Орфографічна п’ятихвилинка

Урок № 5

ЧАСТИНИ МОВИ. ВИВЧЕНІ ГРУПИ ОРФОГРАМ В ІМЕННИКАХ І ПРИКМЕТНИКАХ

Мета: повторити найважливіші теоретичні відомості з морфології й орфографії; удосконалити вміння й навички семикласників правильно писати слова на вивчені орфограми в іменниках і прикметниках; розвивати логічне мислення, пам’ять, увагу, творчі вміння використовувати іменники та прикметники у монологічних та діалогічних висловлюваннях; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати почуття відповідальності за навколишнє середовище.

Внутрішньопредметні зв’язки:

Правопис: орфограми в іменниках і прикметниках.

Текст (риторичний аспект): удосконалення вмінь відтворювати деформований текст.

Тип уроку:урок повторення набутих знань.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Ознайомлення семикласників з темою й завданнями уроку. Оголошення епіграфа

Природа не храм, а майстерня, і людина в ній трудівник.

І. Тургенєв

III. Виконання системи завдань на основі повторення вивченого

-Словниковий диктант (взаємоперевірка)

Ø Записати слова і сполучення слів під диктовку. Пояснити їх написання за допомогою правил.

Генерал-майор, рок-опера, неокласик, напівсонний, індоєвропейський, військовополонений, темно-синій, червоногарячий, біоритм, фітоклімат, хіт-парад, пап’є-маше, світловодолікування, віце-консул, південно-західний, Оленчин портфель, крайнебо, Західна Україна, креп-жоржет, Нова Земля, Асамблея громадян світу, Червона книга, військова автомобільна інспекція, Співдружність Незалежних Держав, храм Казанської Божої Матері, картина «Квіти за тином».

Дослідницько-вибіркова робота (робота в групах змінного складу)

Ø Прочитати слова. Знайти серед них іменники II відміни. Розподілити їх за правилами правопису: до першої колонки таблиці записати ті, які у родовому відмінку однини мають закінчення -а(-я), до другої — закінчення -у(-ю).

Земля, яхтсмен, йогурт, мати, ніч, янтар, теля, язик, шум, шезлонг, ювілей, книга, ім’я, Шанхай, Кривий Ріг, Дністр, парта, ярд, око, рукопис, спосіб, травень, вісь, град, жаль, лице, телеграма, гопак, хлів, суфікс, образ, коридор, гривня, хліб, кодекс, Лондон, Ірак, хокей, Ніл

-а(-я) -у(-ю)
яхтсмен, язик, шезлонг, Шанхай, йогурт, янтар, шум, ювілей, Кривий
Дністр, ярд, травень, гопак, хлів, су- Ріг, рукопис, спосіб, град, жаль, об-
фікс, хліб, Лондон раз, коридор, кодекс, Ірак, хокей, Ніл

 

Дослідження-відновлення

Ø Відновити деформований текст, уставивши в нього прикметники та іменники з довідки у відповідному відмінку. Підкреслити орфограми, пояснити їх.

«…краса»…, як писав Пушкін, і справді заслуговує на… Однак людина народжена не тільки для того, щоб споглядати, а й творити, перетворювати світ, розуміти його… й оволодіти ними.

Розкриваючи … світ природи, людина вчиться використовувати їх для своєї … , і це видно по тому, як вона бореться зі … , ураховуючи … взаємозв’язок в … і … світі.

Довідка: мета, природа, закон, захоплення, рослинний, таємнича, шкідник, складний, тваринний, вічний.

Диктант із поясненням

Ø Записати вислови усної народної творчості, уставляючи замість крапок пропущені літери. Назвати орфограми.

1) У сильного завжди бе..сильний ви..ий. 2) Су..я в суді — що риба в воді. 3) Згода будує, а ..згода руйнує. 4) Не лише силою треба боротись, а й умі..ям. 5) Нуте, бра..я, або перемогу добути, або дома не бути.

- Назвати частини мови, до яких належать виділені слова. Розібрати їх за будовою.

Ти — редактор

Ø Прочитати висловлювання. Визначити його тему й основну думку. Знайти помилки, пояснити їх суть. Записати зредагований текст.

Любити шанувати й оберігати рідну природу вчить й класична література. Виликий філософ і поет Григорій Сковорода наголошував, що природа є зразком доцілісності. Як приклад він наводив бджолу, називаючи її «гербом працовитості». А згадаємо нашого геніального Т. Г. Шевченко. Перебуваючи далеко від рідної землі, великий кобзар змальював безсмертні образи, що перейшли у символіку, — тополю, — калину, хрещатий барвінок. Гімн природі створила в Лісовій пісні Леся Українка (За В. Скуратівським).

Орфографічна п’ятихвилинка

Ø Поставити подані іменники у формі орудного відмінка однини. Пояснити правопис відмінкових закінчень.

Столяр-(ом), панцир-(ом), пустир-(ем), школяр-(ем), єгер-(ем), гості-(ми), крила-(льми), кості-(кістьми).

Ø Два-три іменники ввести у словосполучення. Виділити головне і залежне слова.