III. Оголошення теми та мети уроку

— Сьогодні, діти, ми продовжуватимемо вчитися читати слова з буквами Ю, ю.

IV.Робота заБукварем (с. 114)

1 Читання слів з буквою ю

Поспішаю дякую снідаю граю

повертаю співаю чекаю

означа­ють? (Дію предмета)

Прочитайте двоскладове слово (граю); трискладові слова (чекаю, дякую); чотирискладові слова (поспішаю, повертаю, співаю, снідаю).

2 Читання віршаЛесіУкраїнки «Пісенька весняної води»

• Читання вірша вчителем.

• Читання вірша сильними учнями.

— Зі скількох речень складається вірш?

— Яке речення за емоційним забарвленням є окличним? Про­читайте його.

— Прочитайте розповідне речення.

— Прочитайте слова, в яких є буква ю.

— Прочитайте найменші слова. (З, гір, на, біжу, рину, всі).

— Прочитайте найдовші слова. (Долину, стрибаю, місточки, збиваю, гребельки, зриваю)

— Прочитайте перші слова кожного рядка. (З, біжу, місточки, всі)

— Прочитайте останні слова кожного рядка. (Долину, рину, збиваю, зриваю)

Виразне читання віршаЛесіУкраїнки «Пісенька весняної води»

Фізкультхвилинка

Хто ж це, хто ж це так стомився

Іна парту нахилився?

Треба дружно всім нам встати —

Будем разом присідати.

Раз! — піднялись. Два! — присіли.

Хто втомився присідати,

Може до роботи стати.

3Ознайомлення з казкою «Івасик-Телесик»

— З давніх часів казки передавалися людьми із уст в уста. Вони складалися народом, тому й називаються народними. Казки поді­ляються на три групи:

ПРО ТВАРИН ЧАРІВНІ ПОБУТОВІ

Казка «Івасик-Телесик» належить до чарівних казок, тому що в ній діють чарівні сили.

Учитель читає казку повністю.

4 Бесіда за змістом казки

— Як з’явився Івасик-Телесик?

— Як повелися бабуся і дідусь, коли побачили хлопчика?

— Хто ловив рибу?

— Для чого бабуся виходила на берег і гукала Івасика-Телесика?

— Хто допоміг врятуватися хлопчику?

5 Вибіркове читання фрагмента казки

Словник

човник приплинь повертаючи матінко до бережка їстоньки-питоньки

• Читання тексту сильними учнями.

• Читання «дощиком».

6 Робота над виразністю читання

• Читання речень з окличною інтонацією.

• Читання речень зі звертаннями.

— З якою інтонацією потрібно читати слова автора, мами, хлоп­чика?

• Читання слів мами.

• Читання слів хлопчика.

• Читання слів автора.

• Читання за особами.

V.Підсумок уроку

— З якою казкою ознайомилися на уроці?

— Чи сподобалася вона вам?

— Хто головний герой казки і який він?

 

 

Урок 174 (письмо)

Тема.Письмо великої букви Ю, складів, слів із нею

Мета:навчити писати велику літеру Ю, з’єднувати її з іншими буквами у словах; удоско­налювати навички каліграфічного письма, вміння виконувати звуко-буквений аналіз слів; розвивати увагу, пам’ять, спостережливість; виховувати охайність, формувати позитивне ставлення до навчання.

Обладнання:фішки для звукових моделей слів; картки з друкованими і рукописними літерами; таблиця «Пиши правильно».

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань учнів

1 Звукові аналітико-синтетичні вправи

1) Читання складової таблиці

юм юл юп юр ют ню
  цю
юш юс юд юк юг лю дю
юн юш юв юч юй тю зю

2) Читання слів

2 Звуко-буквений аналіз

1) Відгадати загадку.Виконати звуко-буквений аналіз слова-відгадки

Всім обід готує мама.

Ось бере вона петрушку,

Інші додає приправи —

Будеш їсти смачну… (юшку).

— Скільки складів у цьому слові?

— Скільки букв, звуків?

— Скільки звуків позначає буква ю? Доведіть.

2) Прочитати вірш

ЮШКА

Юра рибку упіймав,

Гриць картоплі накопав.

Петрик із кринички

Витягнув водички.

А маленька Юля

Принесла цибулі,

Кропу та петрушки —

Зварить мама юшку.

І. Січовик

— Хто допомагав мамі варити юшку?

— Що робив кожний з них?

— Виконайте звуко-буквений аналіз слова Юра.

— Яка перша літера в цьому слові?

— Згадайте імена людей, які б починалися з букви Ю. (Юра, Юля, Юнона, Юхим, Юстина)

III. Повідомлення теми і завдань уроку

— Для того, щоб уміти правильно написати ці імена, вам необ­хідно навчитися писати велику літеру Ю. На уроці потренуємося писати склади, слова і речення з цією буквою.

Але перед тим, як почати працювати у зошиті, необхідно вико­нати декілька вправ для пальців та кисті.

НАПЕЧЕМО МЛИНЦІВ

По черзі торкатися поверхні столу тильною стороною кисті руки і до­лонею.

На сметані, на яйці

Тісто зробим на млинці.

Напече нам мама їх —

Гаряченьких та смачних.

IV.Вивчення нового матеріалу

1 Демонстрація зразка рукописної літери в сітці зошита

2 Аналіз графічної будови літери Ю

— Велика літера Ю складається з чотирьох елементів: короткої прямої лінії, довгої прямої лінії, заокругленої внизу ліворуч, ко­роткої горизонтальної лінії і великого овалу.

— На що схожа велика літера Ю?

Буква Ю — вона така:

Бублик став коло кілка.

В. Бутрім

3 Засвоєння конфігурації літери

1) Демонстрація написання літери на дошці з поясненням послідовностізображення елементів

Алгоритм написання великої букви Ю (див. с. 254)

2) «Письмо» учнями в повітрі з орієнтацією на демонстрацію вчителя (тричі)

3) Аналіз зразка літери в зошиті (з друкованою основою)

4 Робота у зошиті

Отже, сядьте всі рівненько,

Завдання слухайте гарненько,

Час не гайте ви дарма,

Приготуйтесь до письма.

Алгоритм написання великої букви Ю

— Пишемо під рахунок раз, два-і, три-і, і-чотири-і.

1) Обведення поданого у зошиті пунктирного зображення літери

2) «Письмо» букви у повітрі «носиком»

3) Самостійне письмо трьох літер. Зіставлення написаних літер за зразком.Аналіз помилок

— Що не вдалося при написанні літери Ю?

— Яка з написаних літер найкраща (найгірша)?

— На що потрібно звернути увагу при подальшому написанні літери Ю?

5 Письмо другого рядка букви Ю. Письмо другої частини рядка під рахунок: раз, два-і,три-і, і-чотири-і

Фізкультхвилинка

ЮРА ІЮЛЯ

В Юри є сестричка Юля,

Невеличка вередуля.

Любить Юля утікати,

Бо не хоче йти до хати.

Доганяв Юрасик Юлю

І набив на лобі ґулю.

В. Кравчук

6 Письмо слів, речень з буквою Ю

— Про кого йдеться в цьому вірші?

— Ким діти доводяться одне одному?

— Як звуть братика? Сестричку?

Письмо слів Юля, Юра в прописах

1)Складання з одним словом речення.Побудова моделі цього речення

Письмо речень

Творче завдання

— Роз’єднайте слова, прочитайте речення, запишіть його. (Юра малював картину.)

V.Підсумок уроку

— Яку букву навчилися писати?

— Що ви знаєте про букву Ю?

— Які ще букви можуть позначати на письмі два звуки?

 

Урок 175 (читання)

Тема.Буква ю для позначення звука [у] та м’якості попереднього приголосного

Мета:ознайомити учнів з випадками, коли буква ю позначає звук [у] та м’якість попереднього приголосного; вчити виконувати звуко-буквений аналіз слів, читати склади і сло­ва з буквою ю; розвивати усне зв’язне мовлення; збагачувати словниковий запас; виховувати в дітей охайність, старанність, інтерес до навчання.

Обладнання:картки зі звуковими моделями; предметні малюнки (гадюка, рак, ведмідь, верблюд, лисиця, пацюк).

Хід уроку

I. Організаційний момент

Всі за парти ми сідаєм,

Працювати починаєм.

Помилок щоб уникати,

Треба пильність розвивати.

Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.

II. Повторення вивченого матеріалу

1 Гра «Букви пожартували»

— Для кожного ряду я написала слово. Але букви вирішили з вами погратись і змінили свої позиції. Поставте «жартівниць» на свої місце і прочитайте утворені слова.

— Що означає кожне з цих слів? (Юшка — страва з риби; Юрко — ім’я; юнак — молодий чоловік.)

— Що спільного у цих словах? (Починаються з букви ю.)

— Чи співпадає кількість букв і звуків у кожному з цих слів? Чому?

2 Гра «Назви цифру»

— До кожного слова подано три моделі. Покажіть картку з циф­рою, що вказує на номер правильної моделі вашого слова.

Мовна розминка

Читання стовпчиків слів (змінюючи швидкість і темп читання).

Юля юний умію читаю запитують чую юннат бігаю Юхим допомагають

— Прочитайте слова, написані з великої букви. Поясніть ужи­вання великої літери у цих словах.

— Прочитайте слова з буквою ю у кінці слова; у середині слова; на початку слова.

— Прочитайте слова, у яких два склади.

III. Мотивація навчальної діяльності учнів

Слухання вірша

Люба шиє, вишиває,

А Лариса так співає!

Хоче Люба танцювати...

А Лариса — вірші складати.

— Про кого віршик?

— Що відомо про Любу?

— А що у вірші сказано про Ларису?

— Який звук позначає буква Л («ел») у кожному зі слів?

— Назвіть другий звук у цих словах.

— Яка буква вказує на м’якість приголосного звука [л′] у слові Люба?

IV.Повідомлення теми та мети уроку

— Ми вже добре вивчили, що буква ю може позначати на пись­мі два звуки [йу]. А сьогодні на уроці ми розглянемо випадок, коли ця буква позначає лише один звук [у] після приголосного і вказує на його м’якість.

V.Вивчення нового матеріалу

Загадка

Люблю причаїтись,

На сонці погрітись.

От людей сховаться,

А люди бояться. (Гадюка)

— Хто така гадюка?

— Що вам відомо про цю тварину?

— Як інакше називають тварину-плазуна з довгим в’юнким ті­лом, без ніг, найчастіше з отруйними зубами? (Змія, гад)

2 Звуко-буквений аналіз слова гадюка

— Скільки складів у слові гадюка? Чому?

— Назвіть голосні звуки.

— Якими буквами позначаються у слові голосні звуки [а], [у], [а]?

— Назвіть другий склад. Дайте характеристику приголосному звуку.

— Яка буква вказує на м’якість приголосного звука [д′]?