Побудова моделей до записаних речень

9 Аналіз роботи команд (активність, поведінка, охайність під час письма, дотримання правил письма)

Фізкультхвилинка (під музику)

III. Заключна частина

— Наша мандрівка завершується. Ракети готові повернутися до рідної Землі. Жителі казкової планети вдячні вам за науку. Для запуску ракети потрібно дати відповіді на запитання.

— Подумайте: що є в Чернігові і в Челябінську, а немає в Одесі? (Звука [ч])

— Розгадайте метаграму.

З «ка» дерева захищає, і на них вона завжди;

З «ен» звірятко заховає, коли треба від біди,

З «ге» з-за хмари виглядає, шапку сніжну не скидає. (Кора — нора — гора)

IV.Підсумок уроку

— Що повторили на уроці? Що нового дізналися?

— Що вдалося зробити легко?

— Яке завдання було важким?

— Кому працювати було цікаво?

 

 

Урок 191 (читання)

Тема.Звуки [ф], [ф′]. Позначення їх буквами Ф, ф («еф»)

Мета:ознайомити учнів з буквою «еф» та її звуковим значенням; відпрацьовувати артикуляцію звуків [ф], [ф′]; формувати вміння робити звуко-буквений аналіз слів; розши­рювати словник учнів; розвивати усне мовлення, мислення; виховувати допитливість.

Обладнання:скринька зі смужками різних кольорів; макет сонечка з буквами; схеми звуко-складових моделей; фішки для звукових моделей; малюнки із серії «Пори року»; зошити; плакат «Правильно сиди під час письма».

Хід уроку

I. Організаційний момент

Учитель перевіряє наявність у дітей на партах необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.

II. Повторення та закріплення вивченого матеріалу

1 Відгадування загадки

Стоїть дуб, на ньому 12 гілок,

На кожній гілці по 4 гілочки,

На кожній гілочці по 7 жолудів.

(Рік, місяці, тижні, дні)

2 Розглядування малюнків

— Назвіть зображену на малюнку пору року, обґрунтуйте свою відповідь і складіть речення за малюнком.

Робота в групах

Кожен учень дістає зі скриньки смужку певного кольору, відповідно утворюються групи.

— Подивіться на колір смужки і здогадайтеся, про яку пору року ваша група буде складати розповідь. (Білий — зима, зеле­ний — весна, червоний — літо, жовтий — осінь.)

4 Презентація розповідей

5 Слухання вірша з подальшим обговоренням

Щиглі в кущах пищали.

Щоранку сповіщали:

«В кущах вітрище свище,

Гуляє морозище».

Г. Бойко

— Про яку пору йдеться у вірші?

— Назвіть слова з буквою щ («ща»).

— Скільки звуків позначає ця буква на письмі? Назвіть їх.

Продовження роботи в групах

Звуко-буквений аналіз слів щавель, плащ, щука, щиглик, ящик.

III. Мотивація навчальної діяльності учнів

1 Відгадування загадки-добавлянки

Намалювати можна нею

Будинки, хмари і поля,

Зелену затишну алею,

Високі гори і моря.

Зачарувати можна нею —

Така вона чудова й гарна!

Ти знаєш, як зовуть цю фею?.. (Фарба).

— Поділіть це слово на склади.

— Назвіть наголошений склад та перший звук у цьому складі.

— З яким новим звуком ознайомимось сьогодні на уроці?

IV.Повідомлення теми і завдань уроку

— Сьогодні, діти, ви ознайомитесь зі звуками [ф], [ф′] і бук­вою, яка їх позначає, разом попрацюємо над правильною вимовою слів з цими звуками, будемо відпрацьовувати навички звуко-буквеного аналізу. А також ви поповните свій словниковий запас новими словами.

V.Вивчення нового матеріалу. Ознайомлення з новим звуком.

1 Виділення звука [ф]

Жирафа, Федір, форма, олівець, шарф, хвіст, кофта, шеф, небо, зошит, фіалка.

— Назвіть слова зі звуками [ф], [ф′]. Визначте їх позицію в на­званих словах.

2 Артикуляція звуків [ф], [ф], віднесення їх до приголосних, позначення фішками

Мовна розминка

фа фо фу фи фі ва во ву ви ві хва хво хву хви хві

форма — хвоя

фартух — хвастун

фірма — хвіртка

фото — хвиля

4 Гра «Мікрофон по колу»

Учні добирають свої слова з новими звуками.

VI. Фізкультхвилинка

Знає добре буква кожна,

Що хворіти їй не можна.

І тому на фіззарядку

Всі побігли без оглядки.

Зупинилися сестрички

На пісочку біля річки.

Буква «еф» гукає з боку:

— Всім узяти руки в боки!

І робіть, як я, дівчатка,—

Починається зарядка.

І. Січовик