Розвиток граматичних навичок. - Look at the pictures and read the names of children

а) аудіювання

- Look at the pictures and read the names of children

(ex 3, p. 66)

б) робота в зошитах

- OK. Let’s try to make sentences.

Mum/ bake paskas. ___________________________

Ann/ clean the room. __________________________

Dan/ paint Easter eggs. _________________________

Розвиток навичок читання

а) робота з підручником

- Open your books at page 66 and find the ex 4.

- Look, find and say.

б) читання літер

- ex 5c, p. 67

- Look and say.

4. Розвиток навичок говоріння.

- Look at the desk. You have cards. You must decorate them and say how you prepare to the Easter.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ.

1. Підведення підсумків уроку.

- What new words did you learn at our lesson? What does the words “Easter bunny” mean?.

2. Закінчення уроку.

- The lesson is over. Good – bye!

 

УРОК 28

Тема: Свята – веселі. Узагальнення вивченого.

Мета: активізувати та закріпити ЛО теми «Свята»; практикувати учнів в їх вживанні; систематизувати знання учнів у формування навичок діалогічного мовлення за темою; закріпити літери англійського алфавіту; продовжувати формувати навички в утворенні речень в теперішньому неозначеному часі.

Розвивати аудитивну пам'ять, логічне мислення, навички каліграфічного письма.

Виховувати культуру спілкування.

Обладнання: алфавіт, тематичні малюнки, картка для самостійної роботи, літери та звуки, флеш – картки, робочий зошит.

ХІД УРОКУ

І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ.

1. Привітання.

2. Повідомлення теми та мети уроку.

- At our lesson today we’ll continue to speak about the holidays. At the end of the lesson you have a small test to check up your knowledge about the theme.

3. Уведення в іншомовну атмосферу.

а) фонетична зарядка

- OK. First of all let’s train our tongues.

- Today we shall go to the school yard. Look at the picture and find the letter with their sounds.

R [r] O [o] M [m] I [i]

A [ ] D [d] L [l] B [b]

K [k] C [k] J [dз]

б) мовна розминка

- Let’s regard the answers which we give at our questions.

DO YOU LIKE CHOCOLATE? – YES, I DO./ NO, I DON’T.

4. Перевірка раніше засвоєних знань.

а) буквенний диктант

- I’ll name the letters and you write down them in your copybooks.

Bb, Ff, Gg, Dd, Aa, Ii, Ee, Ll, Nn, Oo, Pp, Qq, Rr, Ss, Uu, Tt, Cc, Hh, Kk, Mm, Vv, Zz, Ww, Xx.

б) робота з карткою

- Look, read and match.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ.

1. Подання нового лексичного матеріалу.

а) введення лексики

- Look at the picture and say what can you see on them.

- OK. And now listen to me.

sweets – солодощі

cakes – тістечка

chocolate – шоколад

ice – cream – морозиво

- And now let’s play the game. Tell me please what do you like most of all.

б) гра «Познач і дай відповідь»

- I’ll ask you questions and you must answer like this “Yes, I do. No, I don’t” and match to the following pictures.

Розвиток навичок письма.

а) розучування вірша

- At our lesson today we’ll also learn a poem about the alphabet.

(див. диск)

б) робота в групах

- Find the card on your desks. And now match the letters according to the alphabet.

- Who will be the first?

- And now let’s write down such sentence:

MY NAME IS ….

3. Розвиток навичок аудіювання.

- ex.3, p. 100

Розвиток навичок читання.

- Open your copybooks at page 69. Find the ex. 5b. Let’s read the words.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

1. Підведення підсумку уроку

- At our lesson today we revised the material about the theme “Holidays” and finish the learning of alphabet.

- Let’s name the words according to the alphabet.

Apple, bird, cat, dog …..

2. Закінчення уроку.

- Stand up, please.

- The lesson is over. Good – bye!

 

РОЗДІЛ 5. I GO TO SCHOOL. Я ХОДЖУ ДО ШКОЛИ.

УРОК 29 Дата: ___________

Тема: Я люблю ходити до школи.

Мета: повторити та активізувати ЛО попередніх уроків; презентувати нові слова за темою «Шкільне життя» і практикувати учнів в їх вживанні; практикувати вживаня граматичних структур типу «Do you like…? I see…”; закріпити літери англійського алфавіту;

Розвивати техніку читання, навички аудіювання, асоціативного мислення, виконання інструкцій, навички каліграфічного письма.

Виховувати любов до навчання, вміння сконцентруватися, слухати інших.

Обладнання: казковий герой, тематичні малюнки, картки для роботи в групах, літери для фонетичної розминки, картки для с.р., алфавіт.

ХІД УРОКУ

І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ.

1. Привітання.

- Hello! Hello!

- What is your name?

- My name is …

- We are glad to meet you!

2. Повідомлення теми та мети уроку.

- At our lesson today we’ll begin to learn a new unit “I go to school”. Today we’ll learn the names of school buildings, practice in using grammar structure “I see..” and also train in reading English words.

- But first of all let’s train our tongue/

3. Уведення в іншомовну атмосферу.

а) фонетична зарядка

- Look, who is this? That’s all right. This is Neznayko. He doesn’t go to school. He thinks that learning English is very dull. Let’s show him that it is very funny.

- He has T- shirts and kites. We must match T – shirts to the following kites according to the sounds and letters.

б) мовна розминка

- Our guest can’t find the odd words. Let’s help him. Lookat the line of words and find the odd one.

Cat, dog, frog, door.

Red, green, window, blue.

Teacher, car, train, boat.

One, pupil, two, five.

School, Christmas, New year, Easter.

- You are well done.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ.

1. Подання нового лексичного матеріалу.

а) введення лексики

- Children, Neznayko doesn’t know these words. Do you know them? (No, we don’t)

- OK. So let’s learn new words.

- Look at the picture and say what can you see?

- That’s all right.

[s – s – s] – [sku:l] – school. This is a school.

[o: - o: - o:] – [do:] – door. This is a door.

[ ts- ts – ts] – [ti:ts ] – teacher. This is a teacher. And etc.

б) гра «Yes/ no»

- I’ll show you a picture and you must ask the questions and guess the word.

- For example:

Is this a teacher?

No, it isn’t.

Is this a door?

No, it isn’t.

Is this a classroom?

Yes, it is.

в) робота в групах

- Let’s unit in groups. You have a picture and words. Find the first letter to the following words. The pictures will help you.

( A. Nesvit 2, p. 56)

2. Розвиток навичок говоріння

а) робота з підручником

- Our guests wants that you tell him what can you see at the page 70.

- When we want to say « Я бачу..», we’ll use such phrase “I see ..”. Repeat altogether.

- Neznayko repeat with us.

- And now make up sentences using the ex.1, p. 70

б) розучування вірша

- Children, do you like to go to school?

- So, let’s learn a poem.

Розвиток навичок письма.

а) повторення літер алфавіту

- Children, our Neznayko forgot all letters of English alphabet. Let’s regard altogether.

б) написання слів у зошиті

- And now find the card. Match, trace and write down the words in your copybooks.

( 1, p. 58 O.M. Pavlichenko)

TEACHER WINDOW DOOR PUPIL

Розвиток навичок читання.

- And now let’s show Nezhayko how we can read in English.

- Open your books at page 72. Find our friends Miss Mouse and read altogether.

(5c, p. 72)

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

1. Підведення підсумку уроку

- Children, say what did you learn at our lesson. What words did you remember.

- I believe that our guests like our lesson.

2. Закінчення уроку.

- Stand up, please.

- The lesson is over. Good – bye!

 

УРОК 30

Тема: Мої шкільні речі.

Мета: повторити та закріпити ЛО попереднього уроку; ознайомити з новими ЛО по темі «Шкільні речі»; повторити літери англійського алфавіту; вчити будувати запитання What is this? Та давати на нього відповідь This is…; формувати навички діалогічного та монологічного мовлення.

Розвивати навички письма, увагу, фонематичний слух.

Виховувати вміння співпрацювати.

Обладнання: підручник, казковий герой, тематичні малюнки, картки для самостійної роботи.

ХІД УРОКУ

І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ.

1. Привітання

(див. уроку 29)

2. Повідомлення теми та мети уроку.

- Today we shall speak about school things. We revise the words which we learned at our last lesson and we’ll learn new words. We’ll also practice in using the new questions What is this? And give answers This is a …..

- So let’s start our lesson.

3. Уведення в іншомовну атмосферу.

а) фонетична зарядка

- Today we’ll have a guest. It is a Clever Pencil. There are different sounds and we must match these bags with the following pockets.

[p] [e] [r] [l] [g] [i]

б) мовна розминка

-You have a card. You must write down the first letter to the following pictures and make up such sentences: I see a window and etc.

- OK. We trained our tongues and now revised what we learned at our last lesson.

4. Повторення раніше вивченого.

- Our guest wants to know how you remembered words.

- Match and say.

pupil школа

school діти

children учень

window вчитель

teacher двері

door клас

classroom вікно

Фізхвилинка.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

1. Введення та закріплення нових ЛО

а) семантизація слів

- Today we’ learn new words about the theme “School things”.

- Look at the picture and listen to me.

[b g] – bag – a bag – is a bag. This is a bag.

[bu:k] – book – a book – is a book. This is a book.

б) закріплення ЛО

- гра «Yes/ No”

- гра “Match and say”

- You have a picture and now we must name these pictures with the following words.

(позначають малюнки зі словами)

Розвиток навичок письма.

а) робота в групах

- And now look at the pictures and put the missing words.

(A. Nesvit ex 1, p. 58)

б) самостійна робота

- Look at the pictures, match two parts of them and write down what is this.

(A. Nesvit ex 2, p. 58)