IV. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ. - At home you may write one line of letters Oo, Pp, name your colourful pencils.
1. Підсумок уроку
- At home you may write one line of letters Oo, Pp, name your colourful pencils.
- What did you learn today? Who can name the colours of rainbow?
- The lesson is over.
УРОК 13 Дата: ___________
Тема: Кольори та іграшки.
Мета: повторити та закріпити вивчені назви кольорів; практикувати учнів в їх вживанні; ознайомити учнів з новими ЛО уроку: boat, train, duck, elephant, goat. Вчити будувати речення типу It is a .. , ввести літери Ee, Ff, Gg.
Розвивати навички каліграфічного письма, усне мовлення, вміння розрізняти кольори.
Виховувати бажання допомагати один одному.
Обладнання:кольорові квадрати, тематичні малюнки с. 28, картки літер, алфавіт, картки для самостійної роботи.
ХІД УРОКУ
І.ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ.
1. Привітання
- Hello, everyone!
How are you today?
- We are fine, thank you!
2. Повідомлення теми та мети уроку.
- At our lesson today we’ll continue to speak about the colours. You will be able to describe the toys and know the names other toys.
3. Уведення в іншомовну атмосферу.
- OK. Tell me, please, how are you today?
- Are you ready for the lesson?
а) фонетична зарядка
- Today we’ll have a guest. It is a teddy – bear. He wants to learn English with you.
- But he comes with an envelope. There are different tasks for you. If you work hard, he’ll give a present.
- First of all let’s train our tongue. Our teddy – bear likes playing among the flowers. But look! There are many different sounds on them. Let’s name them.
(букет, а на пелюстках звуки).
ІІ. ПОВТОРЕННЯ РАНІШЕ ВИВЧЕНОГО.
1. Гра «What letter is this”
- Our teddy – bear likes jumping. So, help him to get another side of our blackboard. He has to jump only on the letters which we know and you must sound it.
- Who can show these letters in the alphabet?
2. Game “A ball”
- Oh, teddy – bear tells me that he wants to play with the toys. Let’s revise the names of toys.
ІІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ.
Введення нових ЛО.
а) семантизація слів.
- Look at the picture and listen to me.
A boat – a red boat – is a red boat. – It is a red boat.
б) закріплення вивчених ЛО
- гра «Покажи мені»
- You must show a picture, name it and say that you have such toys.
- ex. 2, p. 28
2. Фізхвилинка «If you are happy …»
3. Ознайомлення з новими літерами.
а) римівка
- Our teddy – bear knows alphabet and brings you new letters.
[e] – When I am ten I’ll get a pen. Then I shall write like brother Ben.
[f] – As fit as a fiddle.
[g] – G – is for girl and also for garden.
I see a girl going to the garden.
б) написання літер в повітрі
с) робота з карткою.
(див. РЗ О.М. Павліченко впр2,с.23)
4. Аудіювання.
-Teddy – bear also knows a lot of different poems in English. Listen to one of them.
а) пояснення незнайомих слів
many - багато can - могти
for us - для нас play - гратися
б) слухання вірша
- Listen to me attentively, then you must show the toys which we’ll hear in it.
- You have a card, colour the toys according to the poem.
ІV. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ.
1. Підсумок уроку.
- Tell, what letters did you learn?
- Tell, how in English «коза», «човник».
- The lesson is over. Good – bye!
УРОК 14 Дата: ___________
Тема: Іграшки. Літери Hh, Ii, Kk.
Мета: повторити та активізувати слова за темою «Кольори», «Цифри»; ввести нові слова по темі «Іграшки»; ознайомити з новими літерами англійської абетки; удосконалювати вміння вживати граматичні структури It is …, I have got/ he has got:
Розвивати навички діалогічного мовлення за даними темами, дрібну моторику рук.
Виховувати комунікативність, формувати доброзичливість, толерантність.
Обладнання: м’яч, флеш – карти, картки для самостійної роботи, картки для роботи в групах, казковий герой заєць.
ХІД УРОКУ
І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ.
1. Привітання
(див. урок 13)
2. Уведення в іншомовну атмосферу.
а) фонетична розминка
- Look at the blackboard. What can you see?
(sunflowers and ladybirds)
- Yes, these are sunflowers and ladybirds. But look at them. The ladybirds want to come back home. Let’s help him. We must name the sound which are on the ladybirds and put them on the sunflowers according to the same sounds.
б) мовна розминка
- Let’s look under the table.
- Who is this? (hare)
- Ask him what is its name?
- Where is he from?
3. Повідомлення теми та мети уроку.
-Our guest has many friends and toys. And he knows English very well. He comes to us to help learn new words and new letters. Who will be very active our guest will give him a present.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ.
1. Повторення раніше вивченого.
а) гра
- Our guest likes playing football. He throws you a ball and you must name the toys.
б) робота в парах
- And now tell each other what toys have you got. Count name of toys which we know.
2. Введення нової лексики.
а) семантизація слів
- Look at the picture and repeat after me
This is a hare. – a hare – is a hare – is a happy hare.
(аналогічно iPod)
б) розвиток навичок мовлення
- Say what of these toys do you have got/ or don’t have got.
Our hare says: “I have got a ball but I don’t have got an iPod.”
Фізхвилинка