Розглянемо основні правила гри баскетбол

В баскетбол на майданчику грають дві команди по п’ять чоловік. Мета кожної команди полягає в тому щоб закинути м’яч у кошик суперника та завадити закиданню м’яча у свій. Переможцем гри стає та команда яка більше закине м’ячів у кошик суперника, та тим самим набере більшу кількість очок.

За один закинутий м’яч у кошик ближче ніж 6,75 м зараховується 2 очки, якщо м’яч закинутий за 6, 75 метрової лінії зараховується 3 очки та при пробитті штрафного кидка зараховується 1 очко.

Грають в баскетбол м’ячем виготовленим із синтетичного матеріалу маса якого 600 – 650 грам та довжина окружності 75 – 78 см. Розміри баскетбольного майданчика (рис. 22) 28 метрів у довжину та 15 у ширину, всі виміри проводяться по внутрішньому краю обмежувальної лінії, це значить що лінії (ширина 5 см.) обмежуючі баскетбольний майданчик не входять у розміри в його розміри.

На відстані 6 метрів 75 сантиметрів від центру кільця проведена лінія 3-х очкових кидків, при влучанні із за якої зараховується три очки. На баскетбольному майданчику є центральне коло діаметром 3,6 метри. Баскетбольний щит повинний бути виготовлений із прозорого пластику товщиною 3 сантиметри та повинен мати розміри 180 см по горизонталі, і 120 см по вертикалі. Баскетбольний кошик кріпиться на висоті 305 см від поверхні майданчика. Діаметр кошика 45 см, ширина з’єднання між кільцем та щитом 0,03 см, довжина з’єднання 15 см. Довжина сітки не повинна перевищувати 40 см.

Час гри в баскетбол.Грають в баскетбол чотири чверті (тайми) по 10 хвилин "чистого часу". Для визначення "чистого часу" суддя-секундометрист зупиняє час на кожен свисток судді. Якщо в основний час не виявлено переможця (гра закінчилася з рівним рахунком), то після 2-х хвилинної перерви призначається додатковий час – 5 хвилин. Таких "п’ятихвилинок" може бути стільки, скільки потрібно для виявлення переможця. Перерва між першим та другим таймом 2 хвилини, між другим та третім (велика перерва) 15 хвилин, між третім та четвертим 2 хвилини.

Рис. 2.2. Баскетбольний майданчик

Гра розпочинається з підкидання спірного м’яча, коли суддя підкидає м’яч у центральному колі між двома любими гравцями різних команд. Підкидання м’яча робиться тільки на початку гри, далі команди розпочинають гру або при спірних ситуаціях по черзі.

Правило 3-х секунд. Гравці команди, що атакує, не мають права знаходитися в прямокутній зоні (штрафного кидка) команди, що захищається, більше 3-х секунд, за винятком того випадку, коли йде боротьба за м'яч, що відскочив, і м'яч знаходиться в зоні штрафного кидка.

Правило 5-ти секунд. Цей час дається на введення м'яча в гру як через лицьову лінію, після забитих двох очок, так і через бічну лінію при викиданні ауту. При викиданні з ауту заборонено ходити з м'ячем у руках, це вважається пробіжкою. Забороняється тримати м’яч в руках більше 5-ти секунд без використання ведення. Також на пробиття одного штрафного кидка дається 5 секунд.

Правило 8 секунд, за які гравці команди, що атакують, повинні вивести м'яч з тилової зони в передову.

Правило 24 секунд. На одну атаку кошика дається 24 секунди, при порушення м’яч віддається іншій команді.

Хвилинна перерва. Це зупинка гри за проханням тренера або його помічника. Кожна перерва триває одну хвилину. Під час першої половини гри можна взяти 2 хвилинні перерви, під час другої половини гри можна взяти 3 перерви та лише одну перерву можна використати під час додаткового часу.