Слухання. Й. Брамс. Угорський танець № 2 3 страница

- виконання розспівки в характері .

 

 

Вч. На початку пісні «Захід сонця» перед нотою мі стоїть знак бекар , що повторюється в нотному тексті декілька разів .

 

Бекар - це знак , який відміняє дію дієза або бемоля . Записують бекар перед нотою .

Слідкуючи за нотним текстом , прослухайте у виконанні вчителя два однакові фрагменти . Чи змінився характер мелодії у другому фрагменті за рахунок появи у ньому знака бекара ?

 

 

 

I V . Розучування романсу Е. Гріга «Захід сонця»

Вч . Розучіть пісню Е. Гріга «Захід сонця».

Слідкуйте, щоб ваше дихання було широким, а звучання голосних – округленим і протяжним.

У цьому вам може допомогти передача фразування рухом руки.

 

Розучування романсу «Захід сонця»

 

V . Підсумки уроку .

 

Вч. Сьогодні ми переконалися, що музична мова, на відміну від розмовної, зрозуміла нам без перекладу, а з її допомогою виражають певні почуття й образи. Допомогли нам Колискова з опери «Поргі та Бесс» Джорджа Гершвіна, болгарська народна жартівлива пісня «Посадив полин я» та романс «Захід сонця» Едварда Гріга.

 

УРОК 11 .

ТЕМА :Музична мова композиторів різних країн .

 

МЕТА УРОКУ :

Навчальна :вчитиучнів уважно слухати музичні тво-

ри вміти характеризувати їх ;

- роль композиторів у встановленні зв’язків між музикою різних народів ;

- Взаємовплив і взаємозбагачення музики і різних народів ;

- Бемоль .ю Дієз ;

- виконання пісень різного змісту і характеру.

- закріплювати набуті знання і вміння учнів.

Виховна :- виховувати любов до класичної му –

зики, рдного народу ;

- виховувати здатність співпереживати зміст ро- зучених пісень та почутих музичних творів .

Розвиваюча :- розвивати музичні здібності учнів

їх творчі задатки ;

- розвивати співацькі навики ;

- розвивати слух, ритм.

Обладнання :Інструменти, магнітофон, диск із запи –

сом твору, папки із теорією , портрет компози-

тора, наочні матеріали.

Методи і прийоми: словесні ( розповідь, бесіда), наоч-

ні ( використання папок портрету композитора

де монстраційний матеріал малюнок ) власний показ вчителя аналіз музичного твору, метод порівняння, спів групами та індивідуально .

ХІД УРОКУ :

 

I . Організація учнів до уроку.

Музичне вітання :

Добрий день вам дітки

Я вітаю вас.

Здрастуйте учителю , здрастуй любий клас

 

Вступне слово вчителя :

Вч . Сьогодні ми спробуємо порівняти музичні мови композиторів різних країн і народів.

Послухайте відомий вам музичний твір і визначте ім’я композитора й образний зміст твору.

Слухання музики (Звучить «Захід сонця» Е. Гріга)

Романс «Захід сонця», який ми щойно прослухали, написав видатний норвезький композитор Едвард Гріг.

У ньому змальована краса вечірньої пори, виражена любов до рідної природи. Ця музика мелодійна, лірична і поетична.

Красу рідної природи змальовував у своїх творах і український композитор Микола Віталійович Лисенко.

Прослухайте один із них і спробуйте зрозуміти образний зміст твору; дайте йому свою назву.

 

Звучить «Баркарола» М. Лисенка

 

Вч . Микола Лисенко створив враження водного простору, передав спокійне погойдування річкових хвиль.

Композитор використав мелодію відомої української народної пісні «Пливе човен». А назвав він свій твір «Баркарола».

Відомості про баркароли – пісні гондольєрів

Баркарола народилася в прекрасному італійському місті – у Венеції, яку називають «столицею Нептуна», «перлиною Адріатики». Венеція збудована на островах і майже не має вулиць. Замість них місто перерізають канали. У них навіть відчиняються двері будинків; до сходів прив’язані довгі чорні човни – гондоли.

У гондолах, які пливуть нескінченними стрічками каналів, і народжуються баркароли – пісні човнярів-гондольєрів.

Вони спокійні, мелодійні, плавні; в акомпанементі – розмірене погойдування у своєрідному ритмі, наче хвилі набігають одна на одну.

Композитори полюбили м’який пісенний ритм баркароли (іноді її називають гондольєра) – і вслід за венеціанськими народними піснями з’явилися баркароли, створені композиторами різних країн.

 

II .Слухання. М. Глінка. Романс «Венеціанська ніч»

Вч .Видатний російський композитор Михайло Іванович Глінка майже три роки жив в Італії. Він був вражений природою, побутом і співацькою культурою цієї країни. Під впливом італійських народних пісень Глінка створив свій найпоетичніший, найсвітліший романс на слова Івана Козлова «Венеціанська ніч».

У ньому композитор передає поетичну красу літньої італійської ночі і мрійливі настрої, що їх викликають, як казав сам Глінка, «м’яке оксамитове повітря», тиша, срібляста вода та звуки ніжної баркароли.

Прослухайте цей твір і спробуйте уявити картину, що описав Глінка. Доповніть її своїми враженнями.

Поміркуйте, якою є музика? Які засоби, прийоми застосував композитор, щоб створити саме такий музичний образ?

(Звучить «Венеціанська ніч» М. Глінки)

Вч .Музика вражає світлом, ясністю і простотою.

А це тому, що в романсі композитор застосував дуже прості, але виразні музичні прийоми – спокійний ритм баркароли (ритмічне погойдування) та гнучку, й водночас виразну, лінію мелодії.

 

I I I. Виконання музичної розспівки

Ця розспівка налаштовує учнів на характер пісні, яку вони будуть вчити на уроці.

- виконання розспівки за співом учителя ;

- виконання розспівки в характері .

 

 

Вч. Проспіваємо пісню з кінофільму «Звуки музики», які знаки біля нот зустрілися вам у пісні ?

Уч. Відповіді.

Вч. Пригадайте дію знаків дієза , бемоля, бекара.

 

I V . Виконання романсу Е. Гріга «Захід сонця»

 

Вч. Сьогодні ми продовжимо розучування романсу «Захід сонця». Пам’ятайте про інтонаційну виразність і широту дихання кожної фрази.

 

Продовження розучування романсу «Захід сонця»

 

Караоке. Романс «Захід сонця»

Романс «Захід сонця» (мінус)

 

V . Підсумки уроку .

 

Вч. Ми наче побували в цьому італійському місті завдяки композиторам різних народів. Незважаючи на те, що автори музичних творів, з якими ми познайомилися на уроці, жили в різних країнах, ці твори близькі за своєю мелодійністю, ліричністю і поетичністю, а також за емоційним ставленням композиторів до краси рідної природи.

Так. Можна не знати ні норвезької, ні української, ні російської мов, але відчувати і розуміти музику і норвезьку, і українську, і російську, тому що музичні мови різних народів мають чимало спільних рис.

 

УРОК 12 .

ТЕМА :Подорож країнами світу разом із музикою .

 

МЕТА УРОКУ :

Навчальна :вчитиучнів уважно слухати музичні тво-

ри вміти характеризувати їх ;

- роль композиторів у встановленні зв’язків між музикою різних народів ;

- Взаємовплив і взаємозбагачення музики і різних народів ;

- Восьма нота з крапкою ;

- виконання пісень різного змісту і характеру.

- закріплювати набуті знання і вміння учнів.

Виховна :- виховувати любов до класичної му –

зики, рдного народу ;

- виховувати здатність співпереживати зміст ро- зучених пісень та почутих музичних творів .

Розвиваюча :- розвивати музичні здібності учнів

їх творчі задатки ;

- розвивати співацькі навики ;

- розвивати слух, ритм.

Обладнання :Інструменти, магнітофон, диск із запи –

сом твору, папки із теорією , портрет компози-

тора, наочні матеріали.

Методи і прийоми: словесні ( розповідь, бесіда), наоч-

ні ( використання папок портрету композитора

де монстраційний матеріал малюнок ) власний показ вчителя аналіз музичного твору, метод порівняння, спів групами та індивідуально .

ХІД УРОКУ :

 

I . Організація учнів до уроку.

Музичне вітання :

Добрий день вам дітки

Я вітаю вас.

Здрастуйте учителю , здрастуй любий клас

 

Вступне слово вчителя :

Вч . Першою зупинкою буде Угорщина, яка знаходиться поряд із Чехією. Угорщину з усіх боків оточують гори. Якщо подивитися на цю країну з висоти, її територія здається схожою на велике, неправильної форми блюдце з пагорбкуватим дном. Цікава і музична культура Угорщини. Її найвизначнішими представниками є Ференц Ліст, Бела Барток, Золтан Кодай та ін. Музична діяльність цих композиторів була пов’язана з історичною долею угорського народу, його боротьбою за розвиток національної культури. У їхніх творах помітні традиції угорського фольклору в поєднанні з сучасними засобами музичної виразності, власними композиторськими стилями.

 

II .Слухання. З. Кодай. Опера «Харі Янош» (чардаш)

Вч .Сьогодні ми погортаємо сторінки творчості угорського композитора Золтана Кодая. Коріння його творчості сягає в угорську народну музику. Композитор безмежно вірить у творчу силу свого народу та його майбутнє. Його твори – це сповідь душі.

Одним із найвідоміших творів композитора є героїко-комічна опера «Харі Янош».

 

Харі Янош – герой угорського фольклору та літератури, бравий солдат, жартівник. Тому і мелодика опери побудована на угорському фольклорі. Розповідаючи про свої «подвиги-походеньки», герой висміює панів, утверджує перевагу народної кмітливості над панською тупістю. Показуючи народні сцени, Золтан Кодай вводить в оперу і народні танці. Урочисто, з запалом звучить в опері чардаш – угорський народний танець міського походження (в перекладі «трактир», «шинок»).

Прослухайте його.

 

Слухання. Й. Брамс. Угорський танець № 2

Вч .До угорської народної музики неодноразово зверталися і композитори інших країн. Видатний німецький композитор, піаніст Йоганес Брамс після співпраці з угорським скрипалем Едуардом Ременьї створив свої знамениті «Угорські танці». Спочатку вони були написані для фортепіано в 4 руки. Пізніше з’явилися переклади «Угорських танців» для оркестру, різних ансамблів, інструментів соло.

До циклу входить 10 номерів. Ми послухаємо угорський танець № 2. Спробуйте визначити, які елементи музичної мови допомогли Брамсу надати творові національного колориту. У прослуханому творі дуже яскраво відчувається колорит музики угорського народу.

Йому характерні гострота ритмів, а також різка зміна динаміки, штрихів, темпів і фактури твору.

 

I I I. Виконання музичної розспівки

Ця розспівка налаштовує учнів на характер пісні, яку вони будуть вчити на уроці.

- виконання розспівки за співом учителя ;

- виконання розспівки в характері .

 

 

 

 

Вч .В українському гопаку зустрічається крапка біля восьмої ноти . Звук , що триває протягом однієї восьмої та однієї шістнадцятої , записується восьмою нотою з крапкою .

 

 

Вч . Простукайте вправу , витримуючи восьму ноту з крапкою . Восьму з крапкою будемо називати складом ТІЙ .

I V . Розучування чеської народної пісні «Полька» .

Вч. Чехія – держава в центрі Європи. Її часто називають серцем європейського континенту. А мандрівникам на шосе між Пльзенем і Хебом з гордістю показують гранітний обеліск із написом «Центр Європи». Чехія – країна, бідна на корисні копалини, але багата майстрами, які завжди намагалися працювати так, щоб ніхто не міг з ними порівнятися чи їх замінити.

Здавна славиться ця країна своїм пивом, унікальним чеським кришталем і неповторними прикрасами.

Багата Чехія і культурою. Народні пісні є невід’ємною частиною життя чехів. Співають і діти, і дорослі.

 

Демонстрація чеської народної пісні-танцю „Полька

 

Вч. Сьогодні ми познайомимося з найвідомішою чеською народною піснею-танцем «Полька». Прослухайте її і зверніть увагу на ритмічні особливості, які надають музиці національного колориту.

Слід відзначити, що у прослуханому творі мелодія активна, гостра і танцювальна.

Ви, напевне, звернули увагу на те, що зміна ритму змінює характер музики. А допомагає це зробити використання синкопи.

 

Синкопа – це зміщення музичного наголосу з сильної долі такту на слабку.

 

Вч. Оригінальне виконання чеської народної пісні-танцю «Полька» пов’язане саме із синкопуванням, яке надає музиці танцювального характеру.

Розучування чеської народної пісні-танцю „Полька”

Караоке. Пісня-танець „Полька”

 

V . Підсумки уроку .

 

Вч. Сьогодні ми познайомилися з музикою чеського та угорського народів.

 

 

УРОК 13 .

ТЕМА :Подорож країнами світу разом із музикою .

 

МЕТА УРОКУ :

Навчальна :вчитиучнів уважно слухати музичні тво-

ри вміти характеризувати їх ;

- роль композиторів у встановленні зв’язків між музикою різних народів ;

- Взаємовплив і взаємозбагачення музики і різних народів ;

- Восьма нота з крапкою ;

- виконання пісень різного змісту і характеру.

- закріплювати набуті знання і вміння учнів.

Виховна :- виховувати любов до класичної му –

зики, рдного народу ;

- виховувати здатність співпереживати зміст ро- зучених пісень та почутих музичних творів .

Розвиваюча :- розвивати музичні здібності учнів

їх творчі задатки ;

- розвивати співацькі навики ;

- розвивати слух, ритм.

Обладнання :Інструменти, магнітофон, диск із запи –

сом твору, папки із теорією , портрет компози-

тора, наочні матеріали.

Методи і прийоми: словесні ( розповідь, бесіда), наоч-

ні ( використання папок портрету композитора

де монстраційний матеріал малюнок ) власний показ вчителя аналіз музичного твору, метод порівняння, спів групами та індивідуально .

ХІД УРОКУ :

 

I . Організація учнів до уроку.

Музичне вітання :

Добрий день вам дітки

Я вітаю вас.

Здрастуйте учителю , здрастуй любий клас

 

Вступне слово вчителя :

Вч. Сьогодні ми знову подорожуватимемо. Спочатку завітаємо до Франції, а пізніше – до Австрії.

Пам’ятки культури, освітні і культурні центри прославили Францію на весь світ. Далеко за її межами відомі собор Паризької богоматері, університет Сорбонна, Тріумфальна арка, головна вулиця столиці (Єлисейські Поля), найбільший музей світу – Лувр, Ейфелева вежа та безліч інших.

Мистецтво Франції представляють багато видатних особистостей. Серед них – уже відомий нам французький композитор Жорж Бізе, автор опери «Кармен».

Професійного мистецтва не існувало б, якби не було народної музики. Спробуйте за ритмічно-мелодійним малюнком першого музичного речення визначити відому вам французьку народну пісню.

Слухання .

Вч. Прозвучала французька народна пісня «Пастух». Пригадаймо її.

При повторенні зверніть увагу на точний спів початкової інтонації, доспівування до кінця половинних тривалостей і збереження наспівності в рухливому темпі.

Повторення французької народної пісні «Пастух»

Прослухайте музичний твір і спробуйте почути знайомі інтонації. Вони нагадають нам уже знайомий твір.

У прослуханому творі ми почули знайомі інтонації французької народної пісні «Пастух». Ви, напевне, помітили відмінність мелодії нового твору від мелодії народної пісні, а також те, що вона прозвучала декілька разів і варіативно змінювалась.

Видатний австрійський композитор Вольфганг Амадей Моцарт створив Варіації на тему французької пісні, в основі якої лежить мелодія пісні «Пастух». Музика Моцарта збагатила знайому нам мелодію, вона стала незвичайна витонченою та барвистою.

 

Варіації – це форма музики, яка складається з теми та її видозмінених повторень (варіацій).

Тема у варіаціях піддається як мелодичним, так і ритмічним, динамічним і темповим змінам.

 

Відомості про творчість В. А. Моцарта

Творчість Вольфганга Амадея Моцарта багатогранна, спроможна викликати яскраві враження та глибокі почуття. Напевне, немає людини, яка б не знала про нього чи не чула його музики. Хто ж він такий? В історії музики час від часу, ніби яскраві зірки на небосхилі, з’являлися надзвичайні музиканти. Зовсім ще маленькими дітьми, вони давали сольні концерти та вражали слухачів силою свого музичного таланту. Називали таких маленьких музикантів чудо-дітьми (вундеркіндами).

Таким вундеркіндом був і Моцарт. Разом зі своєю старшою сестрою Наннерль він об’їздив із концертами всю Європу. Сучасники називали Моцарта «богом музики». На жаль, прожив він дуже мало, однак фантастично багато встиг створити цей геній за тридцять шести років. Його творчу спадщину складають понад шістсот творів.

 

Відомості про І частину Симфонії соль мінор В. А. Моцарта

Вч .Одним із найвідоміших останніх творів Моцарта була Симфонія соль мінор. Своє визнання вона отримала завдяки надзвичайно щирій музиці (адже композитор торкається внутрішнього світу людини), а також зрозумілості його музичної мови широкому колу слухачів.

Для глибшого проникнення в емоційний зміст твору, ми познайомимося з головною темою І частини цієї симфонії, в якій відчутна чітка ритмічна інтонація.

Прослухайте фрагмент першої частини симфонії соль мінор. Зверніть увагу на лірично-схвильований характер музики, на яскраві динамічні контрасти в ній, на виразне значення вже знайомої вам ритмоінтонації, з якої «виростає» схвильовано-трепетна мелодія першої частини.

 

II .Слухання. В. А. Моцарт. Симфонія соль мінор, І частина (фрагмент)

 

I I I. Виконання музичної розспівки

Ця розспівка налаштовує учнів на характер пісні, яку вони будуть вчити на уроці.

- виконання розспівки за співом учителя ;

- виконання розспівки в характері .

 

 

Шістнадцяті ноти

Вч .На один помах руки потрібно співати чотири звуки.

Це — шістнадцяті.

Одна четвертна поділяється на чотири шістнадцятих:

 

 

Одна восьма поділяється на дві шістнадцятих.

Дві шістнадцятих будемо називати складами ТЕ-РЕ

 

 

Вч. Проплескайте вправу, називаючи склади ритму

(ТІ, ТЕ-РЕ, ТА).

 

 

I V . Виконання чеської народної пісні «Полька» .

Вч . Оригінальне виконання чеської народної пісні-танцю «Полька» пов’язане саме із синкопуванням, яке надає музиці танцювального характеру.

Розучування чеської народної пісні-танцю „Полька”

 

Караоке. Пісня-танець „Полька”

V . Підсумки уроку .

Вч. Разом із творами Вольфганга Амадея Моцарта ми потрапили до Франції та Австрії, співали та слухали музику, відому за межами цих держав, адже музична мова зрозуміла всім народам.

 

УРОК 14 .

ТЕМА: Музика польського народу .

 

МЕТА УРОКУ :

Навчальна :вчитиучнів уважно слухати музичні тво-

ри вміти характеризувати їх ;

- роль композиторів у встановленні зв’язків між музикою різних народів ;

- Взаємовплив і взаємозбагачення музики і різних народів ;

- Восьма нота з крапкою ;

- виконання пісень різного змісту і характеру.

- закріплювати набуті знання і вміння учнів.

Виховна :- виховувати любов до класичної му –

зики, рідного народу ;

- виховувати здатність співпереживати зміст ро- зучених пісень та почутих музичних творів .

Розвиваюча :- розвивати музичні здібності учнів

їх творчі задатки ;

- розвивати співацькі навики ;

- розвивати слух, ритм.

Обладнання :Інструменти, магнітофон, диск із запи –

сом твору, папки із теорією , портрет компози-

тора, наочні матеріали.

Методи і прийоми: словесні ( розповідь, бесіда), наоч-

ні ( використання папок портрету композитора

де монстраційний матеріал малюнок ) власний показ вчителя аналіз музичного твору, метод порівняння, спів групами та індивідуально .

ХІД УРОКУ :

 

I . Організація учнів до уроку.

Музичне вітання :

Добрий день вам дітки

Я вітаю вас.

Здрастуйте учителю , здрастуй любий клас

 

Вступне слово вчителя :

Вч . Польща – країна високої культури . На заході України проходить кордон із Польщею. Так склалося історично, що Польща та Україна мають багато спільного. Не знаючи польської мови, ми можемо її зрозуміти на слух; у діалекті західних районів України часто зустрічаються польські слова.

Польща – країна високої культури. Вона дала світові астронома Миколу Коперніка, письменника Генріха Сенкевича, поета Адама Міцкевича, композитора Фрідеріка Шопена, художника Яна Матейко, фізика Марію Складовську-Кюрі. Польський народ дбайливо оберігає пам’ять про великих людей своєї країни.

Музичне мистецтво Польщі бере початок із фольклору, народних пісень і танців.

Представником музичної культури Польщі є геніальний композитор, піаніст, засновник польської класичної музики Фрідерік Шопен — гордість і слава польського народу, один із найулюбленіших композиторів світу.

Шопен дуже любив польські народні пісні й танці і часто звертався до них у своїй творчості.

Велику увагу Шопен приділив мазуркам. Він – автор близько 60 мазурок.

 

Мазурка — це польський народний танець, який виник понад триста років тому в одній з областей Польщі — Мазовії. Характерною рисою мазурки є її тридольний розмір і веселий, бравурний характер мелодії. Виконують танець парами. У ХІХ ст. народна мазурка набула шляхетності, блиску і стала одним з найпопулярніших бальних танців. Майстерно написані мазурки Шопена розраховані на концертне виконання. Вони мають різний характер: від веселих сільських, гордих бальних танців до ліричних, навіяних почуттям туги за Батьківщиною. Деякі мазурки Шопена дуже картинні. Недарма сам композитор назвав їх «образками», в перекладі з польської – «картинки».

 

II . Слухання. Ф. Шопен. Мазурка ля мінор .

Прослухайте одну з мазурок Фрідеріка Шопена і спробуйте зрозуміти образний зміст твору.

Вч . Мазурка ля мінор, яку ми прослухали, пов’язана з образами батьківщини. Спочатку звучить задумлива, сумна мелодія. Та ось уже звучить веселий, запальний сільський танець. І акцент на третій долі такту нагадує притупування в танку. Потім знову повертається перша тема – ніжна, граціозна, наповнена задумливим сумом..

 

I I I. Виконання музичної розспівки .

Ця розспівка налаштовує учнів на характер пісні, яку вони будуть вчити на уроці.

- виконання розспівки за співом учителя ;

- виконання розспівки в характері .

 

Вч . Простукайте вправу , витримуючи восьму ноту з крапкою . Восьму з крапкою будемо називати складом ТІЙ .

I V . Розучування польської народної пісні «Жайворонок».

Вч. Прослухайте польську народну пісню «Жайворонок» і визначте її характер.

 

Демонстрація польської народної пісні „Жайворонок”

Розучування польської народної пісні „Жайворонок”

Караоке. Польська народна пісня «Жайворонок»

 

V . Підсумки уроку .

 

Вч. Сьогодні ми познайомилися з особливостями музики польського народу, глибше поринули у світ музики засновника польської класичної музики Фрідеріка Шопена.

 

 

УРОК 15 .

ТЕМА :Музика не має кордонів .

 

МЕТА УРОКУ :

Навчальна :вчитиучнів уважно слухати музичні тво-

ри вміти характеризувати їх ;

- роль композиторів у встановленні зв’язків між музикою різних народів ;

- Взаємовплив і взаємозбагачення музики і різних народів ;

- Спів вправ ;

- виконання пісень різного змісту і характеру.

- закріплювати набуті знання і вміння учнів.

Виховна :- виховувати любов до класичної му –

зики, рідного народу ;

- виховувати здатність співпереживати зміст ро- зучених пісень та почутих музичних творів .

Розвиваюча :- розвивати музичні здібності учнів

їх творчі задатки ;

- розвивати співацькі навики ;

- розвивати слух, ритм.

Обладнання :Інструменти, магнітофон, диск із запи –

сом твору, папки із теорією , портрет компози-

тора, наочні матеріали.

Методи і прийоми: словесні ( розповідь, бесіда), наоч-

ні ( використання папок портрету композитора

де монстраційний матеріал малюнок ) власний показ вчителя аналіз музичного твору, метод порівняння, спів групами та індивідуально .

ХІД УРОКУ :

 

I . Організація учнів до уроку.

Музичне вітання :

Добрий день вам дітки

Я вітаю вас.

Здрастуйте учителю , здрастуй любий клас

 

Вступне слово вчителя :

 

Вч . В Японії чимало діючих вулканів; це є однією з причин частих землетрусів. Найбільший згаслий вулкан – Фудзіяма – є символом цієї країни і предметом напіврелігійного поклоніння.

Японія – високорозвинута індустріальна держава; вона славиться якістю та сучасністю своєї техніки, побутових приладів тощо.

Вона також давньої та високорозвиненої культури. Викликає захоплення мистецтво японських майстрів: живопис, архітектура, література, театр і декоративне мистецтво (наприклад, ікебана – вміння складати квіткові композиції, бонсай – вирощування карликових кімнатних дерев). Далеко за межі держави вийшли традиційні японські види спорту – боротьба дзю-до, бокс і карате.

Дуже складною є японська писемність. Основу її складають ієрогліфи, запозичені в китайців і пристосовані до особливостей японської мови. Щоб прочитати газету, потрібно знати біля 2 тис. знаків, а взагалі їх більше 10 тис.

Своєрідна і музична мова японського народу. Послухайте переклад японської народної пісні

(Звучить японська народна пісня «Вишня»)

Вч .Що незвичайного ви почуєте у звучанні музики?

Уч. Відповіді.

Вч. Про що розповідається у пісні?

Уч. Відповіді.