Читання скоромовки з нарощуванням темпу

3) Заучування напам’ять

3Робота над віршем «Джміль»

1) Читання вірша вчителем

— До кого звертався джміль?

2) «Словничок-сундучок»

Фіранка — тканина, якою запинають вікно, занавіска.

3) Читання вірша «пташиним базаром»

4) Підготовка до виразного читання

— Назвіть розділові знаки в кінці речень.

— Прочитайте окличне речення.

— Прочитайте питальні речення.

— Знайдіть і прочитайте слово у кличній формі.

— Зверніть увагу на розділові знаки біля нього.

— Які чарівні слова вживає джміль, звертаючись до бджілки? Знайдіть і прочитайте.

— А які чарівні слова ви вживаєте у своєму мовленні?

IX. Підсумок уроку

1 Бесіда

— З яким новим буквосполученням ви ознайомилися на уроці?

— Який звук воно позначає на письмі?

— Пригадайте скоромовку, вивчену на уроці.

— Поміркуйте, як слід ставитись до бджілок, джмелів?

— А ось послухайте, що буває з тими, хто їх ображає.

2 Слухання вірша

ДРАЖНИЛО

Женя з бджільми не дружив —

Завжди Женя бджіл дражнив.

Женю бджоли не жаліли —

Та дражнила нажалили!

— Знай!

Урок 200 (письмо)

Тема.Письмо буквосполучення дж. Звуко-буквений аналіз слів

Мета:вчити учнів правильно промовляти звук [дж], позначати його двома буквами, правильно поєднувати букви д («де») і ж («же») між собою та з’єднувати з іншими буква­ми у словах; удосконалювати уміння виконувати звуко-буквений аналіз слів; розвивати усне зв’язне діалогічне мовлення, збагачувати словниковий запас першокласників; виховувати в дітей охайність, старанність, бережливе ставлення до природи.

Обладнання:каса букв; картки з друкованими і рукописними буквами; предметні малюнки; зошити із навчання грамоти; фішки до звукових моделей; плакат «Правильно сиди під час письма».

Хід уроку

I. Організаційний момент

Любі хлопчики й дівчатка!

Всі за парти ми сідаємо,

Й працювати починаємо.

Учитель перевіряє наявність у дітей на партах необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.

II. Повторення вивченого матеріалу

Робота в парах

На дошці — малюнки: кукурудза, ґудзик, дзиґа, дзвінок, дзеркало, розміщені в хаотичному порядку.

— Запишіть назви предметів у таблицю.

Складання речень

— З поданими словами складіть речення.

3 Звуко-складовий аналіз слова

— Якому слову відповідає дана складова модель?

— Назвіть звуки в кожному складі.

III. Актуалізація опорних знань учнів

— Прочитайте прислів’я та поясніть його значення.

— Знайдіть слово, у якому кількість звуків і букв не збігається. Чому це відбувається?

Фізкультхвилинка

Раз-два!

Потягнулись,

І прогнулись.

Розігнулись.

Ваші м’язи всі проснуться,

Ваші губи посміхнуться.

IV.Повідомлення теми та завдань уроку

— Як ви гадаєте, що ми будемо писати сьогодні на уроці?

— Сьогодні ми будемо не тільки писати буквосполучення дж, а й навчимося поєднувати його з іншими буквами, будемо писати слова, робити звуковий аналіз слів, складати речення, діалоги.

V.Вивчення нового матеріалу.Робота в зошиті (с. 45)

1 Повторення правил сидіння за партою, вимог щодо того, як тримати ручку й розміщувати зошит під час письма

Правила сидіння за партою

— Сидіти потрібно зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спину тримати прямо, голову нахилити трошки ліворуч і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті покласти на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні. (Розглядання плаката.)

Розміщення зошита на парті

— Розгорніть зошит, покладіть перед собою, лівою рукою притри­муйте його. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)

Як тримати ручку під час письма

— Візьміть ручку в праву руку. Підніміть її, ставлячи лікоть на парту. Ручку тримайте тільки трьома пальцями — великим, вка­зівним, середнім, але писати допомагає вся рука. Ручка більше спирається на середній палець, підтримується великим, а зверху — вказівним. Усі три пальці знаходяться на відстані ширини вказів­ного пальця від кінця ручки. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)

2 Пояснення принципів написання буквосполучення Дж, дж

Звертається увага на безвідривне поєднання букв д («де») та з («зе»).

— Коли буквосполучення Дж буде писатися з великої літери? Наведіть приклад.

— Доберіть слова з цим буквосполученням.

— Назвіть зайве слово: ходжу, сиджу, джин, дзвін, джміль.

— Чому вибране вами слово — зайве?

3 Читання слів за променевидними таблицями та запис слів сиджу, воджу, раджу, буджу

— Доповніть речення:

Я на стільчику...

Автомобіль свій...

Сестричку вранці я...

Всім читати книжки...

VI. Розвиток зв’язного мовлення