ІІ. Порядок проведення основної частини заняття. Усне опитування. Дискусійне обговорення зазначених питань

Усне опитування. Дискусійне обговорення зазначених питань. Письмова "десятихвилинка". Заслуховування рефератів за вказаними темами. Розв’язання задач.

Задачі:

1.Начальник цеху металургійного заводу оголосив чотирьом слюсарям догану за те, що вони не відвідують організовані на підприємстві курси підвищення кваліфікації і погано вивчають рекомендований матеріал. Необхідність навчання обумовлювалась тим, що в зв'язку з переоснащенням заводу цех одержує нове обладнання, з яким робітники мало знайомі.

Чи законний цей наказ?

 

2.Електромонтер Ситін згодився підмінити на одну зміну свого колегу Іванова. Ситін вийшов на роботу в нетверезому стані і до роботи не був допущений.

Яку відповідальність будуть нести Іванов і Ситін?

 

3.Карпенко працював водієм в АТП.. За керування 3 травня автомобілем у нетверезому стані він був позбавлений прав водія на 1 рік. У зв'язку з цим директор АТП 6 червня звільнив його з роботи за п.7 ст.40 КЗпП. Карпенко звернувся до суду з позовом про поновлення на роботі.

Чи підлягає позов задоволенню?

 

4.Петров працював ремонтником на верстатоінструментальному заводі. За недбале виконання свої обов'язків, що привело до неодноразових простоїв верстатів, директор оголосив Петрову догану і передав матеріали про порушення ним дисципліни в трудовий колектив. Трудовий колектив виніс рішення: ”За систематичне халатне відношення Петрова до своїх обов'язків, що привело до неодноразових простоїв верстатів і невиконання виробничих завдань, порушити перед директором заводу питання про звільнення його із заводу за п.3 ст.40 КЗпП”. Приймаючи за основу рішення трудового колективу, директор заводу своїм наказом звільнив Петрова з роботи.

Як можуть співвідноситись заходи правового і громадського стягнення? Чи правомірне рішення директора і трудового колективу? Як потрібно діяти у подібній ситуації?

 

5.Сичов працював старшим лаборантом у хіміко-технологічному інституті. За несумлінне відношення до своїх обов'язків у серпні 1997 р. йому була оголошена догана. У червні 1998 р. за порушення правил техніки безпеки йому було оголошено другу догану. В травні 1999 р. Сичов. коли їхав з роботи, забув закрити кран, внаслідок чого були залиті водою всі чотири поверхи будівлі. Враховуючи, що Сичов неодноразово порушував свої обов'язки, ректор інституту за згодою профспілкового комітету, звільнив його за п.3 ст.40 КЗпП. Сичов вважав своє звільнення на цій підставі неправильним, тому що в 1999 р. він порушив дисципліну праці лише один раз. Сичов звернуся з позовом до суду, в якому вимагав відновити його на роботі і виплатити зарплату за час вимушеного прогулу.

Чи має місце систематичне порушення Сичовим трудової дисципліни? Яке рішення повинен винести суд?

ІІІ. Порядок проведення заключної частини заняття.

Підведення підсумків роботи студентів на занятті. З’ясування ступеню засвоєння знань.

 

ТЕМА 13. Матеріальна відповідальність сторін трудових правовідносин

 

Навчальна мета заняття: ____ засвоєння тами та закріплення отриманих знань шляхом вирішення практичних завдань за темою__________________________________.

Час проведення ___2____. Місце проведення __кабінет з трудового права________.

(кількість годин)

Навчальні питання:

Заняття №1 (2 години).

1. Поняття матеріальної відповідальності та її відмінність від майнової відповідальності по цивільному праву.

2. Підстави та умови настання матеріальної відповідальності.

3. Види матеріальної відповідальності.

4. Випадки обмеженої матеріальної відповідальності працівників.

Додаткові питання:

1. Поняття, значення та правове регулювання підвищеної матеріальної відповідальності. Її обчислення.

2. Обставини, що беруться до уваги при визначенні розміру відшкодування шкоди.

Теми для рефератів:

1. Відшкодування збитків при викраденні дорогоцінного каміння та металів.

ЛІТЕРАТУРА.

Основна література: 7, 42, 47, 52-58.

Додаткова література: 28, 29, 54, 100, 102, 181, 201, 202, 206, 207, 220, 253, 312, 325, 328, 335.

Хід заняття: