Державний вищий навчальний заклад. «Донбаський державний педагогічний університет»

«Донбаський державний педагогічний університет»

Кафедра логопедії та спеціальної психології

 

Інструктивно-методичні матеріали

до практичних (семінарських, лабораторних) занять

із навчальної дисципліни

 

Сучасний стан розвитку проблеми логопедичної корекції

 

спеціальність:016 Спеціальна освіта

 

спеціалізація:Логопедія. Спеціальна психологія

 

факультет, відділення: дефектологічний факультет денне та заочне відділення

 

 

Розроблені:

 

кандидат педагогічних наук,

доцент В.В. СИЛЬЧЕНКО

 

Змістовий модуль І

Тема 1. Загальне недорозвинення мовлення (ЗНМ).

Практичне заняття № 1.

Мета: всебічно розкрити актуальність, значущість проблеми заг. недорозвинення мовлення у дітей, його впливу на інтелектуальний розвиток особистості.

Обладнання: програми спеціальних д/з, підручник, зошити учнів, таблиці.

Хід заняття:

І. Теоретичний блок

1. Проаналізувати суч. стан психолого-пед. та психолінгвістичного аспектів проблеми ЗНМ

2. Визначити вплив загального недорозвинення мовлення на оволодіння учнями молодших класів мовленнєвої школи навичками та письма.

3. Розкрити систему корекційно-логопедичного впливу, сприяючого подоланню ЗНМ у дошкільників та учнів молодшого шкільного віку.

ІІ. Практичний блок

3. Визначити систему обстеження дітей з ЗНМ, заповнення логоп. картки.

4. Охарактеризувати принцип побудови програми навчання мові дітей дошк. віку з ЗНМ.

Тема 2,3. Системні порушення мовлення (алалія, афазія)

Практичне заняття № 2,3

Мета: опанувати повною сучасною теоретичною, практичною, методичною інформацією з проблеми системних порушень мовлення.

Обладнання:фонограма мовл. особистостей з алалією та афазією, підручник, таблиці.

Хід заняття:

І. Теоретичний блок

4. Визнач. нові досягнення вчених в розкритті питання сист. поруш. мовлення

5. Визнач. основний зміст сучасної логоп. корекції різних форм алалії, афазії.

6. Виявити актуальні питання подальшого дослідження проблеми системних порушень мовлення.

ІІ. Практичний блок

3. Підібрати мовленнєвий, дидактичний матеріал для логопедичної роботи з особистостями з алалією та афазією.

4. Прослухати фонограму мовлення індивідуумів, визначити діагноз.

Тема 4. Заїкання

Практичне заняття № 4.

Мета: всебічно, обґрунтовано визначити суттєвість заїкання, сучасних поглядів на мовленнєву патологію та її подолання у осіб різного віку.

Обладнання: фонограма мовлення дітей з заїканням, підручник, таблиці.

Хід заняття:

І. Теоретичний блок

2. Визнач. суч. вчення про природу та суттєвість заїкання, відмінність від подібного стану дефектів

3. Охарактеризувати стан нервової системи, загальну та мовну моторику, психологічні особливості при заїканні.

4. Виявити первинні та вторинні розлади при заїканні.

5. Довести перспективність сучасних методів подолання заїкання у дошкільників, молодших школярів, підлітків та дорослих.

ІІ. Практичний блок

1. Визначити систему логопедичного обстеження дітей з заїканням.

2. Прослухати фонограми мовлення дітей із заїканням, визначити діагноз, напрямок кор.. впливу.

3. Проаналізувати зміст нетрадиційних методів подолання заїкання.

Тема 5. Порушення писемного мовлення

Практичне заняття № 5.

Мета: удосконалити систему знань з проблеми поруш. письм. мови та логоп. корекції порушень названого дефекту у школярів в дослідженнях вітчизняних та закордонних вчених.

Обладнання: роботи учнів, підручник, таблиці.

Хід заняття:

І. Теоретичний блок

2.Охарактеризувати зміст суч. методів, прийомів подолання дисграфії, дислексії у школярів

3.Визнач. особливості поруш. письма та читання при різних розладах усного мовлення

4.Викласти систему корекційно-логопедичного впливу при подоланні фонематичної дислексії та артикуляторно-акустичної дисграфії.

ІІ. Практичний блок

1.Проаналізувати письмові роботи учнів молодших класів мовленнєвої та д/ш, виявити наявність помилок, визначити види дисграфії, напрямки логопедичної корекції

2.Довести необхідність використання суч. прийомів обстеження учнів з дислексією

3.Здійснити календарне та щоденне планування логопедичної роботи при порушеннях письмової мови ( ІІ клас допоміжної школи).

Змістовний модуль ІІ.

Тема 6. Затримка психічного розвитку (ЗПР)

Практичне заняття № 6.

Мета: удосконалити систему знання, навички, вміння логопедичної діагностики дітей з ЗПР, ефективного подолання мовленнєвої патології.

Обладнання: роботи учнів, підручник, схеми.

Хід заняття:

І. Теоретичний блок

3.Розкрити, висвітлити суч. стан проблеми мовного розладу дітей з ЗПР в загальнопед. та спец. літ-рі.

4.Визначити зміст корекційної логоп. роботи з дітьми дошк. віку та мол. школярами з ЗПР

ІІ. Практичний блок

3.Визначити особливості логоп. обстеження дітей з ЗПР, визначення діагнозу, корекції дефекту.

4.Вивчити, проаналізувати стан читання та письма учнів з ЗПР, зробити аргументовані висновки.

 


Міністерство освіти і науки України