Приклади розв’язування задач. Приклад 1. Плоска звукова хвиля має період Т = 3 мс, амплітуду А = 0,2 мм і довжину хвилі l = 1,2 м
Приклад 1. Плоска звукова хвиля має період Т = 3 мс, амплітуду А = 0,2 мм і довжину хвилі l = 1,2 м. Для точок середовища, які знаходяться на відстані х = 2 м, визначити: а) зміщення ux,t в момент часу t = 7 мс; б) швидкість і прискорення для того ж моменту часу. Початкову фазу коливань прийняти рівною нулю.
Дано:
Т = 3 мс
А = 0,2 мм
l = 1,2 м
х = 2 м
t = 7 мс
------------------------------
ux,t -? x,t - ?
x,t - ?
Розв’язування: Рівняння плоскої хвилі має вигляд:
Ux,t = A cos (wt - kx), (1)
де w = 2p/Т - циклічна частота коливань;
k = 2p/l - хвильове число.
Знайдемо швидкість і прискорення поширення хвиль у пружному середовищі, як відповідні похідні за часом від (1):
; (2)
. (3)
а) Зміщення точок середовища на відстані х = 2 м і в момент часу t = 7 мс, дорівнює
б) Швидкість цих точок
=
= -0.2 × 10-3.2093 sin =- 0,031 м/с.
в) Прискорення руху точок середовища
=
=-0,2.10-3.20932 соs = -873,3 м/с2.
Відповідь: ux,t = 0,12 мм; =- 0,031 м/с;
= - 873.3 м/с2 .
Приклад 2. Рівняння плоскої біжучої хвилі має вигляд
ux,t = 6,0 ×10-2 cos (1800t – 5,3x) мм. (1)
Знайти: а) відношення амплітуди зміщення частинок середовища до довжини хвилі; б) амплітуду швидкості частинок середовища і її відношення до швидкості поширення хвиль; в) амплітуду відносної деформації середовища і її зв’язок з амплітудою швидкості частинок.
Розв’язування: Рівняння плоскої біжучої хвилі в загальному вигляді запишемо так:
ux,t = A cos . (2)
а) Порівнюючи співвідношення (1) і (2), знайдемо відношення амплітуди зміщення частинок середовища до довжини хвилі. Крім того амплітуда, період коливань і довжина хвилі дорівнюють:
А = 6,0 × 10-5 м; 2p/Т = 1800 с-1,
звідки
Т = 2p/1800 = 3,49 × 10-3 с;
Оскільки 2p/l = 5,3 то l = 2p/5,3 = 1,18 м,
Тому = 5,08 × 10-5.
б) Швидкість частинок середовища знайдемо, взявши похідну за часом від рівняння (1)
= - 6.0 × 10-5 × 1800 sin (1800×t - 5.3×x) м/с
де ( )max = 6.0 × 10-5 × 1800 = 0.11 м/с - амплітуда швидкості частинок.
Швидкість поширення хвиль у пружному середовищі
υ = =339 м/с.
Відношення амплітуди швидкості частинок середовища до швидкості поширення хвиль
=3.19 × 10-4.
в) Для знаходження зв’язку амплітуди відносної деформації частинок і амплітуди швидкості частинок знайдемо відповідні похідні від рівності (2):
;(3)
; (4)
Поділимо рівняння (4) на (3)
=υ,
або
,
де - амплітуда швидкості;
- амплітуда відносної деформації;
υ - швидкість поширення хвиль.
Відповідь: А/l = 5,08 × 10-5 ; = 0,11 м/с;
= 3,19 × 10-4,
Приклад 3. Труба має довжину 85 см. Вважаючи швидкість звуку 340 м/с, визначити число власних коливань стовпа повітря в трубі, частоти яких менше n0 = 1250 Гц. Розглянути два випадки: а) труба закрита з одного кінця; б) труба відкрита з обох кінців.
Дано:
l = 0,85 м
υ = 340 м/с
n0 = 1250 Гц
-----------------------------
n1 - ? n2 - ? ....
Розв’язування: В трубі як в першому, так і в другому випадку створюється стояча хвиля. Слід мати на увазі, що біля відкритого кінця труби завжди буде пучність, а біля закритого кінця труби завжди буде вузол, як це показано на рис.7.
|
а) У випадку закритої з одного кінця труби на її довжині вкладається непарне число l/4, тобто
l = (2k +1) l/4,
де k = 0, 1, 2, ...;
l - довжина хвилі, яка пов’язана з частотою коливань l = υ/n.
Тому l = (2k + 1) , звідки n =
.
Знайдемо ці частоти
k = 0; n1 = = 100 Гц
k = 1; n2 = = 300 Гц
k = 2; n3 = = 500 Гц
k = 3; n4 = = 700 Гц
k = 4; n5 = = 900 Гц
k = 5; n6 = = 1100 Гц
Наступна частота буде більша за n6.
б) У випадку відкритої з обох кінців труби, для збереження умови пучностей біля відкритого кінця, слід, щоб в її довжині вкладалось ціле число півхвиль, тобто
l = k , де k = 1, 2, 3, ....
З урахуванням того, що l = , маimg src="images/image-433-586.gif"> = 600 Гц. k = 4 ; n4 =
= 800 Гц.
k = 5; n5 = = 1000 Гц. k = 6 ; n6 =
= 1200 Гц.
Приклад 4. На шосе рухаються назустріч дві автомашини з швидкостями u1 = 30 м/c і u2 = 20 м/с. Перша з них подає звуковий сигнал частотою n1 = 600 Гц. Визначити частоту, яка буде сприйматись водієм другої автомашини в двох випадках: 1) до зустрічі; 2) після зустрічі. Швидкість звуку в повітрі c = 340 м/с.
Дано:
u1 = 30 м/с
u2 = 20 м/с
n0 = 600 Гц
c = 340 м/с
-----------------
- ?
- ?
Розв’язування. Зміна частоти коливань при русі джерела звуку і приймача в цих випадках визначається за допомогою формули ефекту Допплера
.
а) До зустрічі
× 600 = 696 (Гц).
б) Після зустрічі
× 600 = 519 (Гц).
Відповідь: = 696 Гц;
= 519 Гц.
Приклад 5. Визначити потужність точкового ізотропного джерела звуку, якщо на відстані r = 25 м від нього інтенсивність звуку R дорівнює 20 мВт/м2. Яка середня густина енергії на цій відстані ?
Дано:
r = 25 м
R = 20 мВт/м2
--------------------
N - ? - ?
Розв’язування. Відомо, що інтенсивність, або густина потоку енергії визначається за формулою
R = ,
де W - повна енергія, яка випромінюється точковим джерелом звуку у всіх напрямках;
S - площа поверхні, через яку здійснюється перенос енергії;
Dt - час випромінювання.
Тоді потужність точкового джерела випромінювання буде дорівнювати
N = або N = R S.
Підставимо числові значення
N = 20 × 10-3 × 4 × 3,14 × 625 = 157 Вт.
Середня об’ємна густина енергії на цій відстані визначається з формули
R = υ звідки
=
де υ - швидкість звуку в повітрі, яка для н.у. дорівнює 340 м/с.
Тому
5,88 × 10-5 Дж/м3.
Відповідь: 157 Вт; 5,85 × 10-5 Дж/м3.