Отже, якщо від суми відняти один з доданків, то дістанемо інший до­данок

Урок 39. 16.11.

Тема. Послідовність чисел від 0 до 10. Складання виразів, що містять віднімання з виразів, що містять додавання. Обчислення значень виразів.

Мета: навчати учнів складати і розв'язувати приклади на додавання і віднімання за ма­люнками; вдосконалювати вміння писати цифри; розвивати увагу, мислення; вихо­вувати спостережливість.

Хід уроку

ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Математичний диктант

Запишіть числа від 1 до 10.

Запишіть число, яке йде за числом 3.

Запишіть число, яке знаходиться між числами 6 і 8.

Запишіть «сусідів» числа 5.

Запишіть число, яке більше 3, але менше 5.

Після якого числа йде число 6?

Запишіть число, попереднє до числа 4.

Гра «Знак загубився»

- 3 □ 9 1 + 2 □ 5 3+ 4 □ 7 6 + 1 □ 10

Гра «Допоможи Незнайкові»

+ 2 = 7 3 + 1 = 4 9 - 1 = 8

- 1 = 2 6 - 2 = 5 6 + 3 = 10

ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Робота за підручником (с. 44)

Завдання 1

Скільки всього бубликів у кожної мавпочки?

Скільки бубликів у повітрі? Доповніть рівності.

Завдання 2

Полічіть на кожному поверсі спочатку всі вікна, а потім — тільки освіт­лені.

Доповніть рівності.

Фізкультхвилинка Завдання 3

За малюнками монет знайдіть відповіді прикладів на додавання і відні­мання.

Каліграфічна хвилинка. Написання цифр 2; 4; 5

Зорова гімнастика

Завдання 4. Робота з геометричним матеріалом.

З яких фігур складений малюнок?

Завдання 5 (з логічним навантаженням)

На чому рухався Артем?

Як рухалася Ліна?

Хто з них довше був у дорозі? Чому?


Весела лічба

На полиці вісім книг,

Толя взяв одну із них.

Хто тепер сказати б зміг,

Скільки на полиці книг?

По дорозі їжак біг,

Ніс шість яблук на пиріг.

Одне упало, покотилось.

Скільки яблук залишилось?

ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

Яку дію повторили?

Яким знаком вона позначається?

Складіть один приклад на віднімання.




Урок 40. 17.11.

Тема. Обчислення значень виразів, що містять додавання і віднімання 0 і 1. Порівняння чисел в межах 10. Розпізнавання геометричних фігур.

Мета: розкрити взаємозв'язок між діями додавання і віднімання; навчати учнів скла­дати приклади на віднімання із прикладів на додавання; вправляти учнів у вимірю­ванні довжини відрізків, їх кресленні; розвивати увагу, мислення; виховувати уваж­ність.

Хід уроку

ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Робота з підручником.

Запишіть приклади та розв’яжіть

ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ

Пояснення нового матеріалу. Робота з паличками для лічби

Покладіть 4 палички ліворуч і 2 праворуч. Скільки всього паличок?

Який приклад складемо? (4 + 2 = 6)

Як називаються числа при додаванні?

Затуліть рукою 4 палички. Скільки паличок залишилося? (2)

Який приклад можна скласти? (6 - 4 = 2)

Затуліть рукою 2 палички. Скільки паличок залишилося? (4)

Який приклад можна скласти? (6 - 2 = 4)

Що спільне ви бачите у всіх цих прикладах? (Вони складені з однакових чисел.)

Чим відрізняються приклади? (Перший — на додавання, а два інших — на віднімання.)

Ви бачите, що між додаванням і відніманням існує зв’язок.

Назвіть числа при додаванні. (4 — перший доданок, 2другий доданок,

— сума.)

А зараз подивіться, що ми робили в прикладах на віднімання. (Від суми 6 відняли перший доданок 4 й одержали другий доданок 2; від суми 6 відняли другий доданок 2 й одержали перший доданок 4.)

Висновок. Якщо від суми відняти один з доданків, то одержимо другий до­данок.

Фізкультхвилинка

Первинне закріплення. Складання й запис прикладів до задач

У Петрика було 3 машинки. На день народження йому подарували ще 1. Скільки машинок стало у Петрика? (З + 1 = 4)

До цього прикладу запишіть два приклади на віднімання.

РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ

Робота за підручником (с. 45)

Завдання 1

Поясніть, як складено рівності.

Назвіть числа першої рівності.

Порівняйте числа першої рівності і двох наступних.

Завдання 2. Зв'язок дій додавання і віднімання

За малюнками доміно доповніть рівності.

Скільки рівностей у кожному стовпчику?

Як знайти один з доданків, знаючи інший доданок і суму?

Отже, якщо від суми відняти один з доданків, то дістанемо інший до­данок.

Завдання 3. Складання прикладів на віднімання із прикладів на додавання за

числовим відрізком