Розвиток навичок мовлення.
а) бесіда
- Look at the ex 4, p.60. Who can you see?
- Let’s get to know what about do girls speak?
- Listen to me.
b) work in pairs
- And now make up dialogue as in example.
Розвиток навичок письма.
- Look at the words. There are words write down the small letters and the big letters. Let’s match them and write down in your copybooks.
PRESENT - present
CAKE - cake
PARTY- party
FRIEND - friend
BIRTHDAY- birthday
Розвиток навичок читання.
а) робота з підручником
- ex 5b, p. 61.
- Sound the letters.
б) читання літер
- Read the words from the ex 5c, p. 61
6. Закріплення вивченого.
- Let’s guess the crossword.
( ex. 3, p. 50 A. Nesvit)
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ.
1. Підведення підсумків уроку.
- Say in English what did you learn at our lesson. Translate the phrase “clean the room”, “have a birthday party”.
2. Закінчення уроку.
- At home tell your parents how you prepare to the birthday party.
- The lesson is over. Good – bye!
УРОК 26 Дата: ___________
Тема: Мій день народження.
Мета: повторити й активізувати лексичний матеріал теми; ознайомити учнів з новими ЛО та закріпити їх уживання в усному мовленні; практикувати учнів у вживанні речень у теперішньому неозначеному часі та структур «Do you …? Yes, I do./ No, I don’t”; повторити вивчені літери.
Розвивати навички письма, навички діалогічного та монологічного мовлення; тренувати увагу та пам'ять.
Виховувати культуру спілкування.
Обладнання: м’яч, картка для самостійної роботи, тематичні малюнки, картка для роботи в парах, групах, робочий зошит.
ХІД УРОКУ
І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ.
1. Привітання.
- Stand up, please. Good morning!
Good morning.
How are you?
Fine, thank you.
Sit down, please.
2. Повідомлення теми та мети уроку.
- Today we’ll speak about the celebration of birthday. You learn new words and the rhyme. And make up sentences what we do every day.
- OK. Let’s start our lesson.
3. Уведення в іншомовну атмосферу.
а) фонетична зарядка
- Look at our train and say what letters are missing. Sound them.
(ex 1, p. 51)
б) мовна розминка
- Look at the pictures. And say what does mother do.
(bake a cake – She bakes a cake.)
4. Повторення раніше вивченого
а) самостійна робота
- Find and circle.
W | V | u | m | W |
J | Y | J | L | I |
H | H | X | P | G |
U | A | q | v | U |
F | F | p | q | T |
б) гра “ A ball”
- I’ll name the words in English and you must name them in Ukrainian.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ
1. Введення нової лексики
а) семантизація слів
- Look at the picture of ex 2.
- Say what children do on the first picture. (give presents).
- Repeat altogether.
(аналогічно вводяться слова уроку)
б) гра «Послухай і скажи»
- I’ll name the picture and you must point out.
2. Вивчення вірша.
а) читання вірша вчителем
- Listen to the rhyme and say what colours do you hear.
- OK. And now repeat all together. You can tell this rhyme your friend on his birthday.
б) розучування вірша
3. Розвиток навичок говоріння.
а) бесіда
- ex 3, p. 63
- Speak in class. Say, what they do.
б) робота в парах
- And now you have a card. Read and answer the questions.
(A. Nesvit p.52 ex 3)
Розвиток навичок письма.
а) повторення літер
- Look at the page 63 ex 4. Listen and find the capital letters and write.
б) робота з карткою
- Look and say what children do.
- make up sentences and write down in your copybooks.
Розвиток навичок читання.
- ex 5, p. 63
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ.
1. Підведення підсумків уроку.
- What new words did you learn at our lesson? What tasks did you like most of all?
2. Закінчення уроку.
- At home tell your parents about your birthday party.
- The lesson is over. Good – bye!
УРОК 27
Тема: Щасливого Великодня
Мета: повторити й активізувати лексичний матеріал теми; ознайомити учнів з новими ЛО та закріпити їх уживання в усному мовленні; практикувати учнів у вживанні речень у теперішньому неозначеному часі та структур «Do you …? Yes, I do./ No, I don’t”; повторити вивчені літери.
Розвивати навички письма, навички діалогічного та монологічного мовлення; тренувати техніку читання.
Виховувати повагу до українських традицій.
Обладнання: тематичні малюнки до с. 65, картки для роботи в групах, алфавіт, картки для самостійної роботи.
ХІД УРОКУ
І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ.
1. Привітання.
- Good morning, dear children.
I am glad to see you.
Say, please how are you?
- We are fine, thank you!
2. Повідомлення теми та мети уроку.
- Today we’ll continue to speak about Easter holidays. We learn new words and make up sentences in Present Simple Tense.
- OK. Let’s start our lesson.
3. Уведення в іншомовну атмосферу.
а) фонетична зарядка
- At Easter we colour the eggs. You must match eggs with letters to the following colours.
(на яйцях літери, на кольорових кульках їх звуки)
б) мовна розминка
- Let’s learm a poem about this holidays.
(ex 2, p. 65)
4. Повторення раніше вивченого
а) фронтальне опитування
- Let’s play the game “A ball”. I’ll name the words in Ukrainian and you must name them in English.
б) робота з карткою
- You have a card. You must write down the small and the capital letters.
( Pavlichenko p.54, ex 3)
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ
1. Введення нової лексики
а) семантизація слів
- Look at the picture and say what can you see?
[i:] – [i:] – [i:] – Easter
[a:] – [a:] – [a:] – basket
[ ] – [ ] – [ ] – bunny
б) фонетичне опрацювання
в) закріплення лексики
гра «Покажи мені»
гра «Познач і скажи»
(Павліченко с. 54, впр. 1)