Основний комплекс дихальних вправ

· Вправа «Долоньки»

Поверніть долоні від себе і зігніть їх у ліктях так, що вони були спрямовані строго вниз. Починайте робити різкі, гучні вдихи, стискаючи при цьому долоньки в кулачки (іноді дану вправу так і називають - «кулачки»). Робіть підряд 4 вдиху, а потім видихайте. Відпочиньте 3-4 секунди і починайте нову серію.

 

· Вправа «Погончики»

Встаньте прямо, ноги на ширині плечей. Розслабте плечі, підніміть голову. Поставте руки на рівні пояса, стиснувши їх у кулаки. На вдиху різко опустіть руки вниз до підлоги. Відіжміть кулаки і розчепірте пальці. У цей момент м'язи передпліччя, кистей та плечей повинні бути напружені. Робіть вдих на 8 рахунків (1 серія). Поверніться у вихідне положення, повільно видихаючи. 3-4 секунди відпочиньте. Виконайте 12 серій.

 

 

· Вправа «Насос»

Встаньте прямо, ноги на ширині або ширше плечей. Плечі опущені, руки вздовж тулуба.Починайте робити вдих і повільно нахилятися, стискаючи газету або уявляючи, що у вас в руках рукоятка від насоса. Пам'ятайте, що вдих повинен бути гучним.Виконуйте нахил ритмічно на 8 рахунків.Робіть видих і повертайтеся у вихідну позицію. Відпочиньте пару секунд.Рекомендується робити 12 серій.

 

 

 

Додаток Г

Виховна година «Моє здоров`я»

Мета: розширити світогляд учнів з питання охорони здоров’я, заохочувати дітей до здорового способу життя, підвищувати санітарно-гігієнічний рівень учнів; виховувати дбайливе ставлення до свого організму; розвивати пізнавальний інтерес до стану власного здоров’я.

Обладнання: мультимедійна дошка, плакати з написами висловів про здоров’я, таблиці «Складові здоров’я».

 

Народні приказки і прислів’я про здоров’я:

• Без здоров’я нема щастя.

• Бережи одяг, доки новий, а здоров’я — доки молодий.

• Бережи сукню знову, а здоров’я — змолоду.

• Було б здоров’я, а все інше наживемо.

• Вартість здоров’я знає лише той, хто його втратив.

• Веселий сміх — здоров’я.

• Журба здоров’я забирає, до труни попихає.

• Здоров’я маємо — не дбаємо, а втративши, плачемо.

• Без здоров’я нічого чоловікові не миле.

• Добра одежа нова, а жінка — здорова.

• Здоров’я більше варте, ніж багатство.

Девіз: «Здоров’я — це ще не все, але без здоров’я все інше — ніщо».

Хід заходу

- Сьогодні у нас незвичайна виховна година, для якої замало часу.

Тема нашої виховної години «Моє здоров’я». Проблема здоров’я давно привертала увагу людини і далі перебуває на першому плані. Багато людей втрачають своє здоров’я задарма, не замислюючись про наслідки. Здоров’я — це ще не все, але без здоров’я все інше — ніщо.

Прикро, але ситуація зі станом здоров’я населення в Україні дедалі гіршає.

– Діти, пригадаймо, що таке здоров’я?

(Здоров’я — це стан повного фізичного, духовного та соціального добробуту, а не тільки відсутність хвороб або фізичних дефектів.)

Це визначення закріплено в Основах законодавства України про охорону здоров’я. Відповідь на це та решту інших запитань, гадаю, ви почуєте сьогодні під час нашої зустрічі.

Незважаючи на вік людини не можна забувати про те, що здоров’я потрібно берегти як ні з чим незрівнянне багатство, подароване природою. Не можна ставитися до нього недбало і марно витрачати.

Усіх нас стосуються слова : «Біда наша в тому, що ми вперше замислюємося про своє здоров’я лише в тому разі, якщо починаємо втрачати його, якщо вже «зіпсовано» механізм і потрібно думати про його лагодження». (академік Виков).

-Отже, щоб бути здоровим, енергійним, творчо активним, не скорочувати власного життя, варто змолоду боротися за збереження і поліпшення свого здоров’я. Адже людина сама творець свого здоров’я! Установлено, що людське здоров’я:

• на 20% залежить від стану довкілля. Це означає, що у «людей, котрі проживають в екологічно чистій місцевості, здоров’я може бути кращим, ніж у людей, які живуть в екологічно забрудненій місцевості;

• на 20% зумовлене генетично (за спадковістю);

• на 10% медичною допомогою (тобто системою охорони здоров’я). До її функцій належать професійна діагностика захворювань, висококваліфіковане лікування хворих, ефективність лікарських препаратів, профілактична робота лікарів щодо запобігання захворюванням;

• на 50% людське здоров’я (отже, нації, суспільства загалом) залежить від

способу життя людини.

 

 

 

 

Умови, у яких перебуває індивід, визначаються низкою характеристик місця його проживання (наприклад, сільська чи міська місцевість, ступінь озеленення, розташування поблизу промислового підприємства чи віддалік нього тощо). Спосіб життя визначається, приміром, тим, як людина харчується, чи має шкідливі звички, чи займається фізичними вправами і спортом, чи вдосталь часу перебуває на свіжому повітрі, як проводить вихідні дні, чи дотримується режиму роботи, навчання, відпочинку..

Давайте пригадаємо, які є складові здорового способу життя?

(правильне харчування, фізична активність, дотримання правил гігієни і т.д.)

 

- Не можна зберегти здоров’я, не дотримуючи правил особистої гігієни. Ви

скажете : «О, це всім відомо і такі настанови цілком набридли. Мити руки перед споживанням їжі? Але про це знає 3-річна дитина, так, знає! І як не дивно, миє, на відміну від 10-літніх, які або махнуть рукою мовляв, чи дуже треба, або їм ніколи, або просто забудуть. Хоча кожен з них знає про шкідливість мікробів на руках, яйця глистів під нігтями.

- Дотримуйтесь режиму дня. Намагайтесь якомога частіше — і влітку, і взимку — прогулюватися на свіжому повітрі. Для здоров’я вельми важливо (балансоване харчування, нормальна тривалість сну.

- Загартовуйте свій організм. Хорошою загартувальною процедурою є сон на свіжому повітрі. Корисні водні процедури, рекомендовано також обливання. Одним зі шляхів загартування є ходіння босоніж удома, а влітку — по землі.

Бережіть очі. Не просиджуйте біля екранів телевізорів по кілька годин підряд. Якщо у вас є вади зору, то обов’язково носіть окуляри. І викиньте геть думку про те, що вони не пасують вам.

Контролюйте свою поставу. Не сердьтеся на батьків, коли вони вам роблять зауваження: «Не сутулься!», «Сядь рівненько!», — вони турбуються про вашу поставу.

Краще перепочиньмо трішки і спробуймо дати відповіді на запитання вікторини. Брати участь можуть всі присутні.

- А зараз ми разом переглянемо мультфільм про хлопчика - бруднулю, від якого втекли всі речі, і про Мийдодира, який сповідує здоровий спосіб життя. (перегляд мультфільму).

 

 

Вікторина

1. Назвіть богиню здоров’я в грецькій міфології. (Гігієна.)

2. Наука про збереження і зміцнення здоров’я. (Валеологія.)

3. Яка середня тривалість життя в Україні? (64 роки.)

4. Запах яких рослин стимулює роботу серцево-судинної системи? (Квітів глоду, бузку, сосни, ялини тощо.)

5. Хто у своїй клятві проголосив: «Не нашкодь хворому»? (Гіппократ.)

 

- Важливе місце в оздоровчій системі посідають фізичні вправи . Завдяки їм вдалося вижити багатьом людям, її передавали від батьків до дітей. Цю систему доповнювали, вона перевірялася життям, удосконалювалася з кожним поколінням.

Дуже важливо, щоб діти та дорослі щоранку виконували ранкову гімнастику. Хто з вас щодня виконує її? (перегляд мультфільму «ранкова зарядка тітоньки Сови» та складання разом з учнями комплексу ранкової гімнастики).

- Отже, найціннішим для кожної людини є її здоров’я. Коли ти здоровий, легко впоратися з будь-якою справою. Купити здоров’я неможливо. Тому його потрібно зберігати і зміцнювати!

- Яких же правил необхідно дотримуватись, щоб бути

здоровим?

З – загартовуватися

Д – дотримуватися режиму дня

О– охайним бути

Р – рухатися (багато)

О – овочі і фрукти вживати, правильно їсти

В`– відпочивати активно.

Я – здоровий!!!!

Спробуємо жити за цими правилами. Будемо робити все для того, щоб зростати і йти у світ здоровими, життєрадісними та не забувати, що здоров’я – у наших руках.

 

Додаток Д

Анкета для учнів

(після проведення формувального експерименту)

 

1.Як ви вважаєте: чи потрібні людині знання про здоровий спосіб життя?

А) так

Б) ні

2. Які, на ваш погляд, складові здорового способу життя?

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

3. Чи робите ви ранкову зарядку?

А) так, щодня і з задоволенням

Б) іноді

В) ні

4. Чи займаєтесь ви спортом?

А) так

Б) ні

В) рідко

5. Чи знаєте ви, що шкідливі звички впливають на здоров’я?

 

А) так, негативно впливають

Б) ні, не впливають

В) не знаю


 

6.Чи подобається вам виконувати фізкультхвилинки на уроках, дихальні вправи?

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

7.Чи хотіли б ви завжди вести здоровий спосіб життя?

 

А) так

Б) можливо

В) ні

 

 

Додаток Е

П С И Х О Г І М Н А С Т И К А

(ПСИХОЛОГІЧНЕ РОЗВАНТАЖЕННЯ )

1. Учням рекомендується сісти прямо, руки вільно покласти на столі, очі закриті, у думках повторювати за вчителем:

Я дихаю вільно.

Моє тіло стає легким, наповнюється життєдайним повітрям.

М’язи відпочивають.

Мені приємно на душі.

Я бажаю собі і всім людям добра, миру, любові і здоров’я.

2. Ви знаєте ключ який допомагає відкрити всі «замки» в душах людей? Це усмішка. Красиво посміхатися повинен кожен. Поверніться один до одного і подаруйте свою посмішку.

3. Гра «Квітковий дощ».

У ході гри хлопчика чи дівчинку, що має поганий настрій, переживає якість невдачі чи горе, друзі «поливають» щедрим дощем із невеликих квітів. Діти вибирають найрізноманітніші квіти й уявляють квітковий дощ. Вони розповідають, які гарні їхні квіти, як вони пахнуть, що символізують. Той, хто «під дощем», насолоджується квітами.

4. Гра «Слухаємо себе»

Вчитель звертається до дітей: «Давайте сядемо зручніше, розслабимося і закриємо очі. Послухаємо, що відбувається навколо і в середині нас. Уважно прислухайтеся до своїх відчуттів. Що ви зараз відчуваєте, чого хочете? Що ви почули?

5. Гра «Король Боровик»

Вчитель читає віршик, а діти відповідно з текстом :

Йшов король Боровик

Через ліс напрямки.

Він грозив кулаком,

тупотів каблуком.

Був король Боровик не в дусі:

Короля покусали мухи.

6. Діти вільно сідають, розслабляючись. Подумки повторюють слова, записані на дошці:

− Я лежу на березі річки в лісі.

− Дзюрчить вода, співають птахи.

− Шумлять листки дерев.

− Я спокійний (а).

− Я лежу на спині, вдивляючись у голубе небо.

− Там пливуть хмарки.

− Наді мною гойдаються верхівки дерев.

− Я слухаю заспокійливий шум лісу.

− Мені легко дихається.

− Я ніби знаходжусь у стані невагомості.

− Моє тіло відпочиває у приємних променях сонця.

7. Закрити очі, розслабитися. Уявити, що здійснюєте мандрівку в Країну Здоров’я, ходите вулицями цієї Країни, розмовляєте з людьми, спостерігаєте за ними. Як виглядять ці люди, як почуваються? Чим займаються, про що розмовляють, як живуть, до чого прагнуть? Яких знайомих можна зустріти в цій Країні?

8. Гра «Я – сонце».

Заплющить оченята, посміхніться. Уявіть, що ви – сонечко, ви – маленьке сонечко. Ви прокидаєтесь, вмиваєтесь, розчісуєте свої промінчики і піднімаєтеся на небо.

Ви – велика куля (рухи руками). У вас багато тепла і світла. Ви –велике сонце. Ви даруєте тепло всій землі, лісам, річкам, морям, лукам…

Ви вдихаєте тепло, перетворюєтесь на маленький сонячний промінчик. Ви летите над Землею і освітлюєте зелене листя, червоні, білі. А зараз потягніться, розплющить оченята. Ви добре відпочили.