II. Праверка дамашняга задання. Дзеці выразна чытаюць апавяданне «Плыві, рыбка» і пераказва-юць яго змест

Дзеці выразна чытаюць апавяданне «Плыві, рыбка» і пераказва-юць яго змест. Затым вучні выказваюць свае меркаванні: «Я буду рабіць так, як дзядуля з Лёнькам, таму што...»; «Я не буду рабіць так, як дзядуля з Лёнькам, таму што...»

— Зімой холадна. А ці заўсёды будзе так?

III. Паведамленне тэмы урока

Не званочак, а звініць.

Ног не мае, а бяжыць.

Як гарэза, скок ды скок.

Ён вясёлы... (ручаёк).

— Вы сустракаліся з ручайком, калі ішлі ў школу? Аб чым гэта гаворыць нам? (Прыйшла в ясна.)

— Сёння на уроку мы і пагаворым аб вясне.

IV. Новая тэма

— Пісьменнік Валерый Кастручын падгледзеў, як ішла вясна, і апісаў яе прыход. Ён хацеў, каб І вы ведалі. Слухайце [ 1, с. 75—77].

V. Чытанне твора В. Кастручына «Вясна ідзе» настаўнікам

Бюро даведак:

цымбалы — музычны інструмент (малюнак);

ацерабіўся — абтросся; набрыняў — набраўся вільгаці;

світка — адзежа;

дзяцельнік — дзікая канюшына (малюнак).

VI. Чытанне твора вучнямі

1. Чытанне тэксту напаўтоласу.

2. Чытанне і знаходжанне ўрыўка да малюнка [1, с. 76].

VII. Аналіз зместу твора

— Што пачало рабіць сонейка? Ручаі? Чорны грак? Сінічка? Дзяцел?

—Што адбылося ад стуку дзятла?

—Аб чым паведаміў мядзведзь?

—Што здзівіла зайчыка? Што сталася з яго мамай?

—Аб чым усё звініць і гукае?

VIII. Са скарбонкі народнага слова

— Растлумачце выраз: «Убачыў грака — вясну сустракай». Хвілінка адпачынку (пад музыку)

Гульня «Ручаёк»

Утвараецца «ручаёк» з вучняў. Дзеці бегаюць «змейкай», папера-менна імітуючы па камандзе настаўніка залівістае булькание, вясё­лы гоман ці грозны шум.

Дыхальная гімнастыка

Бег, бег ручаёк, ды зліўся з рэчкай, якая плауна цячэ, нетаропка. (Дзеці павольна падымаюць рукі ўверх — удых, а затым апускаюць уніз — выдых.)

—Хто звінеў і гукаў: «Вясна ідзе-е-еі»? (Ручаёк.)

—Як вы думаеце, ці хацела зіма ўступаць месца вясне? Каб быць упэўненым у адказе на гэта пытанне, прачытаем верш Якуба Коласа «Песня аб вясне» [ 1, с. 73—74].

IX. Чытанне верша настаўнікам

Бюро даведак:

кроены — ткацкі станок;

прывітаць — приветствовать.

X. Чытанне верша вучнямі

1. Чытанне верша цалкам.

2. Выразнае чытанне ўрыўка верша па асабістым выбары.

3. Знайсці сказы, якія чытаюцца гучна, ціха, хутка, павольна,
і прачытаць іх з патрэбнай інтанацыяй.

XI. Аналіз зместу твора

—Якой паказаў аўтар зіму? Вясну?

—Якімі вы іх уяўляеце?

—3 чым параўноўвае аўтар ручаёк і сонца?

—Якімі словамі паэт «ажыўляе» ручаёк, надае яму чалавечыя рысы? Зачытайце.

—Як разумееце выраз: «А зіма аж пачарнела, годзе ёй тут крое­ны ткаць»?

XII. Падвядзенне вынікаў урока. Рэфлексія

—Якая пара года наступіла?

—Хто першы паведаміў аб гэтым?

—Як аднесліся лясныя звяры да гэтай навіны?

—Ці было вам цікава на ўроку?

—Якія цяжкасці сустрэліся?

—Вы малайцы. Працавалі добра, былі актыўнымі. Дзякуй за нрацу!

Дамашняе задание

Ппдрыхтаваць вьіразнае чытанне. Адказаць на пытанні, якія зме-шчпны ў падручніку [1, с. 74—75, 77—78].


Тэма А.Вольскі “Паводка”

Мэты:

> выпрацоўваць навык выразнага чытання, узбагачаць слоўнікавы запас вучняў прыметнікамі;

> прыцягнуць увагу да змен, якія адбываюцца ў прыродзе з надыходам вясны, развіваць увагу;

> выхоўваць любоў да прыгажосці роднай прыроды. Тып урока: урок-гульня.

Абсшаляванне: магнітафон, малюнкі.

ХОД УРОКА

I. Арганізацыйны момант

II. Самастойнае чытанне