ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Конспект уроку
На тему:
М.О.Булгакова "Майстер і Маргарита"
Підготував:
студент IV курсу
факультету філології
та журналістики
групи Ін-46
Бучкієв Іван
Полтава – 2011
ТЕМА: Переосмислення євангельських сюжетів і образів у творі М.О.Булгакова "Майстер і Маргарита", прийом «роману в романі»
МЕТА: дослідити(проаналізувати) на уроці роман Майстра( хронологічні рамки, об'єм, персонажі, зв'язок з романом Булгакова та з біблійними сюжетами; проблематика); сформувати в учнів своє особисте ставлення до морально-етичних проблем, порушених у творі; розвивати логічне мислення, порівняння, аналіз, вміння робити висновки; показати зв'язок літератури як науки з історією, етикою, географією; виховувати у старшокласників прагнення до самостійності та відповідальності за свої вчинки та переконання.
освітні завдання:вичленити із роману Булгакова 4 розділи, присвячених роману Майстра(2,16,25, 26); проаналізувати їх текстуально;визначити їх місце в цілісному сприйнятті твору;детально зупинитися на характеристиці образу Ієшуа Га-Ноцрі;засвоїти прийом "роману в романі";
розвиваючі завдання:скласти порівняльну таблицю євангельських образів та образів із роману Майстра; знайти відмінності/подібності між ними;з'ясувати, де присутня історична реальність(біблійні герої) , а де прослідковується авторське переосмислення;
виховні завдання:1) проблема морального вибору(образ Понтія Пілата,Іуди із Кіріафи);2)проблема співвідношення добра і зла(Ієшуа - Понтій Пілат,Ієшуа -Марк Крисобій);3)проблема справедливості і відповідальності(Пілат, Каіфа,Афраній);4) проблема людських пороків та спокус(Понтій, Іуда,Ніза)
Обладнання:текст роману М.Булгакова "Майстер і Маргарита", Біблія, ілюстрації до роману;
Тип уроку:вивчення нового матеріалу із використанням інтерактивних
методів навчання.
Он, будучи богат, обнищал ради вас,
Дабы вы обогатились его нищетою
(2-е послание Коринфянам,гл.8)
ХІД УРОКУ
І. Організаційна частина
Учитель зачитує епіграф до уроку і просить учнів , щоб вони наприкінці уроку відповіли на запитання: про що(про кого) ці слова?
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Слово вчителя
На минулому уроці ми розглядали з вами галерею радянських функціонерів і обивателів, яких так майстерно і тонко змалював М.Булгаков у своєму романі. Пригадуєте: Лиходєєв, Римський, Варенуха, Семплеяров, Босий, Берліоз, Соков, Рюхін, Бенгальський, Поплавський, Прохор Петрович та ін. Зараз ми спробуємо за допомогою прийому пошуку відповідностей чітко, швидко і вірно знайти головну ваду, яку висміяв (викрив)М.Булгаков,створюючи образ того чи іншого функціонера/обивателя.
Гра " Пошук відповідностей" (вчитель називає прізвище персонажа, а учнівідповідно намагаються озвучити ту рису характеру, яку хотів затаврувати М.Булгаков).Наприклад, Варенуха - брехливість, Босий - хабарництво, Рюхін - літературна бездарність і т. д
Сьогодні ж у центрі нашої уваги - зовсім інші люди, з зовсім іншого світу. Наші сьогоднішні герої-це персонажі роману, який написав Майстер,роману про Понтія Пілата та Ієшуа Га-Ноцрі. Тому і персонажі особливі - біблійні, духовні,вічні.
Перевірка домашнього завдання( учні були розподілені на групи, кожна з яких мала своє завдання).
1-а група виписувала у зошит біблійних персонажів із Євангеліє від Матфія; 2-а група виписувала у зошит прізвища усіх персонажів, котрі зустрічаються в 2,16,25,26 розділах роману "Майстер і Маргарита";3-я група отримала завдання виписати з розділу 2 роману портретну характеристику Ієшуа та істини, які він проповідував; 4-а група мала прослідкувати події, які відбувалися у романі Майстра, і занотувати їх послідовність та місце дії.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
. Слово вчителя
М.О.Булгаков написав не просто геніальний роман. Цей твір має дуже чітко вивірену та продуману структуру,побудову, архітектоніку. І сьогодні ми спробуємо у цьому впевнитись.
Роман М.О.Булгакова "Майстер і Маргарита" складається з двох частин та епілогу. Перша частина має 18 розділів(1-18), друга-14 розділів(19-32).
Перша частина | Друга частина |
Розділ 1 | Розділ 19 |
Розділ 2 | Розділ 20 |
Розділ 3 | Розділ 21 |
Розділ 4 Понтій Пілат | Розділ 22 |
Розділ 5 | Розділ 23 |
Розділ 6 | Розділ 24 |
Розділ 7 | Розділ 25 Як прокуратор намагався врятувати Іуду із Кіріафи |
Розділ 8 | Розділ 26 Поховання |
Розділ 9 | Розділ 27 |
Розділ 10 | Розділ 28 |
Розділ 11 | Розділ 29 |
Розділ 12 | Розділ 30 |
Розділ 13 | Розділ 31 |
Розділ 14 | Розділ 32 |
Розділ 15 | епілог |
Розділ 16 Страта | |
Розділ 17 | |
Розділ 18 |
У першій частині два розділи( 2 і 16) та у другій частині- два (25 і 26) є самостійними( у просторі та часі), тобто вони самі становлять логічно завершений твір, який написав Майстер-герой булгаківського роману. І ось тут ми підходимо до розкриття суті літературного прийому, який має назву "роман в романі".Є роман М.Булгакова -"Майстер і Маргарита", але всередині нього народжується ще один роман – оповідь Майстра про Єршалаїм І ст.н.е. Таким чином ми отримуємо два романи, роман в романі, які органічно поєднані і взаємопов'язані між собою.
Робота в групах.
Клас розподілений на 4 групи(той самий склад груп, що і на підготовку домашнього завдання).Кожна група отримує письмове завдання, відповідь на яке має бути представлено через 15 хвилин .
Картка №1
Завдання. Презентувати образ Ієшуа Га-Ноцрі.
Картка №2
Завдання. Презентувати образ Понтія Пілата
Картка №3
Завдання. Презентувати образ Іуди із Кіріафи
Картка №4
Завдання Презентувати образ Левія Матвія
Після того, як група буде готова до презентації, починається демонстрація виконання поставленого завдання.
Робота біля дошки(заповнюється таблиця:ліву колонку заповнюють члени групи №1, які готували домашнє завдання; а праву - заповнюють члени групи №2, які готували домашнє завдання).
Запис у зошиті(для всіх учнів)