Розвиток навичок мовлення. - When I ask you what is this, you must answer This is a (name the pictures)

а) пояснення вчителя

- When I ask you what is this, you must answer This is a …(name the pictures)

б) вивчення вірша

- ex 2, p. 73

Фізхвилинка.

4. Розвиток навичок аудіювання

- ex 3, p. 73

- If you agree with the statements, you put “plus”, if you don’t agree, you put “minus”

1 + 4 +

2 – 5 +

3 – 6 +

Розвиток навичок читання.

- And now let’s train in reading in English.

Ex 5, p. 75

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

1. Підведення підсумку уроку

- At home tell your parents about school things.

- And now say what did you remember? Name the pictures. Make up sentences.

2. Закінчення уроку

- OK. The lesson is over.

- Good – bye!

 

УРОК 31 Дата: ___________

Тема: На уроках.

Мета: закріпити лексичний матеріал попереднього уроку; ознайомити учнів з новими ЛО: read, write, count, play games; формувати навички вживання теперішнього неозначеного часу; удосконалювати вміння задавати запитання типу Do you…?/ Can you …? і давати на них короткі відповіді; повторити англійський алфавіт.

Розвивати навички письма, техніку читання, вміння діалогічного мовлення.

Виховувати любов до навчання.

Обладнання: підручник, плакат з англійським алфавітом, казковий герой, флеш – карти з реченнями.

ХІД УРОКУ

І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

1. Привітання.

- Stand up, please. Good morning.

- Good morning.

- How are you?

- Fine, thank you.

- Sit down, please.

2. Повідомлення теми та мети уроку.

- Today we’ll speak about things which we do at our lessons. And help us to learn these words your favourite hero – Buratino.

- But first of all let’s train our tongues.

3. Уведення в іншомовну атмосферу.

а) фонетична зарядка

- Buratino lost his coins and we can fin them if you name the letters according to the following sounds. (на маленьких монетах – звуки, на великих монетах – літери)

б) мовна розминка

- Look, our guest brings a bag. Let’s guess what has he got in it?

- I’ll show you a thing and you must name it.

- For example: лінійка – a ruler, this is a ruler. I have got a ruler.

4. Повторення раніше вивченого.

а) фронтальне опитування

- Let’s check up how you read at home.

б) самостійна робота

- You have cards. Tell me, please, what can you see on it.

- OK. And now colour them according to the Buratino’s instructions.

- For example: the ruler is yellow.

The pen is red.

The book is blue.

The pencil is green.

The bag is brown.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

1. Подання та відпрацювання нового лексичного матеріалу.

а) введення нових ЛО

- Our Buratino goes to school like you. And he wants to tell and learn with you actions which we often do at our lessons.

- Listen to me and repeat.

Read – [i: - i: - i:] – read. I can read.

Write – [ai – ai – ai] – write. I can write.

б) закріплення лексики

гра «Match and say”

- At our blackboard we have different trees, but some leaves fall down. Let’s help to find the leaves according to the trees.

в) фізхвилинка «Simon says»

Розвиток навичок мовлення.

а) розучування вірша

- Buratino brings us an interesting poem about school. Let’s learn.

(ex 3, p.76)

б) складання міні – діалогів

- Listen to the questions and find the answers

Yes, I can. No, I don’t. Yes, I do. No, I don’t.

Do you like school?

Do you go to school on Saturday?

Can you read?

Can you draw?

Can you sing?

Розвиток навичок письма.

а) повторення літер

- Let’s play the game. Our Buratino finds a lovely mouse. He wants to help her to come home.

- Let’s help her altogether.

(робота з плакатом)

б) робота в зошитах

- ex. 5, p. 78

Розвиток навичок читання

- ex 5b, p. 78

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

1. Підведення підсумку уроку

- At home you can tell your parents what can you do at the lessons.

- And now say what did you remember?

2. Закінчення уроку

- OK. The lesson is over.

- Good – bye!

УРОК 32 Дата: ___________

Тема: Я люблю англійську мову.

Мета: закріпити лексико – граматичний матеріал теми; тренувати у вживанні лексики в усному мовленні; практикувати учнів у вживанні речень у теперішньому неозначеному часі; повторити англійський алфавіт;

Розвивати фонематичний слух; навички усного мовлення; тренувати пам'ять та увагу.

Виховувати любов до вивчення іноземної мови.

Обладнання: алфавіт, місіс Попінс, парасольки з звуками,картки для роботи в групах, самостійної роботи, словосполучення.

ХІД УРОКУ

І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ.

1. Привітання

(див. урок 31)

2. Повідомлення теми та мети уроку.

- At our lesson today we’ll speak about the English lesson. We tell what do you do at our English lessons. And we revise English alphabet and practice in using Present Simple Tense.

3. Уведення в іншомовну атмосферу.

а) фонетична зарядка

- I invite a real English teacher. Let me introduce her. This is Mrs Poppins. She likes English very much. She always takes her umbrella. Today she trains with you your tongues.

- Let’s begin.

б) мовна розминка

- And she wants to check up how do you know English rhyme which we learned at our last lesson.

(p. 76, ex 3)

4. Повторення раніше вивченого

- And now let’s revise words which we learned at our last lesson. You have cards. Match words with the pictures.

(O.M. Pavlichenko ex1, p. 62)

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

1. Розвиток навичок аудіювання

а) бесіда

- Open your books at page 79 ex1. Look at the pictures and tell what can you see? What do children do?

- That’s right. And now listen to me.

б) слухання міні – текстів

- I’ll read the text and you must match it with the following picture.

2. Фізхвилинка.

3. Розвиток навичок діалогічного мовлення.

а) усна бесіда

- Mrs Poppins tells me that she wants to make up a dialogue with you. But first of all let’s review such phrases. Who can say in English «привіт», «Що це?», «грати в ігри», «співати».

б) робота в групах

- Let’s unit in four groups and do task. You have words and you must make up word combinations.

- Let’s start.

play a letter

clap games

dance a song

write your hands

sing a book

read with friends

с) робота з підручником

- Work in pairs. Ex.2, p. 79

Розвиток навичок письма

а) повторення літер

- Mrs Poppins says if we want to write correctly, we must revise the letters of the English alphabet.

- Let’s begin.

б) робота з картками

- And now let’s show her how we can answer the questions.

(A. Nesvit ex 3, p. 60)

Розвиток навичок читання.

- Ex 4, p. 80.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

1. Підведення підсумку уроку

- Tell me please do you like lesson? What do you like most of all? What did you learn at our lesson?

2. Закінчення уроку

- OK. The lesson is over.

- Good – bye!

 

УРОК 33 Дата: ___________

Тема: Навчальний рік.

Мета: повторити й активізувати лексичний матеріал теми. Ознайомити учнів з новими ЛО та закріпити їх уживання в усному мовленні; продовжувати тренувати учнів у вживанні теперішнього неозначеного часу.

Розвивати вміння діалогічного та монологічного мовлення, формувати навички письма.

Виховувати любов до навчання.

Обладнання:

ХІД УРОКУ

І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

1.Привітання

(див. урок 31)

2. Повідомлення теми та мети уроку.

- Today we continue to speak about English lessons and routines which we do at our lesson. And also we’ll learn names of months and as usual we revise the letters, make up dialogues, play games, speak, read, write in English.

3. Уведення в іншомовну атмосферу.

а) фонетична зарядка

- First of all let’s train our tongue. I have a basket with different sounds. Let’s name it.

[i:] [i] [ai] [p] [dз] [f]

б) мовна розминка

- Listen to the rhyme and tell me, please, what does it about.

Spring is green

Summer is bright

Autumn is yellow

Winter is white.

(вірш демонструється малюнками)

4. Повторення раніше вивченого

а) самостійна робота

- Write down to th small letters corresponding big letters.

B __, C ___, S ____, D ___, A ___, F ____, G ____, X ___, Z ___, R ___, H ___,

Y ___, P ___, K ___, V ___, W ____, J ____.

б) гра «A ball»

- I’ll name the words in English and you must translate them in Ukrainian.

Classroom, read, teacher, play games, pupil, pen, bag, ruler, sing a song.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

1. Подання та відпрацювання нового лексичного матеріалу

а) введення нової лексики

- You may guess that today we’ll learn names of months.

- Look at the blackboard and repeat after me.

(прикріплюю назви місяців та називаю їх)

б) гра « Show me…”

- I’ll name the words and you must name it.

в) закріплення лексики

- Listen to the song about months and try to sing it altogether. (див. відео)

Розвиток навичок мовлення

- ex. 2, p.81

- ex. 4, p. 81

3. Фізхвилинка.

4. Розвиток навичок аудіювання.

- ex. 3, p. 81

Розвиток навичок письма.

а) усна бесіда

- I have sentences from dialogue. Let’s make it.

(ex. 3, p. 61 A. Nesvit)

б) робота з карткамu

- You have cards on your desks. Let’s match the sentences according to the pictures.

(A. Nesvit ex. 2 p. 61)

Розвиток навичок читання.

а) гра

- Let’s help monkey to climb up the tree. We revise the letters.

б) читання слів

- ex. 5b, p. 82

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

1. Підведення підсумку уроку

- Tell me please do you like lesson? What do you like most of all? What did you learn at our lesson?

2. Закінчення уроку

- OK. The lesson is over.

- Good – bye!

УРОК 34 Дата: ___________

Тема: Після уроків.

Мета: закріпити ЛО попереднього уроку; практикувати учнів в їх вживанні; ввести нові фрази стосовно теми уроку; формувати навички вести розмову англійською мовою; удосконалювати вміння будувати речення в теперішньому неозначеному часі.

Розвивати аудитивну пам'ять, увагу, збагачувати словниковий запас учнів.

Виховувати взаємоповагу.

Обладнання:звуки, назви пір року та місяців, картки для аудіювання, письма.

ХІД УРОКУ

І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

1.Привітання

(див. урок 31)

2. Повідомлення теми та мети уроку.

- At our lesson today we’ll speak about things what do you like to do after classes.

- Let’s start our lesson.

3. Уведення в іншомовну атмосферу.

а) фонетична зарядка

- And now we train our tongues. Repeat after me.

[ai] [ei] [tʃ]

- And now name the words with these sounds

[ai] – sky, fly, goodbye, write, like

[ei] – play, today, game

[tʃ] – chocolate, children, teacher

б) мовна розминка

- I have pictures of seasons. Let’s name them.

- OK. And now divide the names of months according to the seasons.