Скільки всіх хлоп’ят їде в сад? Скільки рибок залишив?

II. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

Яке нове число ми сьогодні вивчили?

Чому у вірші про нуль сказано, що він не значить нічого? (Тому що число нуль позначає, що не залишилося жодного предмета.)



Урок 44. 24.11.

Тема. Доповнення рівностей. Розпізнавання геометричних фігур. Написання вивчених цифр.

Мета: на основі практичних вправ розглянути випадки додавання і віднімання ну­ля; закріпити знання нумерації чисел у межах 10; формувати вміння складати

і розв'язувати вирази на додавання і віднімання за малюнками і на основі практич­них дій; розвивати увагу, мислення; виховувати старанність.

Хід уроку

ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ


Математичний диктант

Запишіть підряд всі числа від 6 до 10.

Перший доданок — 3, другий доданок — 2. Чому дорівнює сума?

Від 8 відняти 1. Запишіть відповідь.

Від 4 відняти 1. Запишіть відповідь.

На тарілці лежало 2 цукерки. Прибіг Петрик і з’їв усі цукерки. Запи­шіть, скільки цукерок залишилося на тарілці?

Зв'язок додавання з відніманням

За малюнками складіть рівність на додавання.

Запишіть рівності в зошит.

З першої рівності складіть дві рівності на віднімання.

Перевірка виконаної роботи.

Як називаються числа при додаванні?

Що отримаємо, коли від суми віднімемо один з доданків?

ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ

Підготовча робота. Робота за підручником (с. 49)

Завдання 1

Розгляньте малюнки справа наліво. Скільки було кульбаб? Скільки об­летіло?

Запишемо приклад: 3 - 3 = 0.

Аналогічно проводиться робота над прикладами до малюнків 2 і 3, розв’язання яких учні записують у зошит.

Розглянемо останній малюнок. Що може означати приклад 3 - 0? (Що було три кульбабки і жодна не облетіла.) Тоді, скільки кульбабок залиши­лося? (Три) Запишіть приклад: 3 - 0 = 3.

Сьогодні ми будемо додавати і віднімати число 0.

Пояснення вчителя

Покладемо на стіл коробку з п’ятьма олівцями, а поруч покладемо по­рожню коробку.

Скільки олівців у першій коробці? Скільки — в другій?

Скільки в обох коробках разом?

Запишіть вираз: 5 + 0 = 5.

Скільки олівців було в першій коробці спочатку? (5) Я забираю другу ко­робку. Скільки олівців я забрала? (0) Скільки олівців залишилося? (5)

Запишіть вираз. (5 - 0 = 5)

Фізкультхвилинка Завдання 2

Скільки грибів було в траві спочатку? (0)

Скільки грибів виросло? (З)

Запишіть рівність: 0 + 3 = 3. Прочитайте її хором.

Висновок. Якщо до 0 додати будь-яке число або до певного числа додати 0, то отримаємо те саме число.

Скільки грибів виросло в траві? (2) Скільки грибочків зрізали? (2)

Скільки грибочків залишилося? (0)

Запишіть рівність: 2 - 2 = 0.

Висновок. Нуль утворюється шляхом віднімання числа самого із себе.

Запишіть у зошиті вирази: 7 - 7 = 0; 8 - 8 = 0; 9 - 9 = 0; 10 - 10 = 0.

Завдання 3. Обчислення значень виразів з коментуванням

ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Самостійна робота (завдання 4)

Порівняйте числа за зразком.

Творча робота (завдання 5)

Складіть із числами 6; 5 і 1 три різні рівності. (6 + 1; 5 + 1; 6 - 1)

Пальчикова гімнастика

Завдання з логічним навантаженням

Завдання 6

Які фігури бачите на малюнках?

Робота над загадкою

Скільки років у яйці курчаті,

Скільки крил у кошеняти,

Скільки в алфавіті цифр,

Скільки гір проковтне тигр,

Скільки мишка важить тонн,

Скільки в морі плаває зозуль,

Знає тільки цифра... (нуль).

ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

Яке число одержимо, якщо до нього додамо 0? віднімемо 0?

Скільки буде, якщо від 6 відняти 6; від 10 відняти 10?

На партах у вас — колобки. Якщо ви почувалися комфортно, ви задово­лені своєю роботою на уроці, намалюйте посмішку колобку.


Урок 45. 25.11.

Тема. Складання і запис рівностей за малюнками та схемами. Складання виразів, що містять віднімання, з виразів, що містять додавання. Вимірювання довжини відрізків. Побу­дова відрізків заданої довжини

Мета: закріпити знання нумерації чисел у межах 10; ознайомити учнів з випадками від­німання рівних чисел; вдосконалювати вміння складати приклади на віднімання

з прикладів на додавання; розвивати увагу, мислення; виховувати старанність.

Хід уроку

ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Гра «Збери яблука»

 

Математичний диктант

Запишіть числа від 6 до 10.

Перший доданок 4, другий доданок 1. Запишіть суму.

Запишіть число, попереднє числу 2; наступне числу 8.

Запишіть «сусідів» числа 3.

Взаємоперевірка робіт.

Гра «Знак загубився»

□ 4 6 □ 2 7 □ 8 9 □ 9 0 □ 2

ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ

Робота з демонстраційним матеріалом

За предметними малюнками учні складають та розв’язують приклади на віднімання рівних частин.

Висновок. Нуль утворюється шляхом віднімання числа самого із себе.

Складання прикладів на віднімання з прикладів на додавання

- =  

РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ

Робота за підручником (с. 48)

Завдання 1

Скільки рогаликів на малюнку ліворуч? Скільки рогаликів з’їли?

Скільки рогаликів залишилося?

Як отримали число 0? (2 - 2 = 0)

Завдання 2

Складіть і поясніть рівність 4 - 4 = 0 за малюнком.

Завдання 3. Самостійна робота

Обчисліть значення кожного виразу і запишіть у зошит.

Завдання 4. Розв'язування прикладів

1-й, 2-й стовпчики — з коментуванням.

Чому в першому стовпчику два приклади на віднімання, а в другому — тільки один? (Тому, що в другому прикладі доданки однакові.)

З-й, 4-й стовпчики — самостійно.

Завдання 5. Робота з числовим рядом

Прочитайте числа від 0 до 10; від 10 до 0.

Назвіть «сусідів» числа 1.

На якому місці стоїть цифра 0 у числовому ряді? (На першому.) Висновок. Один — це 1 предмет, а нуль — жодного.

Завдання 6. Робота з геометричним матеріалом

Що спільне й відмінне на малюнках?

Зорова гімнастика

Логічні завдання

Скільки крил у карася?

Скільки груш на сосні?

Скільки ластівок стрибає в траві?

Скільки жаб летить у небесах?

Гра «Упізнай цифру»

У торбинці лежать цифри з картону. Діти опускають руку в торбинку і намацують цифру. А потім не витягаючи її з торбинки називають, що це за число.

Вимірювання довжини відрізків.

Побу­дова відрізків заданої довжини

Цікаві задачі

У кожної з трьох сестер по одному брату. Скільки дітей у сім’ї?

У кошику лежать три яблука. Роздайте трьом дітям яблука так, щоб в кож­ного було порівну і в кошику залишилося 1 яблуко.

ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

Ми міркували, розв’язували і рахували. Що означає число нуль?

Ви гарно працювали! На партах у вас лежать колобки. Якщо ви почува­лися комфортно, ви задоволені своєю роботою на уроці, намалюйте посмішку колобку.

 

 

Урок 46. 26.11.

Тема. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ПОНЯТТЯМ І ТЕРМІНОМ «ЗАДАЧА». СКЛАДОВІ ЧАСТИНИ ЗАДАЧІ. СКЛАДАННЯ І РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ НА ЗНАХОДЖЕННЯ СУМИ Й ОСТАЧІ

Мета: ввести терміни, пов'язані з поняттям «задача»; ознайомити учнів з етапами дослі­дження; розвивати мислення, обчислювальні навички, увагу, вміння ставити запи­тання й знаходити на них відповіді; виховувати пізнавальний інтерес.

Хід уроку

ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Усна лічба. Гра «Мовчанка»

Гра «Яке число загубилося?»

1 □ □ 4 5 □ 7 0 1 2 □ 4 □ □ 7 □ 9 □

Зв'язок додавання з відніманням

З прикладу на додавання складіть рівності на віднімання.

ПОВІДОМЛЕННЯ МЕТИ УРОКУ

Сьогодні на уроці ми дізнаємося, з яких частин складається задача, та розв’яжемо кілька задач. На уроці ми проведемо дослідження за темою. На­прикінці уроку ми маємо одержати проект за назвою «Задача».

ПІДГОТОВКА ДО ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Розпізнавання на слух задачі серед різних текстів (загадка, розповідь, задача), що містять числові дані

Послухайте. Це задача? Чому?

Дерев’яні дві конячки Мчать мене уже навскачки.

А коли я спотикаюсь,—

За дві палиці тримаюсь. (Лижі)

(Це загадка. У ній потрібно дізнатися, який предмет загаданий.)

Мама купила 5 тістечок. Два вона дала дочці, а 3 залишила для гостей. (Це розповідь. Тут є числа, але нічого не треба дізнаватися, все відомо.)

Хлопчик поклав у коробку 5 червоних і 4 зелених олівці. Скільки олівців у коробці? (Це задача. Потрібно виконати дію, обчислити, розв’язати.)

Отже, скільки олівців у коробці?

Фізкультхвилинка

ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ

Ознайомлення зі складовими частинами задачі

Які види робіт виконують школярі на уроках математики? (Лічать, ра­хують, порівнюють числа, розв’язують задачі...)

От і в казковій школі задали домашнє завдання — скласти задачу. Да­вайте подивимося, що вийшло в учнів.

Учитель відкриває частину дошки із зображенням казкових персонажів (Буратіно, Вінні-Пух тощо). Біля кожного з них — аркуш із текстом вислов­лення (питання, задача, проблема, репліка й т. ін.). Наприклад:

Фігурка Вінні-Пух а: «Увечері було 3 горщики з медом, а вранці — жодного. Де б підкріпитися?»

Фігурка Зайця: «Хто в теремочку живе?»

Фігурка Жабки: «На купині сиділи 4 жабки. Я стрибнула у воду. Скільки жабок стрибнуло у воду?»

Фігурка Ведмежати: «1 + 1 = 2 (ромашки)».

Фігурка Лисички: «На гілці сиділо 5 риб, прилетіло ще 2. Скільки риб плаває в ріці?»

Фігурка Буратіно: «У мене 5 яблук. Я дав П’єро 2 яблуки. Скільки яблук у мене залишиться?»

Дітям дається час, щоб поміркувати й відповісти на запитання:

Як ви вважаєте, хто з казкових героїв склав задачу?

На дошці прикріплюється картка зі словом задача, біля неї — зображення казкових персонажів, чиї висловлення діти вважають задачею. Думки мо­жуть розбігатися. Тоді вчитель пропонує дітям визначити причину цих роз­біжностей. Якщо відсутня версія про недостатність знань про задачу, вчитель висловлює припущення:

Напевно, ви відчули, що вам недостатньо знань про задачу? Давайте сформулюємо, що потрібно знати про задачу, щоб правильно відповісти на за­питання й оцінити виконання домашнього завдання казковими героями.

Учитель записує питання дітей на паперових аркушах і прикріплює на дошці поруч із фігурками казкових персонажів.

Що таке задача?

Як розпізнати задачу?

Дослідження «Складові задачі» (див. Додаток на с. 94)

Робота в групах

Учитель відкриває на дошці план дослідницької роботи.

План

Назвати складові частини задачі та їхні ознаки.

Прочитати завдання вашого казкового героя і визначити, чи є воно за­дачею. Відповідь обґрунтувати.

Учитель коментує план роботи.

Зараз ваша група може вибрати будь-якого казкового героя й оцінити, чи правильно він виконав домашнє завдання. Працюйте за планом.

ФОРМУВАННЯ МАТЕМАТИЧНИХ УМІНЬ

ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

Ми сьогодні займалися зовсім новою для вас роботою. Ваше враження про цю роботу — чи складно було на уроці, не дуже або легко?

Чи бажаєте ви ще коли-небудь провести дослідження?

Чи потрібно проводити такі дослідження? (Так, бо можна дізнатися ба­гато цікавого.)


 

 

Урок 48. 30.11.

Тема. Взаємозв’язок додавання і віднімання. Знаходження невідомого доданка. Побудова відрізків заданої довжини.

Мета: продовжити роботу над формуванням поняття «задача»; закріпити знання учнів про структурні елементи задачі та етапи роботи над нею; навчати складати зада­чі за малюнками; узагальнити знання про натуральний ряд чисел; удосконалювати обчислювальні навички; розвивати допитливість.

Хід уроку

ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ


Гра «Назви пропущені числа»

Завдання 3 (с. 51)

Математичний диктант

Завдання 4 (с. 51)

Взаємоперевірка робіт.

Гра «Допоможи звірятам Лісової школи»

У Лісовій школі звірятам задали домашнє завдання: скласти задачу. По­слухайте і скажіть, чи виконали звірята завдання.

Білочка знайшла гриби. А їжачок 2 гриба. Скільки грибів знайшли звірі?

Лисичка вважає, що вона склала задачу правильно. А ви як уважаєте? Чому? (В умові тільки одне число, а повинно бути не менше двох.)

Допоможіть лисичці правильно скласти задачу. (У білки було 3 гри­бочки.)

Повторіть умову задачі.

Повторіть питання задачі.

Яку дію виконаємо, щоб відповісти на питання задачі? (Додавання)

А чому додавання? (Тому що стало більше.)

Запишіть розв’язання до задачі. (2 + 3 = 5)

Як відповісти на питання задачі? (Звірі знайшли 5 грибів.)

Вовк склав задачу так: «У лісі ростуть пухнасті ялинки, високі сосни».

Чи правильно вовк склав задачу? (Ні. Це розповідь. Тут немає числових даних і питання.)

Послухайте, як виконав завдання ведмідь. «Улітку сірий, узимку білий. Хто це?»

Ведмідь вважає, що це задача. А як вважаєте ви? (Ні. Це загадка. У ній немає числових даних. У питанні не звучить слово «скільки».)

УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ УЧНІВ

Складання і розв'язування задачі за малюнком

Завдання 1 (с. 51)

Розгляньте малюнок ліворуч. Скільки овечок було?

Розгляньте малюнок праворуч. Що сталося? Складіть і розв’яжіть за­дачу про овечок.

Порівняння чисел

Завдання 2 (с. 51)

Порівняйте числа за зразком.

Запишіть нерівності в зошити. Прочитайте їх.

Робота з числовим рядом

Завдання 5 (с. 51)

Випишіть числа, менші від 6.

Складання виразів за числовими відрізками

Завдання 1 за підручником (с. 52)

Яку дію треба виконати, якщо стрілка з’єднує числа зліва направо? справа наліво?

Зорова гімнастика

Робота з геометричним матеріалом

Завдання 6 (с. 51)

Скільки відрізків на малюнку?

Скільки променів?

Завдання 2 (с. 52)

Розташуйте групи в порядку зростання кількості фігур у них.

Прочитайте слово. Що ви знаєте про це місто?

Завдання 3 (с. 52)

Обчисліть значення виразів і за малюнком поясніть, як їх склали.

Гра «Доповни число»

Завдання 4 (с. 52)

Скільки листочків треба домалювати, щоб на кожній гілці було по 8 лис­точків?

ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

З яких частин складається задача?

Чи можна розв’язати цю задачу? Поясніть чому?

У Марійки є червоні й сині стрічки. Скільки всього стрічок у Марійки?


Урок 49. 01.12.

Тема. Способи додавання віднімання чисел 1-10. Переставний закон додавання. Взаємозв’язок додавання і віднімання.

Мета: закріпити знання нумерації чисел у межах 10; ознайомити учнів з випадками від­німання рівних чисел; вдосконалювати вміння складати приклади на віднімання

з прикладів на додавання; розвивати увагу, мислення; виховувати старанність.

Хід уроку

ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Математичний диктант

Запишіть числа від 1 до 10.

Перший доданок 4, другий доданок 1. Запишіть суму.

Запишіть число, попереднє числу 2; наступне числу 8.

Запишіть «сусідів» числа 3.

Взаємоперевірка робіт.

Гра «Знак загубився»

□ 4 6 □ 2 7 □ 8 9 □ 9 0 □ 2

ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ

Робота з демонстраційним матеріалом

За предметними малюнками учні складають та розв’язують приклади на віднімання рівних частин.

Висновок. Нуль утворюється шляхом віднімання числа самого із себе.

Складання прикладів на віднімання з прикладів на додавання