IV. Физкультминутка (презентация Физкультминутка.ppt)
Урок № 7 7 А клас 13.10.2016
Тема. Практична робота № 2. Побудова інформаційних моделей в різних програмних середовищах. Контрольна робота № 2 з теми «Моделювання»
Мета:
ü навчальна: сформувати навички побудови інформаційної моделі, використовуючи програмні засоби, технологію комп'ютерного моделювання, побудова інформаційної моделі «Біоритми людини» ; формувати міжпредметні зв’язки
ü розвивальна: розвивати пам’ять, мислення, увагу, пізнавальний інтерес, творчу активність, критичне мислення, комунікативність, набуття свідомості дослідницької діяльності;
ü виховна: виховувати ініціативу, допитливість, прагнення до самопізнання, самостійність в діяльності, вміння захищати і відстоювати свою точку зору, навчити аналізувати кінцеві результати роботи.Тип: урок-досліждення
Міжпредметні зв’язки: «Основи здоров’я», «Біологія», «Математика», «Українська література»
Обладнання: комп’ютерный клас, мультимедійный проектор, MS Office – PowerPoint, Excel, «Бланк проекту «Біоритми людини» (Додаток 1), Картки «Оцінка стану людини» (Додаток 2), «Інструктивна картка» (Додаток 3).
Хід уроку
I этап. Организаційний момент
Дивлячись у ваші пильні очі, я відчуваю впевненість за наше сьогоднішнє співробітництво. (Слайд №1)(слайд №1)
ІІ. Актуалізація опорних знань. Обговорення проблемного питання.
ü Ви коли-небудь замислювалися над тим, чому наше життя «смугасте як зебра»: сьогодні нам все вдається, а через тиждень елементарна задача здається дуже важкою; сьогодні, незважаючи на похмурий день, настрій відмінний, а через 3 дні нас дратує все навколо.
ü Як ви вважаєте, що впливає на підйоми і спади в самопочутті людини? Може, хтось знає, як називається чергування підйому і спаду життєвих сил людини?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Сьогодні ви представите себе у ролях різних осіб і спробуєте створити інформаційну модель. Як це вам вдасться покаже кінцевий результат.
Людина змінюється не тільки рік від року, з місяця в місяць, але і з кожним днем, вряди-годи. Коливання стану організму - суть прояви біоритмів. Виявляється, можна не тільки прогнозувати, але при бажанні і поліпшити нормальний перебіг життя, оптимізувати результати людської діяльності. Хронобіологія - наука, яка займається вивченням біологічних процесів, що відбуваються в живому організмі, в різні відрізки часу. В ході історичного розвитку людина засвоїла певний ритм життя. Але темпи науково-технічного прогресу набувають стрімкий характер і висувають серйозні вимоги до людини, отже, проблема актуальності біоритмів є сьогодні найважливішим. Скористаємося елементами цієї науки для моделювання власних біоритмів
.
Актуалізація
• Як можна уявити табличні дані, щоб вони виглядали наочно? (В графічній формі).• За допомогою, якої команди меню, можна побудувати діаграми і графіки в Excel? (За допомогою кнопки виклику Майстра діаграм).• Як ввести в клітинку формулу, що складається з арифметичних операторів і адрес осередків? (Ставимо знак "=", потім активізуємо потрібну комірку і вводимо відповідні знаки арифметичних дій).• Як ввести формулу, яка містить функцію? (Викликаємо Майстер функцій). Всі ці знання, вміння і навички будуть спрямовані на вирішення завдання про біоритми людини.Під час дослідження пропоную продумати відповідь на питання: Теорія моделювання біоритмів має право на існування?Земцов К
Існує легенда про те, що ще в стародавньому Китаї монахи день за днем вели спостереження за людиною, записуючи параметри його фізичної активності, розумових здібностей і емоційного стану. В результаті багаторічних досліджень вони прийшли до висновку, що ці три функції є періодичними з періодами для фізичної активності 23 дня, емоційної - 28 днів і інтелектуальної - 33 дня.
Драганова К.
Понад сто років тому психолог Герман Свбода прийшов до висновку, що думки і рішення людей повторюються з певною періодичністю. Аналізуючи захворювання пацієнтів, він зробив висновок, що існують два біоритму - фізичний и емоційний.
У той же період до подібного висновку прийшов інший учений - отоларинголог Вільгельм Фліс, який зіставив дати народження пацієнтів і як протікали їх захворювання. Обидва дослідника прийшли до того ж висновку: існують фізичний (23 дня) і емоційний (28 днів) біоритми
Фізичний біоритм визначає енергію людини, його силу, витривалість, опірність хворобам. Протягом першої половини людина енергійна і досягає кращих результатів у своїй діяльності, зростає опірність стресам і захворювань, настає найбільш оптимальний час для фізичних навантажень. У другій половині циклу енергійність поступається розслабленості і лінощів.
Супрун А.
Емоційний біоритм характеризує внутрішній настрій людини, тобто стан нервової системи і настрій; управляє творчістю, психічним здоров'ям, чуттєвістю. У першій половині емоційного циклу біоритму людина весел, оптимістичний і привабливий для навколишніх, переоцінює свої можливості, у другій половині - дратівливий, легко порушимо, недооцінює свої можливості, песимістичний, все критично аналізує.
Кособуцький Д.
І найдивніше, що тоді ж був виявлений інтелектуальний біоритм. Його відкрив викладач Фрідріх Тельчер, який виявив залежність між датою народження студентів і результатами іспитів. Так відкрили інтелектуальний ритм - 33 дня. Єдине, що впливає на побудову біоритмів, - дата народження людини.Інтелектуальний біоритм визначає творчу здатність особистості, регулює пам'ять, увагу, сприйнятливість до знань. Перша половина інтелектуального циклу біоритму характеризується розумової і творчою активністю, людині супроводжують удача й успіх; в другій половині відбувається творчий спад, підвищується стомлюваність. Один з показників нашого з вами здоров'я - правильна і чітка робота біоритмів людини. Незначні збої біоритмів призводять до погіршення самопочуття і нерідко свідчать про початок серйозного захворювання. Наше стан багато в чому залежить від того, наскільки ваша діяльність і відпочинок відповідають біологічним ритмам
У кожному з трьох циклів перша половина є сприятливою для людини, друга - несприятливою, перетин ж графіка з віссю абсцис вважається критичною точкою, в такі критичні періоди людина може очікувати для себе найбільших небезпек. Необов'язково вважати, що повинно статися нещастя, просто в цей день потрібно бути напоготові, тому що ваші фізичні, інтелектуальні або емоційні можливості знижені.
ІV. Виконання практичної роботи з елементами дослідження.
- Інструктаж з ТБ
- Релаксація (в ході роботи за комп’ютером)
Учні виконують вправи для зняття втоми м’язів та очей.
- Для покращення фокусування ока подивитись на кінчик носа, потім одразу перевести погляд у далечінь. В обох випадках погляд затримати на кілька секунд. Повторити вправу 4-5 разів.
- Заплющити очі на 3-5 секунд, а потім розплющити їх на такий же час. Повторити вправу 4-5 разів.
- Не повертаючи голови, переносити погляд угору-прямо-додолу, потім – вліво-прямо-вправо. Аналогічно виконувати рухи очей по діагоналі в один та інший бік.
Котовський Іван
(9 слайд) Спочатку пропоную перевірити цю теорію біоритмів на конкретному прикладі. Вслухайтеся, відчуйте разом з автором ......Емоційний біоритм - пік, у вірші відчувається гармонія з навколишньою природою, легкий смуток і захоплення. Інтелектуальний біоритм - пік, відчуття, що вірш написано на єдиному диханні, як ніби вона йшов і просто міркував в віршах, може бути, тому є точна дата. Фізичний біоритм - сприятливий, людина в злагоді з самим собою, його не турбують фізичні нездужання. Дане вірш не спростовує цю думку.
Вчитель:
Ну а тепер пропоную вам самим спробувати створити комп'ютерну модель біоритмів, використовуючи свої біографічні дані. Ваше завдання побудувати графік кривих своїх біоритмів на поточний місяць. І на основі аналізу індивідуальних біоритмів спрогнозувати сприятливі і несприятливі дні для різного роду діяльності. Для початку пропоную скласти проект моделі «Біоритми людини» (по ходу заняття будемо заповнювати бланк проекту)
У бланку проекту намальовані смайлики. Ваше завдання зараз - домалювати рот. Але як? Подивіться на картки, які у вас на столі і оціните свій фізичний стан, настрій і розумові здібності на сьогоднішній день. Смайликів нижче ви дорісуете ротики після побудови своїх біоритмів. Завжди цікаво відповідність теорії і практики. А тепер приступимо до моделювання, запишемо основні етапи моделювання:
I етап. постановка задачі
Ø Опис завдання;
Ø визначення мети;
Ø визначення об'єкта моделювання.
II етап. розробка моделі
Ø інформаційна модель;
Ø математичне модель;
Ø комп'ютерна модель
III етап. Комп’ютерний експерімент
При вирішенні поставленого завдання в якості основного інструменту ми будемо використовувати комп'ютер і його програмне забезпечення.
IV етап. Аналіз результатів моделювання
Опис задачі
За точку відліку всіх трьох біоритмів береться день народження людини. Очевидно, що момент появи на світ дуже важкий для людини, адже всі три біоритми в цей день перетинають вісь абсцис. З точки зору біології це досить правдоподібно, адже дитина, з'являючись на світ, змінює водне середовище на повітряну. Відбувається глобальна перебудова всього організму.
Давайте сформулюємо мету моделювання:
Створити модель біоритмів для конкретної людини від зазначеної дати (дня відліку) на місяць вперед з метою подальшого аналізу моделі. На основі аналізу індивідуальних біоритмів прогнозувати несприятливі дні, вибирати сприятливі дні для різного роду діяльності . Об'єкт моделювання - може бути будь-яка людина (а також група людей).Далі необхідно розробити інформаційну модель, яка буде відображати всю необхідну для моделювання інформацію: / учні вносять до бланку проекту свої дані /
-П.І.П людини, чиї біоритми будуть відображені в моделі.
-Дата народження цієї людини.
-Дата відліку.
-Тривалість прогнозу.
Ну а тепер необхідно формалізувати складену інформаційну модель - створити математичну модель. Математика вивчає кількісні відносини і просторові форми як існуючих об'єктів і процесів, так і тих, які можна змоделювати.Запишемо формулу для математичної моделі( 13 слайд)
Біологічні ритми задаються функціями sin(2p*(t-t0)/Tr), де t0 – дата народження, t – поточна дата, Tr – період.
Для моделювання обираємо середовищеТП Excel. В середовищі MS Excel інформаційна і математична модель представлені в таблиці:
- початкові дані;
- результат .
Далі скористаємося даними, отриманими в математичної моделі та інформаційної моделі, які відображені в проекті і зробимо розрахунки в середовищі електронних таблиць. Використовуйте властивості середовища Excel: копіювання за допомогою маркера, абсолютної адресації, майстер функцій, майстер побудови діаграм. (14 слайд) Після побудова своїх біоритмів провести аналіз результатів.
IV. Физкультминутка (презентация Физкультминутка.ppt)
V. Подведение итогов
Отже, кожен з вас зараз побудував власні біоритми і їх проаналізував. Давайте повернемося до питання: "Чи відповідає теорія практиці?"Якщо значення сходяться, то можна сказати що даний біоритм вам підходить. Якщо ж значення розходяться, то ви, напевно, перебуваєте під впливом безлічі побічних чинників. Залишається нерозкритим тільки філософське питання. / Який? /(15 слайд)
Теорія моделювання біоритмів має право на існування? Прошу висувати ваші гіпотези. / Ваше ставлення до даної задачі, наскільки реальна отримана інформація, як до неї ставиться, вірити чи не вірити отриманим результатам? /
І так ми не прийшли до консенсусу, кожен залишається при своїй думці, однак існуючі теорії дозволяють моделювати і аналізувати циклічні процеси біоритмів людини, що ми з вами виконали на уроці. А ось вірити в достовірність подібних розрахунків чи ні - питання - відкрите. Відповідь на нього може бути в майбутньому буде однозначно визначено, можливо одним з вас.
(16 слайд)
Підводемо підсумки.
Ви подивилися на свої графіки, давайте подумаємо і дамо один одному поради, що потрібно зробити:1) якщо на спаді фізичний цикл?(Постарайтеся в цей час долати свої лінощі, не забувайте про прогулянки на свіжому повітрі і побільше фізичних занять)2) а якщо на спаді емоційний цикл?(Вчіться панувати собою, почніть день з посмішки, скажіть кілька комплементов собі, оточуючим, радійте теплому сонячному дню ...)
3) складніше якщо в цей час йде спад інтелектуальний ... Що ж робити в цьому випадку? (Але і тоді не варто засмучуватися Згадайте все те, що ви знаєте Ваші відмінні та добрі оцінки відповідають вашому інтелектуальному розвитку Значить, вам потрібно тільки повірити в удачу і успіх А може, варто приймати вітаміни або попрацювати з тестами -.... Для розвитку пам'яті, уваги).
VI. Заключна частина
Сократ говорив: «Що найважче в житті людини - це пізнання самого себе ...». Я сподіваюся, що цей урок поповнив ваші знання не тільки в області інформатики, а й знання про себе. До речі, крім розглянутих трьох, існує ще маса інших біоритмів: інтуїтивний, біоритм удачі.
Фахівці налічують до 120 біологічних ритмів. Вже доведено, що кожна людина успішно поєднує в собі цілий комплект всіляких біоритмів. У кого-то їх може бути більше, у когось - менше. Біоритми народжуються разом з самою людиною. Під їх впливом ми починаємо свій життєвий шлях, робимо ті чи інші вчинки з різним ступенем успішності.
Теорія біоритмів ні в якому разі не передбачає майбутнього людини. Вона лише допомагає вибрати відповідний момент для того, щоб почати створювати наше майбутнє таким, яким нам хотілося б його бачити. Пам'ятайте, необхідно замислюватися над кожним днем нашого життя. Використання знань про свої біоритми зміцнить Ваше здоров'я, збільшить ефективність Вашої діяльності і зробить Ваше життя більш гармонійним. Біоритми - біоритмами, але головне вірити в себе.
VII. Рефлексия
Прошу вас висловити свою думку про сьогоднішній урок, використовуючи образ людини, у якого «все написано на обличчі»I этап. Постановка задачи
описание задачи
определение цели
анализ объекта
II этап. Разработка модели
информационная модель
Ф.И.О ________________________________________________
Дата рождения этого человека «____» ________ 19 ___ г.
Дата отсчета «____» ________ 20___ г.
Длительность прогноза – ______ дней.
Период физического цикла _______________
Период эмоционального цикла _______________
Период интеллектуального цикла _______________
математическая модель
компьютерная модель
среда – ___________________________________________________________
III этап. Компьютерный эксперимент
Выполняется на компьютере
IV этап. Анализ результатов моделирования
Заполнить таблицу (включать только точки экстремума)
Благоприятные дни | Неблагоприятные дни | |
Физический | ||
Эмоциональный | ||
Интеллектуальный |
Проанализируйте результаты моделирования и определите:
1. Неблагоприятные дни для сдачи зачета по физкультуре.
2. Благоприятные дни для свидания с девушкой (юношей).
3. Дни, когда ответы на уроках будут наиболее (наименее) удачными.
Философский вопрос
Ваше отношение к рассматриваемой задаче, насколько реальна полученная информация, как к ней относится, верить или не верить полученным результатам?
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Приложение 1
Карточка «Оценка состояния человека»
Приложение 2
Бланк проекта «Биоритмы человека»
биоритм | Физический биоритм | Эмоциональный биоритм | Интеллектуальный биоритм |
В начале исследования | |||
В конце исследования |
Приложение 3
Инструкционная карта
Тема исследования: Расчет биоритмов человека в среде табличного процессора
Постановка задачи: Существует теория, что жизнь человека подчиняется биоритмам: физическому (период ритма – 23 дня), эмоциональному (период – 28 дней) и интеллектуальному (период – 33 дня).
Цель моделирования:Исследовать модель влияния биоритмов на состояние человека. Подтвердить или опровергнуть соответствие показателей с личными достижениями человека.
Разработка информационной модели (содержательное описание объекта).
Объект моделирования – процесс изменения состояния человека в физическом, интеллектуальном и эмоциональном плане. Биоритмы характеризуют подъемы и спады самочувствия человека. За точку отсчета берется день его рождения. Зависимость имеет синусоидальный характер. «Взлетам» графика соответствуют благоприятные дни, а дни его перехода через ось абсцисс, считаются неблагоприятными.
Исходные данные: дата рождения.
Характер изменения состояний: синусоидальный, с периодами 23, 28 и 33 дня соответственно, начиная со дня рождения.
Шаг приращения - один день.
Период исследования – 30 (31) дней от даты отсчета.
Результат: определить дни подъема (спада) циклов и дни пересечения кривых с осью абсцисс.
Разработка математической модели.Указанные циклы описываются приведенными ниже выражениями, в которых переменная х соответствует возрасту человека в днях:
Физический цикл Rфиз (х) = sin (2·x /23);
Эмоциональный цикл Rэмоц (х) = sin (2·x /28);
Интеллектуальный цикл Rинтел (х) = sin (2·x /33);
Разработка компьютерной модели (выбор инструмента моделирования, создание модели, тестирование модели)
Среда моделирования – электронные таблицы. Согласно заданию, определим и заполним области исходных и расчетных данных (Откройте заготовку файла bioritm.xlsх на Рабочем столе).
Ячейка Формула
a9 | =$B$5 |
А10 | = А9+1 |
В9 | = SIN(2*ПИ()*(A9-$B$4)/23) |
С9 | = SIN(2*ПИ()*(A9-$B$4)/28) |
D9 | = SIN(2*ПИ()*(A9-$B$4)/33) |
А | В | С | D | ||
БИОРИТМЫ | |||||
Исходные данные | |||||
Дата рождения | см. задание на карточке | ||||
Дата отсчета | см. задание на карточке | ||||
Длительность прогноза | см. задание на карточке | ||||
Результаты | |||||
Порядковый день | Физическое | Эмоциональное | Интеллектуальное | ||
=$B$5 | =SIN(2*ПИ()*(A9-$B$4)/23) | =SIN(2*ПИ()*(A9-$B$4)/28) | =SIN(2*ПИ()*(A9-$B$4)/33) | ||
=A9+1 | Заполнить вниз (маркером автозаполнения) | ||||
Заполнить вниз (марке-ром автоза-полнения) | |||||
Строим график:
· Выделяем диапазон для графика: значения всех трех биоритмов с датами.
· Выбираем Мастера диаграмм.
· Выбрать тип диаграммы – Точечная с гладкими кривыми.
· Формат оси: шкала – цена основных и промежуточных делений - 1, число – формат дата, тип 14.3, выравнивание – повернуть текст на 2700.
Исследование модели. Проверьте правильность ввода формул сравнением с контрольным образцом
Анализ результатов. Проанализировав диаграмму, подтвердите или опровергните соответствие показателей биоритмов, заполнив таблицу со смайликами.