Мовчазне читання тексту учнями

6) Читання «ланцюжком»

7) Вибіркове читання

— Хто автор тексту «Десять робітників»?

— До кого зайшов автор тексту в гості?

— Чи був порядок у хаті господарки?

— Про що запитав Одарку гість?

— Що відповіла жінка?

— Що це були за десять робітників?

8) Колективне читання-аналіз речень тексту

— Прочитайте окличні речення.

— Прочитайте питальні речення.

— Прочитайте слова, у яких зустрічається буква ю.

9) Робота з моделями (схемами) речень за змістом прочитаного

— Знайдіть у тексті і прочитайте речення, які б відповідали мо­делям:

— Чи допомагають вам ваші десять робітників?

— Чи завжди у вас все прибрано, виконано гарно й охайно?

— Пам’ятайте, що руки не будуть працювати, якщо ви того не захочете.

— Згадайте прислів’я, які ще раз довели б, що без труда нема плода.

• Праця чоловіка годує, а лінь марнує.

• Хочеш їсти калачі — не сиди на печі.

• Зробив діло — гуляй сміло.

• Що посієш, те й пожнеш.

• Ледачого всі обминають, а роботящого шанобливо вітають.

IV.Підсумок уроку

— Яку букву повторили сьогодні на уроці?

— Про що читали текст?

— Чи сподобалось вам оповідання? Чим саме?

— Чим і як допомагають вам ваші десять робітників у виконан­ні різних справ?

 

 

Урок 178 (письмо)

Тема.Закріплення навичок письма букви ю в різних позиціях. Списування з друкованого тексту. Урок-гра «Поле чудес»

Мета:узагальнити та систематизувати знання учнів про букву ю, удосконалювати навички правильної вимови, каліграфічного письма, вміння розбивати слова на склади, ставити наголос, виділяти наголошений та ненаголошений склади, виконувати звуко-буквений аналіз слів; формувати навички самоконтролю, роботи в парах змінного складу; учити дітей бути спостережливими, уважними, виробляти звичку до планування власних дій; розширювати словниковий запас; розвивати фонематичний слух, мовлення, мислення, інтелектуальні здібності, уяву, кмітливість, інтерес до навчання, дрібну моторику; фор­мувати вміння аналізувати навчальний матеріал, працювати за зразком; виховувати охайність, естетичні смаки, бажання працювати, перемагати, любов до школи; вчити працювати спільно; формувати позитивне ставлення до навчання.

Обладнання:табло з завданнями для гри «Поле чудес»; міні-підручник на кожного учня; фішки, призи для переможців; зошит в косу лінію.

Хід уроку

I. Організаційний момент

— Сьогодні ви — учасники гри «Поле чудес», але Леонід Якубо­вич у відпустці. Тому, якщо дозволите, вестиму її я. За правильно виконані завдання учні отримуватимуть фішки. Учасниками турів гри стають учні, які отримають найбільшу кількість фішок. Напри­кінці уроку ми підіб’ємо підсумок, і переможці отримають призи.

II. Актуалізація опорних знань учнів

Розминка

1Відгадайте загадки.Виконайте звуко-буквений аналіз слів-відгадок

Всім обід готує мама:

Ось бере вона петрушку,

Інші додає приправи —

Будеш їсти смачну… (юшку).

Народився у пустелі,

Де піски і дуже жарко.

Має два горби на спині

І живе у зоопарку. (Верблюд)

2 Каліграфічна хвилинка

1) Письмо в зошиті без друкованої основи рядкової букви ю

а) Повторення алгоритму написання рядкової букви ю— Рядкова буква ю складається з трьох елементів: короткої прямої лінії, короткої горизонтальної лінії й овалу.

— Пишемо під рахунок: раз, два, і-три-і.

б) Робота учнів у зошиті за зразком учителя (рядкова буква ю — перший рядок)

в) Повторення типів з’єднання з рядковою буквою ю.

— З якими літерами буква ю з’єднується нижнім з’єднанням? (л, м, я)

— Де починають писати ці літери? (Унизу)

— Так, тому буква ю з’єднується з ними нижнім з’єднанням.

— З якими літерами буква ю з’єднується верхнім з’єднанням? (о, а, в, р, п, т та ін.)

— Зробіть, будь ласка, висновок про з’єднання цих літер. (Бук­ва ю з’єднується верхнім з’єднанням з тими літерами, які почина­ють писати зверху.)

г) Письмо складів, слів з рядковою буквою ю.

юл, юа, юм, юв

д) Письмо слів з рядковою буквою ю.

літаю

малюю

2) Письмо в зошиті без друкованої основи великої букви Ю

а) Повторення алгоритму написання великої букви Ю.

— Велика літера Ю складається з чотирьох елементів: короткої прямої лінії, довгої прямої лінії, заокругленої внизу ліворуч, ко­роткої горизонтальної лінії і великого овалу.

б) Робота учнів у зошиті за зразком учителя (велика буква Ю — перший рядочок).

в) Письмо складів, слів з рядковою буквою ю.

Юл, Юа, Юм, Юв

г) Письмо слів з великою буквою Ю.

Юлія

Юрко

III. Повідомлення теми та мети уроку

— Отже, ми готові розпочати гру. Під час гри ми намагатимемося повторити все, що знаємо про букву ю, ще раз попрацюємо над пра­вильною вимовою та каліграфічним написанням, розбиванням слів на склади, постановкою наголосу, вмінням виділяти наголошений та ненаголошений склади, виконувати звуко-буквений аналіз слів. Будемо вчитися працювати самостійно, колективно та в парах змін­ного складу. Я бажаю вам бути охайними, уважними, спостережли­вими, навчитися планувати свої дії. А завдання нашої гри ознайом­лять вас з різними речами, у назвах яких зустрічається буква ю.

IV. Основна частина.Гра «ПолеЧудес»

І відбірковий тур

1. Визначте рядок, у якому буквосполучення поєднуються на письмі нижнім з’єднанням

а) ба, яд, рв, нг, со;

б) да, юр, пи, вц, ср;

в) ал, жм, ня, хл, мл.

2. Спишіть слова у три стовпчики: у перший — з буквою ю на початку слова; у другий — у середині слова; у третій — в кінці слова

Мініатюра, люлька, юнга, в’ю, ювелірний, співаю, залюбки, Юлія, танцюю.

3.Випишіть слова, що складаються з двох складів.Поставте наголос

Дюжина, юрист, маслюк, ключ, алюміній, жалюзі, слюсар, юність.

I тур

Як називається заплічний мішок для речей?

II відбірковий тур

1. Допишіть по одному складу, щоб вийшло слово

— Скільки звуків позначає буква ю в записаних словах?

— У яких позиціях буква ю позначає два звуки?

• На початку слова.

• На початку складу, після голосного.

• Після апострофа.

2. Прочитайте. Знайдіть і випишіть слова, у яких буква ю позначає два звуки, поділіть їх на склади (рисками), поставте наголос

Юрасик любить працювати,

він юний садівник, юннат.

З юрбою малюків завзятих

за школою він садить сад.

Н. Забіла

3. Запишіть подані слова у два стовпчики: у перший — слова, у яких буква ю позначає два звуки, у другий — слова, у яких ця буква позначає один звук

Люстра, співають, любисток, граю, лютий, тюльпан, дякую, вечеряю.

II тур

Як називається несподіваний подарунок, подія, обставина?

Фізкультхвилинка

Пострибаєм, як зайчата,

Політаєм, як пташата,

Потанцюємо ще трішки,

Щоб спочили ручки, ніжки.

Всі веселі? От чудово!

А тепер до праці знову.

III відбірковий тур

— Назвіть вивчені букви, що можуть позначати два звуки.

— У яких випадках букви я, ю позначають два звуки?

— Коли буква ї позначає два звуки?

1. Робота в парах змінного складу

Картка 1

Визначте рядок, у якому в усіх словах буква ю позначає два звуки.

а) Юннат, допомагаю, юнак, Юліана;

б) люблю, ключ, Люся, люлька;

в) вечеряю, слухаю, ллю, бюлетень.

Картка 2

Визначте рядок, у якому в усіх словах буква я позначає два звуки.

а) Яблуко, баян, маяк, Японія;

б) суддя, земляний, Поділля, обличчя;

в) вечеря, вівця, орля, тополя.

Картка 3

Визначте рядок, у якому в усіх словах буква ю позначає один звук.

а) Малюк, працюй, юшка, юрта;

б) верблюд, салют, танцює, тюльпан;

в) ланцюг, радістю, співаю, мандрую.

Картка 4

Визначте рядок, у якому в усіх словах буква я позначає один звук.

а) Знання, вишня, вулиця, рясно;

б) лекція, буря, лілія, магнезія;

в) лялька, магнезія, ярмарок, ясен.

Картка 5

Позначте рядок з хибним твердженням.

а) Букви я, ю завжди позначають два звуки.

б) Букви я, ю позначають два звуки, коли стоять після апострофа.

в) Букви я, ю позначають два звуки, якщо стоять на початку слова, складу, після голосного.

2. Прочитайте вірш. Знайдіть і випишіть слова, що відповідають поданій схемі. Зробіть звуко-буквений аналіз виділеного слова

Пливе туман долиною —

над вільхою, калиною,

над білою березою,

над кленом і ліщиною,

мов сивий сон, пливе.

3. Спишіть текст. Підкресліть букви я, ю, що позначають один звук, однією рискою, а ті, що позначають два звуки,— двома

А но і чксиини нінетовм ат рбьадоі. ниВо ювтьуишку сбіо впжи­оу. иСичинк ен ютвіітдлаь ан денпівь, об юмать ощ тиїс. А лоходу внои ен сбтояья.

За О. Копиленком

Відповідь

А он і синички невтомні і бадьорі. Вони вишукують собі пожи­ву. Синички не відлітають на південь, бо мають що їсти. А холоду вони не бояться.

За О. Копиленком

III тур

Як називається майстер, що виготовляє прикраси, побутові предмети з дорогоцінних металів, коштовних каменів?

Гра з глядачами

Найбільша планета Сонячної системи.

Фінал

Річниця життя або діяльності кого-небудь, чого-небудь.

Супер-гра

Спортсмен від 18 до 20 років, що бере участь у змаганнях своєї вікової групи.

V.Підсумок уроку та результатів гри

Оцінювання учнями власної діяльності на уроці за кількістю отрима­них фішок: за 2–3 фішки учень отримує подяку «Добре!», за 4–5 фішок — «Молодець!», за 5 і більше — «Розумничок!», «Розумничка!»

Нагородження переможців гри.

 

 

Урок 179 (читання)

Тема.Звукосполучення [йе]. Позначення його буквами Є, є

Мета:ознайомити учнів з буквами Є, є та їх звуковим значенням; формувати навички швидкого правильного та усвідомленого читання; вдосконалювати навички звуко-буквеного аналізу слів; розвивати усне мовлення учнів; виховувати любов до природи, вчити бачити її красу.

Обладнання:малюнок країни Азбуки; предметні малюнки; картка з буквою.

Хід уроку

I. Організаційний момент

Пролунав дзвінок,

Починаємо урок.

Працюватимем старанно,

Щоб почути у кінці,

Що у нашім першім класі

Діти — просто молодці!

II. Повторення вивченого матеріалу

1 Бесіда

— З якою буквою ви ознайомилися на минулому уроці? (Із бук­вою Ю)

— Які звуки позначає ця буква? ([й, у])

— У якому випадку буква ю позначатиме один звук? (Якщо стоїть після приголосного.)

— Назвіть слова з цією буквою. (Ключ, малюю, стрибаю, юнак…)

2 Звуко-буквений аналіз слів

Учитель вивішує предметні малюнки. Учні повинні зробити їх звуко-буквений аналіз.

3 Читання за особами тексту «Десять робітників» (за М.Коцюбинським)

Фізкультхвилинка

Раз, два, три, чотири, п’ять — Треба вправи починать. Раз, два, три, чотири Руки в боки, два підскоки. Раз, два, три Нові вправи почали: Нахил вправо, нахил вліво, Вгору, вниз подивись, До роботи знов берись.

— Молодці! Ви добре впоралися із цими завданнями. За це ви отримуєте подарунок, який необхідний нам для великої подорожі до казкової країни. На чому взагалі можнаподорожувати? (Відпо­віді учнів.) А якщо їхати дуже далеко, нам знадобиться літак. (Учи­тель вивішує малюнок літака.)

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні в нас буде незвичайний урок. Ми вирушимо в дуже цікаву країну — Азбуку.

Як ви вважаєте, хто мешкає в цій країні? (Букви) Саме так. Вони приготували для нас багато цікавих завдань і познайомлять нас зі своєю подружкою, новою буквою, яку ми заселимо з вами у цю країну. Навчимося читати слова з нею, будемо тренуватися швидко, виразно і правильно читати. Рушаймо!

IV.Вивчення нового матеріалу

1Прослуховування казкиО.Катрича.Виділення нової букви

Коли всі звуки і букви трохи заспокоїлися, вгорі щось зашелес­тіло, і легенький вітерець тихенько опустив на землю букву е. Вона дуже любила подорожувати і часто літала з лелеками, лебедями на озера, а то й далеко за море. «Е-е-е,— промовила буква е,— тут ді­ється щось цікаве. А де ж була я, де?» Вона пішла на подвір’я, де відпочивав звук [й], і тихенько присіла біля нього, зітхнувши: «Е-е-е!» Звук [й] почув знайоме зітхання, прокинувся і промовив:

— Як добре зазвучало — [е]! Зі мною разом це буде: [йе]. Ми по­даруємо Азбуці ще одну букву! Ти, букво е, зніми, будь ласка, з об­личчя свою вуаль!

Буква е не забарилася це зробити, і всі побачили чудові букви Є, є. (Учитель виставляє букви.)

Віднині там, де разом

Звучатимуть два звуки [й, е],

там буква Є запише слово Є!

Це гарне слово, бо як Є — то Є:

добробут, щастя — і усе твоє.

Ще буде складом Є у нашій мові:

єнот і Єва — [йе] звучить у слові. —

Таку промову виголосив [й].

Тут приголосні встали в ряд, і як завжди —

найближче всі м’які. Торкнулася їх буква Є,

та не до всіх дістала.

Найближче «ен», і «те», і «ел» стояли,

і буква Є усім їм так сказала:

— На м’якість звуків ваших я вкажу.

Сама ж звучатиму як [е] — після м’якого.

Сподобалася всім така промова.

А сонечко сховалось вже за гаєм.

— І ми, здається, теж відпочиваємо,—

сказали букви Е та Є.

Усе затихло. Мир і благодать.

Старенький місяць виглянув з-за хмар.

— Е — буква є на мене чимось схожа,—

промовив тихо й покотився далі.

Багато ще було в нього роботи.

— Яку ж букву ми заселимо в казкову країну Азбуку? (Букву є)

— Які два звуки об’єдналися, щоб утворити нову букву? ([йе])

— Які слова з цією буквою ви запам’ятали? (Єва, єнот)

2 Самостійне добирання слів з буквою є в різних позиціях

3 Звуко-буквений аналіз слів

4 Ознайомлення учнів з буквами Є, є

— На що схожа буква є? (Відповіді учнів.)

5 Зіставлення малої та великої літер Є, є

Учні роблять висновок, що ці букви однакові за формою, але різні за розміром.

Вправи з читання

1) Читання променевидної таблиці складів з буквою є

2) Читання слів, поданих в аналітико-синтетичній формі

7Робота заБукварем (с. 118–119)

1) Аналіз звукової моделі слова Євген

Учні повторюють, що буква є на початку складу позначає два звуки ([йе]).

2) Читання сповпчиків слів заБукварем

— Зачитайте слова, де буква є позначає два звуки.

— Зачитайте слова, де буква є позначає один звук.

— Чому деякі слова пишуться з великої букви? (Це імена)

Фізкультхвилинка

Трішки ми попрацювали,

Сили наші підупали.

Треба нам би відпочити —

Свої сили відновити.

Руки вгору, руки в боки,

Іще декілька підскоків.

Руки вгору, руки вниз —

До навчання знов берись.

Робота над загадкою

— Розгадайте загадку.

Барвисте коромисло

Над річкою повисло. (Райдуга, веселка)

— Що ж таке веселка? Райдуга — це явище, яке спостерігаєть­ся після дощу, у вигляді смуги з різними кольорами: червоним, оранжевим, жовтим, зеленим, голубим, синім, фіолетовим.

4) Читання слів у стовпчиках

Виграє виливає бризкає синіє барвиста коромисло могутній велетень напуває

Словникова робота

• Коромисло — вигнута дерев’яна палиця з гачками на кінцях, за допомогою якої носять відра з водою тощо.

• Барвиста — різнокольорова.

• Грає-виграє — виблискує.

• Дивнеє — чудне, чудове.

6)Робота з текстомВ.Сухомлинського «Барвисте коромисло» (Буквар, с. 119)

Читання тексту вчителем

— Про що розповідається у тексті?

— Які ще слова вам були не зрозумілими?

Читання тексту учнями

— З чим порівнюється веселка?

— Хто тримає веселку?

Читання тексту «ланцюжком»

— Що говориться у тексті про те, як утворюється райдуга?

Вибіркове читання

— Що робить веселка на небі?

— Як описується райдуга?

— Де знаходиться могутній велетень?

— Де тримає Грім-Буревій дивне є коромисло?

Конкурс «Кращий читець»

V.Підсумок уроку

— Ось і добігла кінця наша подорож цікавою країною Азбука.

— Яку букву ми заселили у цю країну? (є)

— Які звуки позначає ця буква на початку складу? ([йе])

— Який звук позначає у складах типу нє, лє, тє? ([е])

— Що ще нового і цікавого ви дізналися на уроці?

— За вашу гарну роботу, велике старання букви приготували вам останнє цікаве завдання.

Розгадайте ребуси.

— Країна Азбука має для вас окремий подарунок. Це чарівний ключ, який має відчинити вам двері у країну Знань. (Учитель виві­шує на дошку малюнок ключа.)

 

Урок 180 (письмо)

Тема.Письмо рядкової букви є, складів, слів із нею.

Мета:вчити писати рядкову букву є, склади, слова з нею; закріплювати навички написання вивчених букв; удосконалювати вміння учнів списувати з друкованого тексту; роз­вивати увагу, творчі здібності, логічне мислення; виховувати старанність, любов до тварин.

Обладнання:предметні малюнки; сюжетний малюнок до вірша; малюнки квітів; картка з буквою є; плакат «Сиди правильно, коли пишеш».

Хід уроку

I. Організаційний момент

Пролунав уже дзвінок,

Тож почнімо наш урок.

Ручки гарно покладіть,

Ніжки рівно встановіть.

Щоб пройшов урок немарно,

Попрацюємо старанно!

II. Мотивація навчальної діяльності учнів

— Сьогодні до нас на урок завітав дуже незвичний гість. А який саме — відгадайте.

Хвостик в смужку, волохатий,

Не сердитий, не пихатий,

Любить все на світі знати,

А ще бігати, стрибати.

Ні, малята, це не котик.

Називається… (єнотик).

Учитель вивішує на дошку малюнок єнота.

— Він завітав на урок до нас недаремно, бо приніс із собою купу цікавих завдань. Єнотик потрапив до нас не з порожніми руками. За гарно виконані вами завдання він вручатиме по квітці, які на­прикінці уроку підкажуть, як розгадати кросворд.

III. Повторення вивченого матеріалу

1 Перетворення однієї букви на іншу

На дошці написані букви.

— Вам потрібно з однієї букви утворити іншу, додаючи лише один елемент.

— Молодці! Ви швидко впоралися із цим завданням. За це Єно­тик пропонує вам наступне.

2 Робота з віршем

— Послухайте вірш і скажіть, про кого він.

Єноти вивели гуляти

Своє єдине дитинча.

За їх сім’єю вовк зубатий

Єхидно стежить з-за куща.

— Звісно, цей вірш про єнотів.

— Назвіть букву на початку цього слова. (Є)

— Які звуки позначає ця буква на початку слова? ([йе])

— Охарактеризуйте ці два звуки. ([й] — приголосний, дзвін­кий, завжди м’який; [е] — голосний звук.)

3 Звуковий аналіз слів

— Наш гість сподівається, що ви допоможете йому скласти зву­кову модель слова єнот.

— Молодці! Ви дуже швидко впоралися з тими завданнями, які приготував для вас єнотик для повторення. За це ви отримуєте від нього прекрасну квітку.

IV.Повідомлення теми та мети уроку

— Сьогодні Єнотик не тільки приніс нам завдання на повторен­ня, а й нову букву. Це рядкова буква є, яку ми навчимося писати на цьому уроці.

V.Вивчення нового матеріалу

1 Повторення гігієнічних правил письма, вимог щодо розміщення зошита на парті, тримання ручки

— Перед тим, як дізнатися, як пишеться нова буква, ми повто­римо правила сидіння за партою, вимог до розміщення зошита та тримання ручки.

Учні дають розгорнуту відповідь: спину потрібно тримати рівно, не спиратися грудьми на парту. Лікті потрібно покласти на парту так, щоб вони трохи звисали. вільною рукою потрібно підтримувати зошит, пере­суваючи його вгору за потреби. Ноги всією ступнею повинні стояти на під­лозі чи підставці під прямим кутом.

— Молодці, ви добре знаєте всі правила! За це отримуєте пода­рунок — квітку.

2 Повторення назв ліній у сітці зошита

— Наш гість зовсім не розуміє, де йому в зошиті і як писати. допоможіть йому згадати назви ліній у сітці зошита.

Учні біля дошки називають і показують лінії у сітці зошита.

3 Пальчикова гімнастика

СЕСТРИЧКИ

Посварились дві сестрички,

Розійшлися хто куди.

Ну, в потім помирились,

Обнялись — нема біди.

Розвести долоні, доторкуючись зап’ястями, потім переплести пальці.

КВІТИ

Зранку всі чудові квіти

Весело розкрились

Ідо сонця потягнулись,

І росою вмились.

Тильний бік долоні лежить на столі, пальці зі­брані в жменю, потім долоня розкривається, пальці розходяться.

Ознайомлення з буквою

— Розгляньте друковану і рукописну букви, які приніс нам Єнотик.

— Чим вони відрізняються?

5 Аналіз графічної будови букви

— Рядкова буква є складається з двох елементів: лівого півова­ла, у якого верхнє заокруглення слід писати вужче, ніж нижнє, і короткої горизонтальної прямої лінії.

6 Алгоритм написання рядкової букви є (див. с. 283)

7 «Письмо» учнями в повітрі з орієнтацією на показ учителя

— «Напишемо» рядкову букву є в повітрі.

8 Аналіз зразка букви в зошиті з друкованою основою

— Розгляньте, чи так ми вчилися «писати» у повітрі рядкову букву є. (Відповіді учнів.)

Вправи з письма

1) Обведення поданого у зошиті пунктирного зображення літери (поелементно)

Алгоритм написання рядкової букви є

2) Письмо трьох літер другого рядка (самостійно). Зіставлення написаних літер за зразком.Аналіз помилок

— Розгляньте уважно ті літери, які ви написали. Порівняйте їх зі зразком. (Відповіді учнів.)

3) Дописування рядка літери

4) Самостійне написання третього рядка букви є

— За вашу старанність при написанні рядкової букви є Єнотик приносить вам наступну квітку.

Фізкультхвилинка

Ми писали, ми трудились, Наші рученьки втомились. А щоб гарно написати, Треба пальці розім’яти. Руки кілька раз тріпнемо І писати знов почнемо. Відпочивши, дружно враз Працювать почав наш клас.

5)Письмо складів.Аналіз з’єднань

— Розгляньте наступний рядочок, який приготував наш гість. Охарактеризуйте види з’єднань у ньому. (Буква є з буквою н («ен») з’єднується верхнім з’єднанням, а буква а з буквою є — середнім.)

Учні прописують рядок.

6) Письмо слів з буквою є

— Складіть з поданих букв слова.

Словникова робота

Вольєр — клітка для тримання худоби.

— Складіть речення з цим словом. (Запис моделі речення.)

— Молодці! Ви дуже добре впоралися майже з усіма завдання­ми. За це отримуєте квітку.

8) Гра «Роз’єднай речення»

— Розгляньте речення в кінці сторінки прописів. Єнотик вирі­шив вас заплутати і з’єднав усі слова до купи. Вам потрібно роз’єднати ці слова і записати речення. (Учні роз’єднують і записують речення.)

VI. Підсумок уроку

— Розкажіть Єнотикові, яку букву ви навчилися писати на уро­ці. (Рядкову букву є.)

— Які звуки вона позначає на початку складу? ([йе])

— Що позначає буква є в складах нє, лє? ([е])— Які завдання ми виконували на уроці?

— Що вам сподобалося, а що викликало труднощі?

 

 

Урок 181 (читання)

Тема.Закріплення знань про звукове значення букв Є, є на початку складу. Опрацювання тексту «Морозів малюнок». Урок-гра «Поле чудес»

Мета:узагальнити та систематизувати знання учнів про букву є; удосконалювати навички правильної вимови, вміння виконувати звуко-буквений аналіз слів; формувати нави­чки самоконтролю, роботи в парах змінного складу; учити дітей бути спостережли­вими, уважними, виробляти звичку планувати власні дії; розширювати словниковий запас; розвивати фонематичний слух, мовлення, мислення, інтелектуальні здібності, увагу, пізнавальний інтерес, уяву, кмітливість, інтерес до навчання, дрібну моторику; формувати вміння аналізувати навчальний матеріал, працювати за зразком; вихову­вати охайність, естетичні смаки, бажання працювати, перемагати, любов до школи; вчити працювати спільно; формувати позитивне ставлення до навчання.

Обладнання:табло із завданнями для гри «Поле чудес»; міні-підручник на кожного учня; фішки, призи для переможців.

Хід уроку

I. Організаційний момент

— Сьогодні на уроці читання ми знову пограємо у гру «Поле чу­дес». Ведучою гри буду я, а ті учні, які впораються із завданнями відбіркових турів найкраще, стануть учасниками самої гри. Напри­кінці уроку ми підіб’ємо підсумок, і переможці отримають призи.

II. Повторення вивченого матеріалу

1 Бесіда за матеріалом попереднього уроку читання

— З якою літерою ви ознайомилися на попередньому уроці чи­тання?

— Які звуки позначає на письмі буква є?

— Наведіть приклади слів, у яких зустрічається ця літера.

2 Артикуляційно-слухові вправи, в основі яких лежить вивчений звук

1) Виділення звуків зі скоромовки

Єнотик з кошиком блукає,

Квіти й жолуді шукає.

2) Активне вимовляння виділених звуків, спостереження за артикулюванням

єдність єдиний єднання єдинство єдиноборство співає малює танцює стрибає вишиває євген євгенія євгенко євгенівна євгенович

Висновок. Буква є позначає два звуки [йе], якщо стоїть на по­чатку складу, після голосного.

3) Зіставлення різних випадків уживання букви є

— У якій позиції буква є позначає один звук? (Якщо буква є стоїть після приголосного, вона позначає один звук і вказує на м’якість попереднього приголосного.)

— Прочитайте. Порівняйте вимову звуків, які позначаються на письмі буквою є.

європа єнот єва синє вечірнє сусіднє

— Зробіть висновок. (Буква є позначає два звуки, якщо стоїть на початку слова або на початку складу, після голосного, і один звук, якщо стоїть після приголосного.)

III. Повідомлення теми та мети уроку

— Ми готові розпочати гру «Поле чудес». Під час гри ми закрі­пимо знання про звукове значення букви є на початку складу, опра­цюємо текст «Морозів малюнок», будемо удосконалювати вміння і навички звуко-буквеного аналізу слів. А завдання гри, які розта­шовані на нашому табло, будуть пов’язані з різними предметами, у назвах яких заховалася буква є.

IV.Гра «Поле чудес»

I відбірковий тур

1.Складання звукових схем слів. Звуковий аналіз слів.Друкування цих слів у зошиті з читання

— Відгадати загадку, скласти звукову схему слова-відгадки.

Є у лісі звір пухнастий,

А у нього хвіст смугастий.

Знає звір багато нот,

Називається… (єнот).

Ні, це зовсім не їжак,

Хоч на тілі голки видно,

Не комаха і не птах,

Цю істоту звуть… (єхидна).

— Щоб стати учасниками першого туру гри, необхідно потре­нуватися читати слова з буквою є, та виконати низку цікавих за­вдань.

2. Аналітичні вправи на правильну артикуляцію звуків [йе]. Читання складів у таблиці

єм єл єп єр єт нє цє
єш єс єд єк єг лє дє
єн єш єв єч єй тє зє

3. Синтетичні вправи

4. Гра «Прочитай правильно»

[м а л′ у й е ] [с п’ і в а й е] [п р о д а й е] [д р у к у й е] [п’ д м’ і т а й е]

Малює співає продає друкує підмітає

5. Перепусткою до участі у першому турі буде таке завдання

— Зробіть звуковий аналіз слів: бігає, стрибає, єдність.

Перші троє учнів, які правильно виконають завдання, стануть учасниками I туру нашої гри.

I тур

Як називається кущова трав’яниста рослина, дуже запашна, гірка на смак? Друга назва цієї рослини — степовий полин.

Додаткова інформація

ЄВШАН-ЗІЛЛЯ

Євшан-зілля у степах Виростає на вітрах. Дуже звичне євшан-зілля До свободи, до привілля. Силу й мудрість всім дає. Хто це зілля дістає. Євшан-зілля упізнаєш? Є в степу такий полин: Запах чудодійний має Наших гір, горбів, долин. Раз дихнеш — здоровий будеш, Рідний край свій не забудеш. Г. Храпач

II відбірковий тур

1. Прочитайте прислів’я

що говорити пити, з Є нема ким їсти та й

Відповідь. Є що їсти й пити, та нема з ким говорити.

2.Прочитайте прислів’я, з’єднуючи праву його частину з лівою.Поясніть значення одного з прислів’їв

 

Що хата має,

Той багато встигає,

Є де сісти,

Що посієш,

Хто дбає,

Двічі літо

Хто грамоти вміє,

Труд чоловіка годує,

Посієш вчасно,

та немає чого їсти.

те й пожнеш.

тим і приймає.

хто рано встає.

вродить рясно.

а лінь марнує

той і має.

не буває.

той краще сіє.

Творче читання

Прочитайте вірш, вставляючи пропущені літери.

Коли нам весело буває

Коли нам весело бува..?

Як пташка в гаї заспіва..,

Коли барвінком чи розма..м

Себе весною заквітча..м.

Коли ми деревце пригоже

Посадим, гарно обкопа..м,

Коли ми зробим щось хороше,

Тоді нам весело бува.. .

Г. Гриненко

— Яку букву вставили на місці пропусків? (є)

— Про кого розповідається у вірші? (Про дітей, про нас)

— Коли ж нам буває весело?

— А коли ще вам буває весело?

— Прочитайте слова, у яких зустрічається буква є.

4. Учасниками II туру гри стануть учні, які першими прочитають текст-анаграму і дадуть правильні відповіді на запитання вчителя

СБРУОК

рсуБок звлготяаоє сбіо ибгри. інВ спитнро мавийє опькени і сда­клає ан куупк. Дкіея неес од нкгаявили. Тма ойог суарншя.

Відповідь

БОРСУК

Борсук заготовляє собі гриби. Він спритно виймає опеньки і складає на купку. Деякі несе до галявинки. Там його сушарня.

Запитання до 1-го учасника II туру

— Що заготовляє собі борсук?

Запитання до 2-го учасника II туру

— Як він це робить?

Запитання до 3-го учасника II туру

— Для чого він це робить?

II тур

— Отже, завдання II туру.

Місто сонячне іскриться,

Раде всім воно гостям.

Це Вірменії столиця,

Зветься місто — …

Додаткова інформація

Місто Єреван було засновано у 782 р. до н. е. царем Урарту Арги­шти I. Під час розкопок у місті була знайдена кам’яна плита, на якій було висічено: «В им’я бога Халди, я, Аргишти — син Менуа, побу­дував замок цей і назвав його Єребуні…» Єреван — одне з найстаро­давніших міст світу — отримало свою назву саме від цієї фортеці.

Фізкультхвилинка (повторити тричі)

Курочка златоперочка

По двору ходить, писклят водить,

Хохол надимає, півня утішає.

III відбірковий тур

1. Робота в парах змінного складу. Читання слів з буквою є

Приклади карток із завданнями для читання в парах змінного складу

2.Робота за підручником (с. 120).Опрацювання тексту «Морозів малюнок»

1) Ознайомлення з текстом «Морозів малюнок»

а) Відгадування загадки.

Візерунки на вікні

Він намалював мені,

Я по вулиці гуляв —

Він за ніс мене щипав.

Хто впізнає невидимку,

Того, що поруч ходить взимку? (Мороз)

б) Запитання перед первинним сприйманням тексту.

— Про що розповідається в тексті?

— Хто головні герої розповіді?

в) Читання тексту «Морозів малюнок» вчителем.

г) Лексичний аналіз мови художнього твору.

— Назвіть слова, вжиті в переносному значенні.

— Доберіть до слів, вжитих у переносному значенні, слова, вжиті у прямому значенні.

• Посипає гілля срібним інеєм посипає піском, листям тощо.

• Мороз заглядає у вікно мама заглядає у вікно.

• На склі виростає дерево у саду виростає дерево.

• Мороз тихенько стукає і промовляє бабуся тихенько сту­кає і промовляє.

• Мороз ходить хлопчик ходить.

д) Мовчазне читання тексту учнями.

— Розкажіть, що роблять герої прочитаного тексту?

е) Читання «ланцюжком».

ж) Вибіркове читання.

— Кого побачив Євгенко за вікном?

— Де ходив Мороз?

— Про що хотів розповісти Мороз хлопчику?

— Як він це зробив?

— Який перший малюнок з’явився на вікні?

— Що ще намалював Мороз?

— Якими були останні слова Мороза?

— Як ви вважаєте, це хлопчику наснилося чи ні?

Учитель демонструє малюнок зимового візерунка.

— Розкажіть, які морозові малюнки на шибках спостерігали ви.

з) Побудова речень, які відповідають заданим моделям, за тек­стом прочитаного.

Тестування

— Учасниками третього туру нашої гри стануть учні, які швид­ко і правильно дадуть відповіді на запитання тесту (міні-підручник у кожного учня).

1) Головним героєм оповідання є:

а) Миколка;

б) Євгенко;

в) Петрик.

2) Події відбуваються:

а) навесні;

б) влітку;

в) взимку.

3) На вікнах малював:

а) художник;

б) маляр;

в) Мороз.

4) На шибках було намальовано:

а) дерева, траву, квіти;

б) яблука, груші, банани;

в) море, сонце, пляж.

III тур

— Увага, завдання III туру!

Як називається міфічна істота, що символізує доброчесність. Її, зазвичай, уявляють у вигляді коня із рогом.

Гра з глядачами

Як називається континент, на якому розташована наша держа­ва — Україна?

Фінал

— Розпочинаємо фінал нашої гри. У фіналі беруть участь пере­можці трьох турів.

Як називають людину, яка є капітаном плоскодонного венеці­анського човна з піднятим носом і кормою?

Суперфінал

Як називають людину-мисливця, працівника заповідників, що доглядає тварин?

V.Підсумок уроку.Підбиття підсумку уроку та результатів гри

Оцінювання учнями власної діяльності на уроці за кількістю отриманих фішок: за 5–6 фішки учень отримує подяку «Добре!», за 7–8 фішок — «Молодець!», якщо фішок 8 і більше — «Розумни­чок!», «Розумничка!»

 

 

Урок 182 (письмо)

Тема.Письмо великої букви Є, складів, слів із нею. Написання слів з великої букви

Мета:навчити писати велику літеру Є; удосконалювати навички правильної вимови, калігра­фічного письма, вміння розбивати слова на склади, ставити наголос, виділяти наголо­шений та ненаголошений склади, виконувати звуко-буквений аналіз слів; формувати навички самоконтролю, роботи за варіантами; учити дітей бути спостережливими, уважними, виробляти звичку планувати власні дії; розширювати словниковий запас; розвивати фонематичний слух, мовлення, мислення, інтелектуальні здібності, почуття змагання, уяву, кмітливість, інтерес до навчання, дрібну моторику; формувати вмін­ня аналізувати навчальний матеріал, працювати за зразком; виховувати охайність, естетичні смаки; бажання працювати, любов до школи; вчити працювати спільно, формувати позитивне ставлення до навчання.

Обладнання:міні-підручник на кожного учня; прописи та зошит в косу лінію; зразок рукописної літери Є у сітці зошита.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань учнів

1 Звукові аналітико-синтетичні вправи

1) Читання звукової таблиці

2) Читання слів

2 Звуко-буквений аналіз

1) Відгадування загадки

— Відгадайте загадку. Виконайте звуко-буквений аналіз слова-відгадки.

Довгі вуха має,

Швидко в лісі стрибає. (Заєць)

— Скільки складів у цьому слові?

— Скільки у слові букв; звуків?

— Скільки звуків позначає на письмі буква є? Доведіть.

— Чи позначає звук м’який знак?

2) Робота з віршем

— Прочитайте вірш. Скажіть, як звати головну героїню?

Єва малює, Єва співає,

Єва танцює і вишиває;

Страви готує, брата годує,

Підлогу миє — все Єва вміє.

І. Січовик

— Що вміє робити дівчинка? Прочитайте словами тексту. (Ма­лює, співає, танцює, вишиває, готує, годує, миє, вміє)

— Виконайте звуко-буквений аналіз слова Єва.

— Яка перша літера у цьому слові?

— Згадайте імена людей, які б починалися з букви Є. (Євдоким, Євген, Єлизавета, Єгор, Євгенія, Єфросинія)

III. Повідомлення теми і завдань уроку

— А чи є діти з такими іменами в нашому класі? Так, звичай­но, є. І для того щоб уміти правильно написати ці імена, і не тільки імена, а і назви міст, річок, що починаються з цієї літери, вам необ­хідно навчитися писати велику літеру Є. Отже, потренуємося писа­ти склади, слова і речення з цією буквою.

Але перед тим, як почати працювати в зошиті, необхідно вико­нати декілька вправ для пальців та кисті.

Школярі ставлять руку з ручкою на лікоть і показують учителеві, одне одному, як правильно її тримати.

Вправи

1. Коливати ручкою, утримуючи її вказівним і великим пальця­ми; вказівним і середнім та ін.

2. Обвертати ручку пальцями правої руки.

3. Поставити ручку кулькою на парту, тримаючи за протилежний кінець, потім спуститися пальцями до кульки.

4. Підняти й повернути у повітрі ручку так, щоб кулька опинила­ся вгорі (при цьому пальці будуть біля кульки).

5. Не випускаючи з рук, поставити на парту протилежним від кульки кінцем і спускатися пальцями від кульки вниз. І так — декілька разів.

6. Піднімати вказівний палець, тримаючи ручку великим та се­реднім.

7. Робити колові оберти кистю.

IV.Вивчення нового матеріалу

1 Демонстрація зразка рукописної літери в сітці зошита

2 Аналіз графічної будови літери Є

— Велика буква Є складається з двох елементів: лівого велико­го півовала, у якого верхнє заокруглення слід писати вужче, ніж нижнє, і короткої горизонтальної прямої лінії.

— На що схожа велика літера Є?

Буква «Є». Яка вона?

Ніби скибка кавуна.

Кавуна маля просило —

Двічі скибку надкусило.

В. Гринько

3 Засвоєння конфігурації літери

1) Демонстрація написання літери на дошці з поясненням послідовності зображення елементів

Алгоритм написання великої буквиЄ

— Пишемо під рахунок: і-раз-і, два.

2) «Письмо» учнями у повітрі з орієнтацією на показ учителя (тричі)

3) Аналіз зразка літери в зошиті з друкованою основою

4 Робота в зошиті

Зошити всі розгорнули, Правильно за парти сіли, Щоб спини не боліли, Щоб здорові були діти. Треба правильно сидіти. Отже, сядьте всі рівненько Завдання слухайте гарненько, Час не гайте ви дарма, Приготуйтесь до письма.

1) Обведення поданих у зошиті пунктирних зображеннь літери

2) Самостійне письмо трьох літер. Зіставлення написаних літер за зразкомАналіз помилок

— Що не вдалося при написанні літери Є?

— Яка з написаних літер найкраща (найгірша)?

— Як виправити помилку?

3) Дописування рядка літери

Фізкультхвилинка

Єгер лісом проходжає —

Про здоров’я звірів дбає.

Знає, десь тут під ялинкою

Ласує єнот ожинкою.

5 Письмо другого рядка букви Є. Письмо другої частини рядка під рахунок: і-раз-і, два

6 Звуко-буквений аналіз слів з побудовою схем фішками

— Послухайте вірш. Про кого у ньому йдеться?

Євген горіхи роздає:

— Оце — моє, оце — твоє…

— А це чиє?

— Це теж моє!

Ти ж бач, горіхів не стає…

А такий Євгенко є,

Що так горіхи роздає?

Л. Пшенична

— Яким був Євгенко?

— Чи можна таким бути?

— Як треба ділитися?

— Виконайте звуко-буквений аналіз слова Євген.

7 Письмо складів із літерою Є

1) Пояснення вчителем написання нижнього з’єднання Є

Алгоритм написання нижнього з’єднання з буквоюЄ

— Пишемо під рахунок: і-раз-і, два; і-три, чотири-і.

2) Пояснення вчителем принципів написання верхнього з’єднання Єр

Алгоритм написання верхнього з’єднання з буквоюЄ

— Пишемо під рахунок: і-раз-і, два; три, і-чотири-і.

Пальчикова гімнастика

Цей пальчик мій танцює,

Цей квадратик малює,

Цей пальчик швидко стрибає,

А мізинчик мій маленький пісеньку співає.

А великий товстунець ліг на бік.

А тепер всі по порядку

Роблять пальчиком зарядку.

Розвиток мовлення

Розглядування малюнків на сторінці прописів. Читання вірша.

— Хто зображений на малюнку?

— Чи однакові ці єноти? (Батько з дитинчатком)

— Прочитайте вірш про єнота.

— Чого навчає єнот-батько свого сина?

— Хто такий браконьєр?

— Чим він небезпечний для звірів?

— Якої шкоди наносять браконьєри природі?

— Чим займається лісник?

— Що б ви могли ще порадити маленькому єноту?

Робота над реченням