Сабақтың ұйымдастыру түрі:түсіндіру, таныстыру, сұрақ-жауап, талдау-жинақтау.

Сабақтың көрнекілігі:диктанттар жинағы.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі:

Психожаттығу жасату. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

II.Оқушылардың субьекті тәжірибесін өзектілеу кезеңі. – Сөй және оның мағынасы туралы білімдерін қайталау.

ІІI.Жаңа сабақты оқып білу кезеңі: 1. Диктант тақырыбын таныстыру. 2. Шоқан туралы мағлұмат беру.

3. «Шоқан» мәтінін мәнерлеп оқып, таныстыру.

4.Жетекші сұрақтар бере отырып мәтін мазмұнын талдау.

–Шоқан деген кім?.

–Шоқан неге көп еөңіл бөлген?

–Оның еңбектерін қазақ халқы неге балаған?

5. Диктантты жаздыру .

 

Шоқан.

Шоқан–қазақ халқының мақтанышы. Ол-суретші, өнер зерттеуші тарихшы, саяхатшы.

Суретші Шоқан таңбалы тастар мен тас мүсіндерге көңіл бөлген. Шоқанның еңбектері қазақ халқының алтын қазынасы болып табылады. Олар ғасырлар бойы жасай бермек.

 

6.Диктантты қайталап оқып тексеру.

7.Грамматикалық тапсырма.

– Туынды сөздерді тауып, сөздік құрамына талдау.

– Мәтінде неше сөйлем бар?

–Тасымалдауға келмейтін сөздердің астын сыз.

VI.Жаңа білім іс-әрекет амалдарын қорытындылау кезеңі.

-Бүгінгі диктант кім жайлы болды?

-Диктантты жаза отырып не білдің?

V.Үйге тапсырма беру:

Қайталау.

VI.Рефлексия кезеңі:

Оқушылардың жазба жұмыстарын жинап алып, бағалау.

Тексерілді:

Күні:3.02.15 Пәні: қазақтілі Сынып: 2«Ә»

Сабақтың тақырыбы: Сөз таптары. Не білеміз? (1) Сабақтың мақсаты: Білімділік:Оқушылардың сөз таптары туралы білімдерін кеңейту. Бұрынғы алған білімдеріне сүйене отырып, сөздердің әртүрлі сөз таптарына бөлінетінімен таныстыру. Дамытушылығы:Сөйлем ішінен сөз таптарын анықтай білу; бұынғы алған білімдерін пайдалана білуге үйрету. Ой-өрістерін, тапсырманы орындау. Тәрбиелік:Ұжымды жұмыс істей білуге, бір-бірімен пікірлесе жұмыс істеуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі:жаңа сабақ.

Сабақтың ұйымдастыру түрі:түсіндіру, танысты сұрақ-жауап, талдау-жинақтау.

Сабақтың көрнекілігі:кесте, жұмыс дәптер. суреттер

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі:

Психожаттығу жасату.

Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

II.Оқушылардың субьекті тәжірибесін өзектілеу кезеңі.

– Үй тапсырмасының орындалуын тексеру.

– Жеке оқушыларға оқытып, дұрыстығын анықтау.

– Түбір сөз дегеніміз не?

– Түбір сөзге жалғанған бөлік қалай аталады?

– Қосымша атқаратын қызметіне қарай нешеге бөлінеді?

– Жұрнақ пен жалғаудың айырмашылығы неде?

 

ІІI.Жаңа сабақты оқып білу кезеңі:

1.Сабақ тақырыбын таныстыру. 2.Оқушыларға сөздердің мағынасына, қойылған сұрақтарына қарай әртүрлі топқа бөлінетінін түсіндіру, өткенді еске түсіре қайталау. 3.Күн ретін, сынып жұмысын жазғызу.

 

Көркем жазу.

 

Өнерл бала-елдің көркі, Үкілі қамыс-көлдің көркі.

 

4.Оқулықпен жұмыс. 1-жаттығу. -Суретте бейнеленген заттарды атау. -Зат атауларын топқа бөліп жазу. -Әртопқа екі сөзден қосу. -Осы сөздерді тағы қандай топқа бөлуге болатынын табу.(тірі табиғат, заттары)

 

2-жаттығу. –Көп нүктенің орнына мамандықты білдіретін сөздерді тауып жазу. –Не? сұрағына жауап бере отырып мамандық дұрыс тауып жазу.

 

3-жаттығу. –Суретке қарай отырып сөзжұмбақты шешу. –Не істеді? сұрағына жауап беретін сөздердің қай сөз табы екенін еске түсіру. (Секірді, ілді, жүгірді, пісірді, тепті, ішті, киді) 4-жаттығу. –Екі бағанды салыстыр оқы.–Не туралы айтылып тұрғанын қай баған арқылы анықтауға болатынын табу. –Оған қай сөз көмектескенін атап, көрсет.

 

IV.Жаңа білім іс-әрект амалдарын қорытындылау кезеңі.

– Бүгін не жайлы өттік?

– Қандай сөз таптары бар?

– Сөз таптарын неге қарап анықтаймыз?. – Зат есім нені білдіреді? Оның сұрақтары қандай? кім? кімдер? не? нелер? – Сын есім нені білдіреді? Оның сұрағы қандай? – Сан есім ше? Сұрағын айт. – Етістікке қандай сұрақтар қойылады? Неге?

V.Үйге тапсырма беру: 5-жаттығу. 127 бет.

VI.Рефлексия кезеңі: Оқушылардың сабақтағы белсенділіктеріне қарай бағалау, мадақтау.

Тексерілді:

Күні:4.02.15 Пәні: қазақтілі Сынып: 2«Ә»

Сабақтың тақырыбы: Сөз таптары. (2) Сабақтың мақсаты: Білімділік:Сөз таптары, сөз таптарының түрлері туралы оқушылардың білімдерін, ұғымдарын қайталау, бекіту. Дамытушылығы:Танымдылық тапсырмалар, сұрақтар арқылы оқушылардың дүниетанымын, шығармашылық қабілеттерін дамыну. Тәрбиелік:Оқушылардың адамгершілік қасиеттерін қалыптастыру, сөздерді түсініп, үлгі өнеге алуға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ.