Читання речення у прописах

— Прочитайте речення, записане на сторінці зошита.

— Знайдіть і прочитайте слова, у яких зустрічається буква є.

— Чи є слова, що записані з великої букви Є?

— Чому в одному випадку слово єнот пишеться з великої бук­ви Є, а в другому — з маленької?

2) Робота на рядочку прописів — дописування речення про єнота

10 Письмо слів із буквою Є

1) Прочитайте слова за схемою. Запишіть їх у зошит.Поясніть їх значення

Євгенія, Євдоким, Єгор, Єнісей, Єреван, Євро­па, Євразія.

— Назвіть імена людей.

Єнісей — велика річка на сході Росії.

Єреван — столиця Вірменії.

Європа — частина світу, у якій розташовані такі держави, як Україна, Франція, Німеччина, Польща тощо.

Євразія — найбільший материк.

2)Складіть з одним зі слів речення.Побудуйте моделі цього речення

11 Творчі вправи

1) Прочитайте слова-анаграми. Запишіть ті, що починаються з великої літери Є

2)Робота за варіантами.Прочитайте прислів’я. Запишіть, поясніть їх значення. Підкресліть голосні букви, що позначають два звуки

V.Підсумок уроку

— От і завершується наш урок. Працювали ви старанно, вико­нували завдання у зошитах охайно. Розумнички!

— Яку букву навчилися писати?

— Які звуки нею позначаються на письмі?

— Згадайте слова, які пишуться з великої букви Є.

 

 

Урок 183 (читання)

Тема.Буква є на позначення звука [е] і м’якості попереднього приголосного звука. Вірш «Зима і весна»

Мета:ознайомити учнів з буквою є, яка позначає звук [е] і м’якість попереднього приго­лосного звука; закріпити вміння учнів читати слова й тексти з вивченими буквами; удосконалювати навички читання; формувати вміння правильно, виразно, свідомо читати, давати повні відповіді на запитання; розвивати пізнавальні та творчі здібності школярів, усне мовлення, увагу, спостережливість, фантазію; виховувати бережливе ставлення до природи.

Обладнання:кружечки з написаними складами; звукові моделі слів; картки зі складами, словами.

Хід уроку

I. Організаційний момент

Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.

II. Повторення та закріплення вивченого матеріалу

1 Гра «Які слова зайві»

Іволга, соловей, єхидна, синиця, ворона, ластівка, єнот, сорока, горобець.

— Які слова серед поданих зайві? (Єхидна, єнот) Чому?

— Що спільного є в цих словах?

— Скільки звуків позначає буква є?

— Зачитайте назви перелітних пташок.

2 Робота над прислів’ям

— Про яких саме перелітних птахів йдеться у зашифрованому прислів’ї?

— Прочитайте прислів’я. Поясніть його зміст.

— У яких словах звуків буде більше, ніж букв? Поясність чому.

3 Читання слів.Робота у парах

З’єднайте частини й утворіть слова.

— На що вказують утворені слова? (На дію)

— Назвіть останній склад у кожному слові.

— З якого твору ці слова?

— Які з них стосуються Євгенка?

— А які — Мороза?

4 Читання тексту «Морозів малюнок» за особами

III. Мотивація навчальної діяльності учнів

Гра «Склади слово»

— Закресліть однакові букви й утворіть слово з літер, що зали­шилися.

р с а м о я т и м я к н а р к є о т

— Що може бути синім? (Небо, плаття, блюдце, простирадло, море)

— Назвіть по порядку звуки в цьому слові.

— Яка зі звукових моделей відповідає слову синє?

— Напишіть слово на дошці.

— Назвіть останню букву.

— Скільки звуків вона позначає на письмі?

IV.Повідомлення теми та мети уроку

— Буква є може позначати два звуки — [йе], а може позначати й один. Який саме — ви бачите зі звукової моделі слова синє. Отже, сьогодні на уроці ми працюємо над словами з буквою є, яка позна­чає звук [е] і м’якість приголосного, а також розвиваємо навички виразного читання віршованого тексту.

V.Вивчення нового матеріалу

1 Читання складів (Буквар, с. 118)

— Назвіть голосний звук у першому рядку.

— Назвіть приголосні звуки у першому рядку.

— Назвіть приголосні звуки у другому рядку.

— Якою буквою звук [е] позначається у першому рядку?

— Якою буквою звук [е] позначається у другому рядку?

2 Читання слів у стовпчиках. Зіставлення складів з буквами е, є

блакитне синє весняне літнє

 

VI. Фізкультхвилинка (танцювальні рухи під музику)

Притомилися, малята?

Час прийшов відпочивати.

Трава низенька-низенька,

Дерева високі-високі.

Вітер дерева колише-гойдає.

Пташки з вирію летять-прилітають,

А діти за парти тихенько сідають.

VII.Робота над віршемС.Черкасенка «Зима і весна»

1 Вступна бесіда

— Про яку пору року йдеться у тексті «Морозів малюнок»?

— Серед малюнків на дошці знайдіть той, на якому зображена зима. Поясніть свій вибір.

— Які ще пори року ви знаєте?

— Яка пора йде за зимою?

— На якому з малюнків зображено весну? Чому ви так вважаєте?

— Прочитайте назву вірша С. Черкасенка.

— Хто, на вашу думку, будуть головними героями твору?

2 Читання вірша вчителем

— Чи справдилися ваші сподівання про те, що головними геро­ями твору є Весна і Зима?

— На що схожий цей вірш? (На казку)

— Що казкового ви у нім помітили?

Словникова робота

насуплю скрізь рятунку замре заніміє одмовля пекуче луки розцвіте прокинуться заспіває

— Поясніть значення підкреслених слів.

— Поясніть значення підкреслених слів.

— Прочитайте:

• односкладові слова;

• двоскладові слова з буквою є;

• слова, що починаються голосним звуком;

• слова, що означають дію;

• слова, в яких кількість букв і звуків не співпадає.

4 Читання вірша учнями

5 Відтворення змісту прочитаного

— Чому зима погрожує «насупити брови» і «послати вітер з мо­розом»?

— Що збирається зробити весна у відповідь?

— Які будуть наслідки її «засміюся»?

— Якою ви уявляєте собі зиму? А весну?

Слово вчителя

— Ще наші пращури уявляли Весну вродливою дівчиною, яка володіє величезними скарбами. Вона струнка, весела, з вінком кві­тів у косах і зодягнена в кольорові шати.

Читання віршів заздалегідь підготовленими дітьми. — Прочитайте:

Весна гарна й кучерява, Маленька дівчинка Весна. Біжить, сміється, сіє трави, І пісня ллється голосна. По всіх усюдах пісня лине, Усе пробуджує від сну. І всі комашки, всі рослини Вітають дівчину Весну!

— Вважається, що там, де з’являється ця гарна дівчинка, все навкруги оживає, прокидається дзвінка пташина пісня, починає блакитніти небо, яскраво світить сонце.

Суперниця Весни, Зима,— стара бабуся, зодягнена у лахміття. Погляд у неї суворий, злий, голос холодний і непривітний.

15 лютого, на Стрітення, між весною та зимою виникає вирі­шальна сутичка — кому з них далі працювати на землі. Але пере­магає, звісно, весна.

Превеселий був цей день,

Ми гуляли цілий день!

Побороли зиму, ось які ми сильні!

А зима розтала і її не стало.

7 Читання вірша за особами

— Хто розповів про зустріч весни і зими? (Автор)

— Де у вірші слова автора?

— З якою інтонацією ви будете читати слова зими? А весни?

Розучування хороводу

— Отже, як зійдуть сніги та луки вкриються травичкою, діти радо біжать надвір водити хороводи, співати веснянки. (Діти ста­ють у хоровод, співають.)

Вийди, вийди, сонечко,

На дідове полечко,

На бабине зіллячко,

На наше подвір’ячко,

На весняні квітоньки,

На маленькі дітоньки.

Там вони граються,

Тебе дожидаються.

VIII. Робота над прислів’ями.

• Весною все оживає, танцює та співає.

• Зимою сонце крізь плач сміється.

IX. Підсумок уроку

— У яких словах прислів’їв є буква є?

— Скільки звуків вона позначає на письмі?

— А що ще нового ви дізналися про цю літеру?

— Наведіть приклади слів з буквою є, яка позначає звук [е] і м’якість попереднього приголосного звука.

— Що ще на уроці вам запам’яталося?

 

 

Урок 184 (письмо)

Тема.Письмо букви є у сполученні з іншими буквами, у словах, словосполученнях. Списування з рукописного і друкованого тексту

Мета:формувати навички письма букви є у сполученні з іншими буквами, у словах, слово­сполученнях; закріплювати вміння списувати з рукописного та друкованого тексту;

розвивати мовлення, вміння передавати свої спостереження й почуття засобами сло­ва, дрібну моторику; виховувати у дітей охайність, старанність.

Обладнання:фішки (зеленого, жовтого, червоного кольору), графічна модель речення, малюнок «Сонечко».

Хід уроку

I. Організаційний момент

Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.

II. Повторення та закріплення вивченого матеріалу

Загадка

Що ж за буква то така:

Ніби скибка кавуна.

Скибку ту маля просило,

І, згадайте, її двічі надкусило.

— Покажіть букву-«скибку» в абетці.

— Що ви можете сказати про друковані велику і малу літери є? (Вони різняться розмірами.)

— А про рукописні?

— Напишіть букви Є, є на дошці.

— Назвіть імена, що починаються з Є. (Євген, Євдокія, Єлизаве­та, Єва, Єгор)

2 Гра «Поле чудес»

— Відгадайте, яке ім’я зашифроване. (Євген)

Підказка: перша буква — буква, яку ми вивчаємо на уроках навчання грамоти (Є), друга

— позначає перший звук у слові, що є назвою маленького, червоненького, солоденького, кругленького фрукта (В), а остання — є у тваринки, що має ріг (Н).

— Скільки букв у слові Євген? А звуків?

— Чому кількість звуків і букв не збігається?

— Які слова допомогли впізнати вишню?

III.Читання вірша О.Котрич «Синій парус, синє море» (с. 37).

— Послухайте вірш. Який колір згадується в ньому?

— Що на картині синє?

— Хто зобразив усе синім?

— А чим син пояснив вибір кольору на картині?

— Назвіть слова з буквою є. У яких з них буква є позначає два звуки?

— Який звук позначає буква є і на що вона вказує у слові синє?

IV.Письмо під диктовку (на дошці)

— Кожен із вас спробує себе у ролі вчителя. Я диктую склад. Один учень записує його на дошці, а ви за допомогою трьох фішок оцінюєте правильність і каліграфічність написання.

Зелена фішка — чудово.

Жовта фішка — добре.

Червона фішка — ой-ой-ой! Дуже погано.

нє дє тє ає Єв

V. Фізкультхвилинка

Раз, два — дерева!

Три, чотири — вийшли звірі!

П’ять, шість — пада лист!

Сім, вісім — птахи в лісі!

Дев’ять, десять — он сунички

Підвели червоні личка.