Повторне читання тексту вчителем

9. Запис переказу в зошити

9.1. Індивідуальна допомога учням надається диференційовано.

а) Конверт із текстом «Джерельце взимку» в кожного учня на парті. Він має можливість підглянути, але при цьому втрачає 2 бали, позначивши помітку на конверті.

б) Конверт з опорними словами.

(Конверти різних кольорів).

10. Перевірка виконаної роботи

10.1. Самоперевірка

10.2. Слухання 2-3 переказів, внесення корективів

11. Підсумок уроку

11.1. Гра «Мікрофон»

- Чого вчилися на сьогоднішньому уроці?

- Що нового дізналися?

- Чи сподобався вам урок? Чим? Напишіть на сніжиночці і прикріпіть біля нашого струмочка.

- Всім щиро дякую за співпрацю.

Урок 10

Тема. Детальний переказ тексту з творчим завданням «Зимовий ліс»

Мета: удосконалювати навички та вміння детально переказувати текст, навички самоконтролю; розвивати усне та писемне мовлення, вміння бачити й відчувати красу природи, заохочувати до творчості; виховувати любов та бережливе ставлення до природи.

Обладнання:ілюстрації із зображенням зимових краєвидів, запис «Пори року. Січень» П.І.Чайковського, мелодії Р.Шумана, індивідуальні картки.

Хід уроку

1. Організація класу

Слово вчителя

Всі почули ви дзвінок?

Він покликав на урок.

Кожен з вас приготувався?

Зараз сядуть лиш дівчата,

А за ними і хлоп’ята.

Сьогодні у нас - незвичайний урок,

Сьогоднв ми зробимо ще один крок

В країну чудову, в країну відому,

Що знов нас чекає й збагачує мову.

Тож сядьте рівненько, будьте уважні,

Щоб працювати нам було не важко.

2. Актуалізація опорних знань учнів

2.1. Відгадування загадки

Білі сани налетіли,

Скакуни в тих санях білі.

В санях тих сидить цариця –

Білокоса, білолиця.

Рукавом своїм махає,

Сріблом все навкруг вкриває.(Зима)

2.2. Слухання музики П.Чайковського «Пори року. Січень»

- Яку пору року описав композитор?

- Що ви відчуваєте, слухаючи цю музику?

Поетична хвилинка

- Дуже багато українських поетів описували зиму. Хто хоче прочитати один із віршів на зимову тематику?

(Учні читають напам’ять вірші про зиму)

Зима

Ще недавно у віконце

Кожен день дивилось сонце,

А тепер – пора настала –

Хуртовина загуляла.

З шумом, з піснею дзвінкою

Все покрила пеленою,

Запушила снігом – пухом,-

Стало всюди пусто, глухо.

Не хвилює річка воду

Під одежею із льоду;

Ліс притих, схилив вершини,

І не чуть пісень пташиних.(Янка Купала)

Зима

Надійшли морози, ріки закували

І березам коси інеєм прибрали.

Пухова перина очі убирає,

Біла скатертина - ні кінця, ні краю.

Під серпанком білим трави і листочки,

Річка оніміла, не дзюрчать струмочки.

Омертвілі лози ледь гіллям хитають,

А в полях морози та вітри гуляють.

- А яку ви любите зиму? Тиху, морозну, сонячну, люту?

- Як ви розумієте вислів «люта зима»?

2.4. Гра «Додай прикметник»

- А зараз за допомогою вірша ви спробуєте дати відповідь на запитання: якою ще буває зима?

От випав сніг. Яка обнова!

Зима тоді така... ( чудова ).

Міста чистенькі, білі села –

Зима і радісна й ... (весела).

Кружляють вальс сніжинки ніжні,

Зима пухка і ... (білосніжна).

Вона буває і серйозна:

Суха і вітряна й ... (морозна).

А як насуне хмара сива,

Зима по – своєму ... (красива).

А вранці іній – то обнова!

Яка зима у нас ... (казкова).

Гілок од інею не видно,

Тоді вона, звичайно ... (срібна).

Зима буває вередлива,

То часом добра, то ... (сварлива).

Яка ж зима? Яка вона?

Вона весела і ... (сумна).

2.5. Складання «павутинки»

- Діти, а зараз зима–чарівниця запрошує вас до лісу. Заплющіть очі. Уявіть себе у зимовому лісі. Які асоціації виникають у вас? Складемо «павутинку» до словосполучення «зимовий ліс».

холод кучугури снігу мороз


сліди звірів зимовий ліс стукіт дятла

годівничка

для тварин лісник тишина

               
 
   
 
   
 
   


2.6. Робота в парах. Складання діалогів «Лісник і турист», «Зайчик і білочка», «Дятел і сорока» та ін. (2 – 3 пари інсценізують перед класом діалоги)

- Життя продовжується і в зимовому лісі. Він зачаровує нас своєю казковістю.

2.7. Прослуховування грамзапису вірша на фоні мелодії Р.Шумана

- Послухайте вірш та скажіть, які слова та словосполучення в ньому вжиті в переносному значенні.

Чудовий ліс, коли весна квітує,

Та інший він, коли прийшла зима.

Ведмідь в барлозі десь зимує,

Птахів співочих вже нема.

Дерева голі, задубілі,

Дрімають мовчки у снігу

Від інею пухнасті, білі....

Мов одежину дорогу

Накинув лісові на плечі

Зимовий добрий чародій.

Тут казка теж, живе до речі,

Ти тільки придивитись вмій.

Пеньки, як гномики застигли

В шапках високих снігових,

А ось чиїсь сліди побігли,

І, наче хтось в кущах застиг...

Метелиця вляглася спати

На снігові поміж ялин.

І будить тишу в лісі дятел,

Вітрець війнув між горобин.

І піднялася з ним завійка,

Дивись – уже й нема ніде.

Живе тут казка – чародійка

Там, за ялиною ... Чи де?

2.8. Робота з ілюстраціями

- Діти, вам подобається зимовий ліс? Чим? (Красою, тишею, казковістю)

- В чому ж казковість зимового лісу? (Сніг засипав усі доріжки, а на ньому різні сліди. В лісі все мовчить. Дуже гарно...)

- Казковість зимового лісу ще в тому, що він весь час змінюється: то він стояв чорний і неприступний, то став білий і величний, мов заворожений, і дерева всі в снігу, немов загрузли і вибратись не можуть. А коли впаде іній, тоді лісу не впізнати. Він дивовижний і дуже красивий. Як тільки засвітить сонечко – іній спалахне чарівним світлом і все стане справді казковим.

3. Повідомлення теми уроку

- Сьогодні на уроці ми будемо писати детальний переказ тексту «Зимовий ліс» із творчим завданням.

- Як ви розумієте значення словосполучення «детальний переказ»?

(Детальний переказ – це такий переказ, в якому передаються всі моменти, які можуть запам’ятатись. У викладі зберігаються специфічні вирази, конструкції, звороти, зміст тексту. Такий переказ збагачує мовлення новими словами та зворотами, зміцнює пам’ять, ви робляє навички послідовного викладу)

- Ви маєте нагоду не лише відтворити авторський твір, а й стати співавтором, оскільки створите власне продовження тексту.

3.1. Ознайомлення із текстом

Зимовий ліс

Я заходжу в зимову лісову казку. Стоять непорушні ялини, вкриті білим снігом. Могутні дуби у святкових пухнастих шапках, з–під яких визирвють кучері торішнього листя. То тут, то там вибігають подивитись на мене біленькі стрункі берези. Яскраво палають червоні ягоди горобини. У лісі тихо.

А хто ж тут ходив по снігу, хто залишив стільки слідів? Ось пташині слідочки, а ось стрибав зайчик. А ці сліди дуже дивні. Може, це казка йшла? Цікаво, які сліди вона залишає, де живе?

Може, під ялиною, а може, у лісовій хатинці, яку занесло по самі віконця снігом...

Я йду до тебе, казко лісова.

Теплим подихом розігріваю узори на шибці. Заглядаю в хижу ...

3.2. Визначення теми і головної думки тексту

4. Аналіз тексту

4.1. Змістовий аналіз тексту

- Куди зайшов автор твору?

- Як стоять ялини? Чим вони вкриті?

- Що одягнули дуби? Що визирає з–під них?

- Де вибігають біленькі стрункі берізки?

- Для чого вони вибігають?

- Як палають червоні ягоди горобини?

- Що видно на снігу?

- Чиї ж це сліди?

- Хто, крім звірів, залишив ще сліди?

- Де живе казка?

- Хто до неї йде?

- А що ж побачив кожен з вас у лісовій хатинці, ви допишете самостійно.

4.2. Мовний аналіз тексту

1.Утворення речень та словосполучень. Робота в парах.

Ялини - вибігають подивитись на мене.

Дубки - стоять непорушні, вкриті білим снігом .

Берізки - в святкових пухнастих шапках, з–під яких визирають кучері торішнього снігу.

Червоні ягоди горобини- тихо

Слідочки - йшла

Зайчик – пробігла.

Казка – яскраво палають.

Лисичка –пташині.

У лісі - стрибнув.

2. Підбір прикметників до іменників.

Казка – зимова, лісова

Ялини – непорушні

Сніг - білий

Дуби – могутні

Шапки – святкові, пухнасті

Листя – торішнє

Берізки – біленькі. стрункі

Ягоди – червоні

Хатинка - лісова

4.3. Структурний аналіз тексту

а) Складання плану тексту.

План

  1. Я заходжу в зимову казку.
  2. Сліди на снігу.
  3. Лісова хатинка, де живе казка.
  4. Загадковість ....

- Останній пункт плану допишете самостійно, коли продумаєте кінцівку тексту.

б) Поділ тексту на абзаци.

5. Усне переказування тексту. (Без творчої частини.)

6. Орфографічна підготовка

Слова записані на дошці. Вчитель творчо підходить до повторення їх правопису.

Слова з орфограмами: святкових, з–під, визирають, червоні.