числами, будиночки з числами, таблиці для задач (усний рахунок), картки з рядами цифр, таблиця з морськими тваринками, квітка з завданням, таблиці з геометричними фігурами, розрізані геометричні фігури, картки з прикладами, записи: мелодії для «Вітальної пісні» та для фізкультхвилинки.

Хід уроку

І. Організаційна частина. Привітання.

- Зараз у нас урок математики. Я бачу — всі приготувалися до уроку. Давайте з вами привітаємося. (Діти підхо дять до вчителя, стають у коло, беруться за руки, всі разом співають «Вітальну пісеньку»)

В школі ми вчимося радо,

Щоб було усе до ладу!

Привітаю друга я –

Всі ми тут – одна сім'я.

- Давайте на уроці ми будемо працювати дружно, допо магаючи один одному.

ІІ. Актуалізація опорних знань. Робота на колі. (Діти проходять на килимок, сідають у коло). Усний рахунок.

1. Лічба десятками по черзі в прямому та оберненому порядку: 10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90,100.

2. Назвіть числа від 29 до 34; від 30 до 36; від 45 до 56.

3. Гра «Число». За допомогою цифр діти викладають числа. Викладіть число, яке складається з 1 дес. 7 од., 3 дес. 6 од., 8 дес. 4 од., сусідів числа 50,46, 92.

III. Повідомлення теми і мети уроку.

- Щоб дізнатися, яким буде наш сьогоднішній урок ма тематики, давайте виконаємо вправу «Зроби так». (Дітям роздаються геометричні фігури різного кольору та розміру і пропонують виконати завдання ).

- Візьміть у руки прямокутник, покладіть його внизу посередині листка. Візьміть квадрат – прикладіть його справа до прямокутника, ще один квадрат і прикладіть його зліва до прямокутника. Візьміть трикутник і покладіть його над прямокутником. Великий круг покладіть у правому верхньому кутку листка, овал — у лівому верхньому кутку лист ка. Маленькі круги покладіть на середину прямокутника; на середину квадрата справа від прямокутника, на середину квадрата зліва від прямокутника.

- Що ми побудували? Так, це кораблики. Ми відправи мося у подорож морем Математики. (Діти сідають на свої місця за парти). Кожен на своєму кораблі. А очолюватиме нашу регату Барвінок – капітан корабля КАЗКА. Він хоче вчитися, а ми будемо йому допомагати в цьому. Наш клас побуває на острові Числяндія, острові Квітів, острові Геометрія. На нашому шляху зустрічатимуться різні перешкоди, але ми їх дружно подолаємо й потрапимо в Замок Знань на острові Мрія. Хто першим припливе до Замку Знань, отримає ось такі завдання-сюрпризи. (Вчитель демонструє завдання-сюрпризи в конвертах),

IV. Закріплення пройденого матеріалу.

- Вирушаймо в путь! Ми припливли на острів Числян дія. Він називається так, тому що тут живуть числа. Барві нок уже познайомився з ними, але деяких він прочитати не може. Допоможіть йому.(На карті намальований ліс, серед дерев числа, діти повинні зосередити свою увагу на малюнку, щоб відшукати числа, які заховані).

1. Вправа на розвиток логічного мислення.

o Розгляньте таблицю і дайте відповіді на запитання.

   

· Яке число зайве в першому ряді?

· Скільки десятків у числі 32? 11?

· Яке найменше число? Назвіть найбільше число.

· Продовжте четвертий ряд чисел.

2. Усні обчислення.

а) - Уявіть, що числа живуть у двоквартирних будиночках. Одні з них ми бачимо, інші – невидимі. їх сума позна чена на дахах. Допоможіть Барвінку знайти невідомий доданок, коли відомі сума і один із доданків. За допомогою якої дії ми це зробимо? (робота з картками, на яких зображені будиночки з числами).

б) - Розв'яжемо цікаву задачу.

Вранці Барвінок іде до школи з порожньою головою. На уроці української мови вчитель заповнює його голову 2 кг нових слів і правил, на уроці математики – 4 кг цифр, чисел і прикладів, задач і математичних дій, на уроці музики - 4 кг нот, мелодій і пісень, а на уроці фізкультури - 7 кг пояснень, що таке легка атлетика, забіг, дистанція, старт, фініш, еста фета. Скільки кілограмів знань вмішує Барвінкова голова за чотири уроки навчання?

(4 + 4 + 2 + 7= 17 кг)

- Чим ця задача цікава? Чи вимірюємо ми знання кілограмами?

3) Графічний диктант.

Наш Барвінок – вправний капітан. Він уміє вести кора бель по лінії курсу. Для цього потрібно уміти зображати лі нії різних напрямків. Давайте зараз намалюємо наш марш рут: 3 клітинки вниз, 2 кл. вправо, 1 кл. вгору, 1 кл. вправо, 1 кл. вгору, 1 кл. вліво, 1 кл. вгору, 3 кл. вправо – все повторюємо спочатку.

4) Вправи на розвиток уваги.

- Для того, щоб вирушити з цього острова, нам потрібно виконати ще одне завдання. Гра „Знайди число". (Дітям пропонується таблиця з числами):

а) у першому ряді знайди число 57

б) у другому – число, яке складається з 7 дес. 1 од.

в) у третьому – число на 1 більше, ніж 33; на 1 менше, ніж 100.

 

5) Вправа на розвиток зорового сприйняття.

- Тепер ми відправляємося на острів Квітів, але дивіться, що там у морі? На нашому шляху різні тваринки: медузи, рибки, морські коники. (Перед дітьми 6 малюнків з тваринками, які розташовані по-різному, але деякі малюнки однакові - треба їх знайти).

6) - Ми припливли на острів Квітів. Як багато квітів на цьому острові! На одній з них завдання: Попрацюй з підручником. (Виконання завдань із підручника з теми. Ро бота над задачею).

7) Фізкультхвилинка. Діти разом із учителем викону ють ритмічні вправи під музичний супровід.

8) Робота з геометричним матеріалом.

- З острова Квітів ми вирушаємо на острів Геометрія і виконаємо завдання.

Завдання 1. Дітям пропонують таблицю з геометрични ми фігурами: у першому ряду намальовані 3 трикутники і 1 чотирикутник, у другому – ромб, чотирикутник, трикутник, круг, у третьому – 3 чотирикутники і 1 п'ятикутник. Діти дають відповіді на запитання вчителя:

- Назвіть фігури, зображені на таблиці.

- Знайдіть зайву фігуру в кожному рядку.

Завдання 2. Дітям пропонують таблицю з геометрични ми фігурами:

1 ряд – трикутник, чотирикутник, круг, квадрат;

2 ряд – квадрат, круг, чотирикутник,.....

3 ряд – чотирикутник, трикутник, квадрат,....

4 ряд – круг, квадрат, трикутник,.....

- Якої фігури не вистачає?

Завдання 3. Гра „Складання розрізаних геометричних фігур". Дітям пропонують розрізані на частини геометричні фігури і дають завдання скласти з них одну фігуру.

V. Розвиток знань.

- Ось ми й допливли до острова Мрія і потрапили в За мок Знань. Виберіть собі завдання і виконайте його самос тійно. Хто справиться першим - отримає завдання-сюрприз (Діти самостійно працюють з Монтессорі-матеріалами, вчитель спостерігає, допомагає).

VII. Підсумок уроку.

- Барвінок дякує вам за те, що допомагали йому під час подорожі. Прочитайте слова, які вийшли при виконанні завдання-сюрприза ("молодець", "добре", "п'ять"). Ви були молодці, добре справлялися із завданнями.