VІІІ. Інструктаж домашнього завдання.

УРОК № 8

Тема.Співчуваємо ближньому.

Мета. Розвивати бажання робити добрі справи, помічати потребуючих. Формувати вміння співчувати, сприймати чуже горе як своє та приходити на допомогу людям у найважчі хвилини їхнього життя.

Біблійна історія.Історія про доброго самарянина (Лк. 10:25-37)

Ключовий вірш: «Люби ближнього твого, як себе самого» (Мт.22:39)

Навчальні засоби. Ікона Христа-Учителя, свічка, Добрий Ангел, роздатковий матеріал, мікрофон, кубик, зернятка, дідух, малюнок,.

.

Перебіг уроку

І. Вступна частина.

1. Християнське вітання.

2. Мотивація молитви.

Запалимо свічку та помолимося за наших ближніх.

3. Молитва "Отче наш"

ІІ. Актуалізація життєвого, чуттєвого та читацького досвіду.

1. Розповідь учителем повчальної історії.

У пустелі зустрів чоловік маленького хлопчика. Він зупинив його та запитав: «Хто ти є? Куди ти йдеш? Якою дорогою?» – на що хлопчик відповів: «Не знаю, не знаю, не знаю».

2. Обговорення цієї історії.

· Чи можемо ми дати відповідь на запитання чоловіка?

· Хто ми є? (Діти Божі)

· Куди ми йдемо? (До Бога)

· Якою дорогою? (Дорогою є Божі Заповіді)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

. 1. Повідомлення теми та мети уроку.

На сьогоднішньому уроці ми будемо вчитися співчувати ближньому, робити добрі справи, приходити на допомогу всім людям. А допоможуть нам у цьому дві заповіді Любові.

1. Обговорення очікуваних результатів уроку за допомогою вправи «Мікрофон».

Варіанти

· Розуміння змісту слова "ближній".

· Самостійне пояснення того, хто є нашим ближнім.

· Уміння творити добро всім людям.

ІV. Актуалізація опорних знань.

Написання короткої молитви подяки Ісусові.

V. Засвоєння нових знань, формування опорних умінь і навичок.

1. Повторне читання притчі про самарянина (в особах)

2. Розгляд ілюстрації "Самарянин допомагає чоловікові".

3. Фронтальна бесіда:

· Що трапилося з одним чоловіком під час подорожі з Єрусалиму в Єрихон?

· Хто був першим подорожнім?

· Як вчинив церковний слуга - левіт?

· А що зробив третій перехожий?

· Хто з трьох подорожніх, був ближчий для пораненого чоловіка?

· Яким чином самарянин показав, що він є ближній?

· Хто є нашими ближніми?

· Що в житті нашому є найголовніше?

4. Повторення двох Заповідей Любові.

VІ. Закріплення навчальних досягнень, поглиблення знань.

1. Розсипанка.

· Пальці наших рук хочуть розповісти нам про любов. Як ви думаєте, що хочуть нам сказати пальці обох рук?

2. Коментарі вчителя

Життя в Небі залежить від добрих вчинків, які робляться заради ближніх. У парі з любов ю до ближнього – наша любов до Бога. Допомагаймо та співчуваймо ближнім, тоді нагорода нам буде велика.

3. Саморобка "Рука допомоги".

Діти, покладіть на папір свою руку з розставленими пальцями. Олівцем обведіть контур і виріжте. Напишіть на кожному пальці п’ять способів, як ви зможете допомогти вдома, в школі, в церкві протягом наступного тижня. На долоні напишіть: "Завжди робіть добро і допомагайте ближньому."

4. Уявна подорож.

· Уявімо собі, що наш світ - це велике-велике поле і нам треба його засіяти. Чим ми будемо засівати? (Чарівними зернятками, які знайдемо у своєму серці. Найперше засіємо наше поле зернятками молитви за здоров’я батьків і друзів, за злагоду в наших сім’ях. Молімося за всіх, і за все, що хочемо змінити і постараймося зробити так, щоб зерняток нашої молитви було якнайбільше і щоб вони якнайщиріше минули з нашого серця.)

· Погляньмо, чого це так бракує в нашому світі. (Поруч є чимало людей, які потребують лагідного слова, усмішки, шматочка хліба. Тож посіймо зернятка доброти і турботи, і побачимо, що саме від нас справді багато залежить, що своїми маленькими вчинками ми можемо творити великі діла. Усі свої зернятка співчуття ми сіємо не з примусу, не з обов’язку, а з доброї волі і з любові до Бога та ближніх.)

· Що потрібно для того, щоб наші зернятка зійшли, виросли? (Сонця.)

· Чи завітало до нас на сьогоднішній урок сонечко?

· Чого не вистачає нашому сонечку? (Промінчиків.)

5. Гра "Знайди пару".

· Для цього потрібно знайти другу половину вислову і скласти пораду.

· Чи вистачить нам сонечка та його промінчиків, щоб проросли зернятка?

· Що ще потрібно для того, щоб зерно проросло і дало добрий урожай? (Дощику.)

6. Гра "Нехай ллється дощик з наших уст"

· Що ви можете принести своєму ближньому вже сьогодні?

7. Хвилинка розмови з Ісусом.

Ісусе милий!

Я Тебе благаю:

Прийди до мене -

Щирим серцем прошу

Будь Світлом ясним

У моєму серці -

І світло це

Хай людям я приношу.

1. Прослуховування повчального оповідання «Менш щасливі, ніж ти».

2. Його обговорення.

· Чого навчає нас це оповідання?

9. Проміжні висновки вчителя.

Кожен, хто живе на землі, теж нагадує свічечку. Тільки чомусь, зустрічаючись з однією людиною, ми вражені холодом, а зустрічаючи іншу, маємо радість і впевненість.

10. Етичний практикум «Коли і як виявити співчуття?» - оцінка у групах життєвих ситуацій.

· Готуючи сніданок, мама поранила палець. Донька заплакала, почала цілувати цей палець, вигукуючи: «Матусенько, я так співчуваю тобі, що й на секундочку не відійду від тебе?»

· Хлопчина потрапив в ополонку і з останніх сил тримається за край уриги. Його друг бігає по берегу і вигукує: Ти тільки не переживай, я з тобою!»

VІІ. Узагальнення та систематизація набутих компетентностей.

1. Рефлексія.

· Скажіть, що цікавого ви дізналися з нашого уроку?

2. Вправа "Кубування".

Підкинути кубик, прочитати речення і завершити його

· Сьогоднішній урок навчив мене...

· Прослухана тема спонукає мене...

· Найбільше мене зацікавила...

· Наступного разу я змінив би...

· Найцікавішим для мене було...

3.Прослуховування порад доброго Ангела за змістом вірша Н.Богуш «Вишиванка життя».

В часі дня у земній круговерті, спішимо ми - і день пролітає за днем.

А затриматись треба, спинитись на хвилю, рідненькі,

І себе запитати, чи так ми на світі живемо?

Чи не тратимо на марно цілі дні, місяці, навіть роки

І забувши за душу, ми тіло саджаємо на трон?

Так йому догоджаємо і жертви в старанні приносимо,

А душа терпить голод і чує смертельний терор.

Бо зближається день, і Отець наш усіх запитає:

"Як ви вишили стежку земного життя?"

Та коли вишиванка червоної нитки не має

Недостойна душа наближається у Царство Отця.

4. Підсумкове слово вчителя.

Ми повинні задуматися над своїм життям. Може так трапитися, що людина має занадто мало часу, щоб виправити всі помилки в житті, вирвати чорну нитку, але завжди може встигнути щиро сказати Богові: "Прости".

VІІІ. Інструктаж домашнього завдання.

Намалювати малюнок, як добрим вчинком принесли радість для ближнього

Виготовити листівку

Написавши на аркуші ясного картону слова "Любіть один одного", поставити на видному місці й дотримуватися висловленого.

ІХ. Підсумкова частина.

1. Ритуальний діалог.

Вчитель. Ми знаємо, що часом дуже тяжко прийняти добре рішення, але ми також пам’ятаймо, що маємо Помічника. Святий Дух живе у нас і додає нам відваги приймати правильні рішення. Нам потрібно просити Святого Духа допомогти приймати такі рішення, які принесуть щастя іншим. Душе Святий, допоможи нам прислухатись до Ісусових слів, який запрошує нас любити ближнього, як себе самого.

Всі. Душе Святий, дай нам любов. Наші серця віднови.

Вчитель. Душе Святий, допоможи нам пам’ятати, що ми завжди можемо звернутись до Тебе за допомогою, особливо, коли перед нами важкий вибір.

Всі. Душе Святий дай нам любов. Наші серця віднови

2. Оцінювання.

3. Мотивація молитви.

Серед усіх людей, які коли-небудь жили, живуть чи житимуть на цій землі, не було, немає і не буде людини, яка би вміла так любити, як Марія. Тією любов’ю Марія сьогодні ділиться з усіма нами. Тож відкриймо свої серця для Марії, нехай вона наповнить їх своєю гарячою, як жар любов’ю, яка горить до Бога і ближніх і ніколи не згоряє. Нехай любов супроводжує усіх нас, щодня, через усе життя.

3. Молитва "Богородице Діво..."

у