Сабақты қорытындылау

1. Көз жағар майларына қандай талаптар қойылады? Оларды қалай негіздейді?

2. Көз жағар майларын дайындау үшін қандай жағар майларды қолдануға болады.

3. Жағар май негіздеріне қойылатын талаптар?

4. Жағар майларға дәрілік заттарды енгізу ережелері.

5. Официналды көз жағар майларының құрамы.

6. Көз дәрілік түрлерінің сапасын бағалау.

Йге тапсырма беру

Өзіндік дайындалуға арналған сұрақтарды пайдаланып, бастапқы білім деңгейін тексеру. Келесі тапсырмаларды конспектілеу қажет:

Тапсырма 1. ҚР МФ “Көз жағар майлары”, «Көзге арналған салмалар» мақалаларын конспектілеу.

Тапсырма 2.Берілген рецептер бойынша есептеулер жүргізу, бақылау паспортын құрастыру, ингредиенттердің физико-химиялық қасиеттерін зерттеу, дәрілік түрдің технологиясын және теориялық дәйектемесін сипаттау.

 

ДӘРІС N 14

Дәріс тақырыбы: Құрамында антибиотиктері бар дәрілік түрлер. Қосымша заттарды таңдау.

Сағат саны: 2 сағат

Сабақ түрі:теориялық

Сабақтың мақсаты: Құрамында антибиотиктері бар дәрілік түрлерді дайындауды, сапасын бағалауды, безендіруді үйрену.

Материалдық-техникалық жабдықталуы:

А) техникалық құралдар:Графпроектормен тақырып бойынша рецептерді демострация жасау.

Б) көрнекі және дидактикалық құралдар

Кестелер: 1. Натрии хлориді бойынша изотондық эквивалент кестесі

1. МФ ХІ басылымы бойынша заттардың ерігіштігі.

В) оқыту орны:дәріс залы

СЫНылаТЫН ӘДЕБИЕТТЕР

Негізгі әдебиет:

Негізгі әдебиет:

1. ҚР мемлекеттік фармакопеясы.-Т.1.-Алматы: "Жібек жолы" баспа үйі, 2008-592бет.

2. ҚР мемлекеттік фармакопеясы.-Т.2.-Алматы: "Жібек жолы" баспа үйі, 2009-792бет.

3. Сағындықова Б.А., Анарбаева Р. М. Дәрілердің дәріханалық технологиясы: оқулық. Шымкент, 2008.- 436 бет.

4. Р.М. Анарбаева. Дәріханалық дәрілік түрлер технологиясы бойынша зертханалық сабақтарға арналған оқу құралы.– Шымкент.– 2013.– 329 б.

5. Руководство к лабораторным занятиям по аптечной технологии лекарственных форм. Под ред. Кондратьевой Т.С., - М.: Медицина, 1986 г.

6. Государственная фармакопея СССР ХІ издания. В 2-х томах, 1990 г.

7. Государственная фармакопея СССР Х издания, 1968 г.

8. Лекция материалы.

Қосымша әдебиет:

1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 17 қаңтардағы № 91 Қаулысы "Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы

2. ҚР ДСМ 15.12.04 ж. N142 ”Дәрілік құралдарды дайындау ережелерін бекіту туралы” бұйрығы.

3. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 16 қаңтардағы № 60 Қаулысы «Дәрілік препараттарды және медициналық мақсаттағы бұйымдарды дайындау қағидаларын бекіту туралы»

4. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 30 желтоқсандағы № 1692 Қаулысы «Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды және медициналық техниканы таңбалау қағидаларын бекіту және "Дәрілік заттардың қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 14 шілдедегі № 712 қаулысына өзгерістер енгізу туралы»

5. ҚР ДСМ 01.11.96 ж. N 481 “Күшті әсер ететін, улы және есірткі дәрілік заттарды қабылдау, сақтау, қолдану және есепке алу ретін жақсарту бойынша шаралар туралы” бұйрығы.

6. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 30 наурыздағы № 396 Қаулысы «Қазақстан Республикасында бақылау жасалуға тиіс есірткіні, психотроптық заттар мен прекурсорларды медициналық мақсаттарда пайдалану қағидаларын бекіту туралы».

7. Технология изготовления лекарственных форм. Серия “Медицина для вас” Ростов н/Д.: “Феникс”, 2002 г.

8. «Практикум по технологии лекарственных форм» под ред. И.И. Краснюка и Г.В. Михайловой. Москва 2007 г. – 432 с.

9. Технология изготовления лекарственных форм. Серия “Медицина для вас” Ростов н/Д.: “Феникс”, 2002 г.

10. Полный справочник фармацевта – Москва, Эксмо – 2007 г.

11. Сборник нормативных актов МЗ РК– Астана – 2008 г. – 212 с.

Ұйымдастыру кезеңі:

- Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру 3,3 % 3 минут

- Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру 7,8 % 7 минут

- Сабақтың мақсаты мен міндетін хабарлау 77,8 % 70 минут

- Қорытынды білім деңгейін бақылау 11,1% 10 мииут.