Розвиток читацьких навичок

1) Читання складової таблиці з нарощуванням темпу

2) Читання стовпчиків слів

дзьоб дзьоб дзьоб дзьоб дзьоб ик ати нути атий дзвін дзвін дзвін дзвін дзвін ок очок кий ніти

— Що цікавого ви помітили в кожному стовпчику слів?

— Поставте до кожного слова запитання.

3Вправа «Слухняний ротик»

Читання скоромовки з нарощуванням темпу.

Дзьобнув хлібця горобець,

Дзьоб обтер об стовбурець.

Барабольки подзьобав,

По бруківці пострибав.

— Назвіть слова з буквосполученням дз.

Побудова звукових моделей слів дзьобнув, подзьобав.

Фізкультхвилинка

Трава низенька-низенька,

Дерева високі-високі,

Вітер дерева колише, гойдає,

Птахи летять, відлітають,

А діти тихенько за парти сідають.

III. Повідомлення теми та завдань уроку

— Сьогодні на уроці ви працюватимете над текстом, що має назву «Л.с.в.й м.йст.р».

— Отже, як називається текст?

— Отже, сьогодні ви дізнаєтеся, кого називають лісовим май­стром, що він майструє і яка його роль у природі.

IV.Вивчення нового матеріалу.Робота заБукварем (с. 129).

Робота над текстом

Читання тексту вчителем

— Так кого ж називають лісовим майстром?

Словникова робота

дзвінку дзьобів видзьобую шкідливих затишна знищують міцних

— Значення яких слів вам незрозумілі?

3) Читання тексту «пташиним базаром»

4) Відтворення змісту прочитаного

— Чию дзвінку пісню було чути?

— Що робив дятел?

— Для кого дятел готує хатку?

— Чому дятел готує хатку іншим пташкам?

Читання за особами

— Між ким велася розмова?

— Чиї ще слова, крім дятла та сойки, можна виділити в тексті?

— Знайдіть речення, в кінці яких стоїть знак оклику (питання).

— Кому вони належать?

— Прочитайте ці речення з відповідною інтонацією.

Фізкультпауза (гімнастика для очей)

Стомились очі у малят.

Спочиньте трішки.

Сонце спить, небо спить,

Навіть вітер не шумить.

Рано-вранці сонце встало

І проміння всім послало.

Робота над загадкою

— Прочитайте і відгадайте загадку.

— Які слова вам допомогли її відгадати?

— Утворіть словосполучення: дятел (який?)..., ...дятел (що ро­бить?)...

3 Робота в парах. Гра «Хвостики»

— Відновіть вірш.

Дятел дзьобом дуб...

І хатки пташкам...

Дзьоб міцний у нього...,

Шкідників ним... (Лікує, будує, є, дістає)

4 Робота над прислів’ям

1) Читання прислів’я учнями

2) Пояснення його змісту

3) Заучування прислів’я напам’ять

V.Підсумок уроку

— Який новий текст ви читали на уроці?

— Кого називають лісовим майстром?

— Чому, де багато пташок, там нема комашок?

— Як потрібно ставитися до птахів? Чому?

 

 

Урок 198 (письмо)

Тема.Закріплення навичок письма складів, слів з буквосполученням дз

Мета:повторити й закріпити в учнів навички написання складів, слів з буквосполученням дз, удосконалювати навички письма під диктовку, правильного поєднання букв; розвивати

вміння зіставляти графічну форму друкованих і рукописних букв, усне зв’язне мов­лення; збагачувати словниковий запас першокласників; виховувати у дітей охайність, старанність, інтерес до навчання.

Обладнання:каса букв; картки з друкованими і рукописними буквами; фішки для звукових моделей; сигнальні картки; предметні малюнки до загадок; зошити; плакат «Правильно сиди під час письма».

Хід уроку

I. Організаційний момент

Учитель перевіряє наявність у дітей на партах необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.

II. Актуалізація опорних знань учнів

Фронтальне опитування

— Назвіть букви, написані на дошці.

р а г а к ш і

— Назвіть букви, які позначають голосні, приголосні звуки.

— З поданих букв утворіть слово.

— Назвіть свою улюблену іграшку. Опишіть її.

2 Відгадування загадки

— А про яку іграшку йдеться в загадці?

У дівчинки Наталочки

Є іграшка одна:

Як заведеш — покрутиться

І спиниться вона. (Дзиґа)

3 Побудова звукової моделі слова дзиґа

— Чи співпадає кількість звуків і букв у цьому слові? Чому?

Фізкультхвилинка

Станем струнко! Руки в боки! Пострибаєм, як сороки, Як сороки білобоки — Стрибу-стрибу! Скоки-скоки! А тепер, як жабенята, Хочем трохи пострибати. Ква-ква-ква! Ква-ква-ква! Щоб спочила голова.

III. Повідомлення теми та завдань уроку

— Сьогодні на уроці ви будете читати склади, слова з вивченим буквосполученням, відгадувати загадки, писати під диктовку, спи­сувати речення з друкованого шрифту, а також пригадайте, які ре­чення утворюють текст. На уроці ви повинні бути уважними, ста­ранними, щоб правильно виконати всі завдання.

IV.Повторення та закріплення вивченого матеріалу

1 Повторення правил сидіння за партою, вимог щодо того, як тримати ручку й розміщувати зошит під час письма

Правила сидіння за партою

— Сидіти потрібно зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спину тримати прямо, голову нахилити трошки ліворуч і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті покласти на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні. (Розглядання плаката.)

Розміщення зошита на парті

— Розгорніть зошит, покладіть перед собою, лівою рукою притри­муйте його. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)

Як тримати ручку під час письма

Візьміть ручку в праву руку. Підніміть її, ставлячи лікоть на парту. Ручку тримайте тільки трьома пальцями — великим, вка­зівним, середнім, але писати допомагає вся рука. Ручка більше спирається на середній палець, підтримується великим, а зверху — вказівним. Усі три пальці знаходяться на відстані ширини вказів­ного пальця від кінця ручки. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)

2 Письмо буквосполучення дз (у робочому зошиті в косу лінію)

Гра «[ дз] чи [дз]?»

Учні користуються сигнальними картками двох кольорів.

Дзвін, кукурудза, ґедзь, дзьобати, дзюркотить, ґудзик, дзвін­ко, дзьоб, дзеленчати, дзвіночки, дзиґа.

3 Письмо складів під диктовку

Дза, дзи, дзу, дзьо, дзі, дзя, дзе, дзо, дзю.

Гра «Відшукай початок»

Ридають літери у кожному рядочку.

Від слів лишилися лише тільки шматочки.

Початок треба відшукати,

Щоб всі слова ті врятувати.

-ґа, -бати, -ркало, -рчати.

4 Письмо слів-відгадок

— Відгадайте загадки і запишіть слова-відгадки.

Білі зуби маю, та усі ховаю.

Довгі коси маю, та не заплітаю. (Кукурудза)

Знаєш ти його давно.

Не вікно, хоча й скляне.

Підморгнеш йому — й воно

Твоїм оком підморгне. (Дзеркало)

— Пригадайте, яка іграшка була в Наталочки. Запишіть це слово.

— Із записаних слів оберіть трискладове і виконайте його звуко-буквений аналіз.