II. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Зустріч із Казкою (На дошці малюнок)

К а з к а

Вітаю вас, дорослі і малі,

Від всіх казок низенький вам уклін.

Я — казка мудра. Хочу вам сказати,

Що кожен з вас мене повинен знати,

Бо, кажуть, казка вчить на світі жити

Та правду й волю завжди боронити.

— Дякую, що ви запросили мене на свято. Я прийшла до вас не сама, а зі своїми друзями казковими героями. Ми підготували Для вас виставу. Щоб потрапити

на неї, ви повинні доказати, що любите і знаєте казки.

— Я читатиму уривки з казок, а ви — відгадуватимете назву казки. Готові?

2. Вікторина «З якої казки?»

• «Баба діда за сорочку, дочка бабу за торочку...» (≪Ріпка≫)

• «Я не пила, я й не їла: тільки бігла через місточок та вхопила кленовий листочок, бігла через гребельку та вхопила водиці крапельку...» (≪Коза-дереза»)

• «А мишка бігла, хвостиком зачепила, яєчко покотилося, впало та й розбилося.» (≪Курочка Ряба≫)

• «Уліз ведмідь — семеро стало...» (≪Рукавичка≫)

• «Призволяйся, Журавлику, призволяйся, лебедику...» (≪Лисичка і Журавель≫)

• «Котику-братику, несе мене Лиска

По каменю-мосту на своєму хвосту,

Порятуй мене!» (≪Казка про Котика і Півника≫)

3. Конкурс «Намалюй Колобка»

Б а б а -Яг а :

— Я Баба-Яга, кістяна нога, я ногами тупу-тупу! А ось і я!

— Оце літала-літала по світу і з висоти побачила, що тут щось діється.

Коли підлетіла ближче, почула, що у вас свято казки. Я також не хочу залишатися

в стороні, бо дуже-дуже любЛю казки, особливо казочку про отого кругленького,

рум’яненького, смачненького... та ж про того, хто від баби утік...

Як же його звуть?

— От і гарно, от і чудово! Я ж думала, що ви нічого не знаєте... А читати

вмієте? А писати? А малювати?

— Якщо так, то проведемо маленький конкурс «Намалюй.Колобка». Для цього мені потрібно вибрати трьох учасників.

— Раз, два, три, Колобка малюєш ти!

Учасники із заплющеними очима малюють Колобка. Перед цим їх тричі

повертають навколо себе. Баба-Яга забирає малюнки і летить далі.

4. Вікторина «Чарівний кошик»

Червона Шапочка з кошиком у руках. (Малюнок на дошці)

Якщо довго, довго, довго, якщо довго по доріжці,

Якщо довго по стежинці бігти, тупати й стрибать,

То напевне, то напевне, то звичайно, то звичайно,

Безперечно таким чином можна в школу завітать.

А-а — там навчаються читати,

А-а — і писати й рахувати,

А-а — там цікаво всім завжди.

— Привіт усім! Я дуже рада, що мені вдалося потрапити до вас на свято.

Крім вітання, я приготувала для вас вікторину «Чарівний кошик».

У моєму кошику знаходяться речі з казок. Я по черзі діставатиму певну

річ, а ви говоритимете, в якій казці вона зустрічається. (Яйце, ключ, тарілка, солома, пір’я, черевичок, рукавиця.)

— Молодці, казки знаєте! А тепер всідайтесь зручненько і слухайте гарненько!

Прийшла, нарешті, довгождана мить:

Герої казки нас усіх вітають.

Чарівна музика тихесенько звучить,

І казка перед нами оживає.

5. Інсценізація казки (за вибором учнів)

III. ПІДСУМОК УРОКУ

К а з к а . От і настав час повертатися мені до свого королівства, а ввечері,

коли лягатиме спати, ми знову зустрінемось. До зустрічі!

— Давайте, діти, попрощаємось дружно з Казкою і переглянемо ілюстрації

до казок, які ви підготували.

 


 

Урок № ______ Дата ______

Тема: ЛЕГЕНДА. ІВАН ЛИПА «ЛАДА ПРЕКРАСНА» (скорочено)

Мета:ознайомити учнів із новим жанром — легендою; вдосконалювати навички свідомого

виразного читання; вчити передавати інтонацією вчинки дійових осіб; розвивати спостережливість, творчу уяву, вміння емоційно реагувати на художнє слово, співпереживати; виховувати товариськість.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Робота в групах. Гра «Дуель»

Групи ставлять одна одній запитання за змістом розділу «Казки українських

письменників».

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні ми почнемо ознайомлення з новим літературним жанром.

З яким саме, ви дізнаєтеся, прочитавши кожну четверту букву.

ЧВМЛАМПЕКМДГСВТЕАРЧНОВФДУЦПАИІ

(Легенда)

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Пояснення вчителя

— Легенда — де народне оповідання казкового, фантастичного характеру

про життя й діяльність визначної особи або незвичайну, важливу подію.

Легенди належать до усної народної творчості, але можуть бути й літературними,

тобто створеними письменниками.

Сьогодні ми почнемо ознайомлення з легендою Івана Липи «Лада Прекрасна».

2. Біографічна довідка

7) Опрацювання статті (с. 84)

2) Гра «Рибки». Самостійне мовчазне читання статті учнями.

— У чому вбачав своє щастя Іван Липа?

— Що стверджував письменник?

3. Опрацювання легенди «Лада Прекрасна» (с. 84-86)

1) Гра «Передбачення».

— Прочитайте назву легенди. Про що може в ній ітися?