Поетапне виконання роботи вчителем

Уявляємо сюжет майбутньої композиції.

Обираємо формат аркуша.

Розміщюємо окремі частини зображення так, щоб разом вони утворювали врівноважену, гармонійну композицію.

Самостійна практична діяльність учнів

6. Підсумок уроку

Коли говорять, що твір мистецтва має особливий ефект? (Коли митцю вдалося створити художній образ)

Розкажіть, що нового ви дізналися про створення художнього образу?

За допомогою яких засобів виразності створюється художній образ у графіці? Живописі? Скульптурі?

Отже, щоб створити вражаючий художній образ художнику необхідні фантазія, володіння мовою засобів виразності різних видів мистецтва, основами композиції.

Колективний аналіз виконаних учнями робіт.

Урок 2 Дата______________

Урок 2. Дерева казкового лісу. Створення художнього образу за допомогою засобів виразності графіки: ліній, штрихів, крапок, плям.

Практичне завдання: створити образи дерев у композиції «Таємничий ліс»

Мета: формувати ключові компетентності: вміння вчитися – самоорганізовуватися до навчальної діяльності, проявляти зацікавленість, вміння виділяти головне, використовувати здобуті знання; загальнокультурні – спроможність аналізувати та оцінювати досягнення національної культури; здоров’язбережувальні – дотримуватися правил безпечного поводження з різними художніми матеріалами та інструментами; предметні компетентності:милуватися і виявляти емоційне ставлення до краси в природі та мистецтві; прагнути до власної художньо-творчої діяльності; поглиблювати поняття учнів про різноманітність природних форм, подібність і відмінність, особливості будови дерев; розвивати графічні навички, уяву дітей; виховувати почуття прекрасного, захоплення красою і мудрістю природи.

Техніка виконання: графіка.

Візуальний ряд: малюнки, ілюстрації із зображенням різних порід дерев, репродукції картин М. Кліментов «Золотий в’яз», А. Осмєркін «Крим. Кози. Вечір. Тополі», В. Зайцев «Озеро в сосновому бору», Т. Шевченка «Дуб».

Матеріали та інструменти: альбом для малювання, олівці, кулькові ручки.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

1. Організаційна частина. Перевірка готовності учнів до уроку. Створення емоційного настрою

Як гарно сьогодні в кімнаті у нас,

І сонечко лагідно світить для вас.

Уважними, старанними, охайними ставайте,

Фантазуйте, малюйте, руки підіймайте,

Завдання сміливо усі ви долайте.

2. Актуалізація опорних знань учнів

- Розглянемо репродукції картин, проспостерігаємо які спільні художні образи на цих картинах?

В.Рогачов. Дерева Т. Шевченко «Дуб»

Бесіда

- Які дерева намалювали художники в своїх картинах? (Сосни, тополі, дуби, в’язи)

- Яка з цих репродукцій виконана за допомогою графіки? Чому? (Картина Т. Шевченка «Дуб». Тому, що усі зображення виконані лініями, штрихами, крапками, плямами)

- Як за допомогою мистецтва графіки передано характер дерева. (За допомогою поєднання товстих і тонких, довгих і коротких ліній, штрихів, крапок передано могутність стовбура дуба. Гілки великі, розлогі. Від потовщеної частини розходяться тоненькі. Де листя густіше або падає тінь, там лінії товсті і лягають одна біля одної, на сонячній стороні лінії рідкі і тоненькі.

3. Повідомлення теми уроку

Учитель. Сьогодні ми теж будемо створювати образи дерев. Як виглядають образи цих дерев допоможуть пригадати загадки.

Стовбур жовтий, мов янтар,

Досягає стеля хмар,

І колючі, й довгі, й тонкі

На гілках зелені голки. (Сосна)

І допоможе нам у цьому графіка.

Художник – графік може виконувати малюнок олівцем, кульковою або гелевою ручкою, пером, тушшю. Ці графічні матеріали залишають на папері лінії, штрихи, крапки, плями.

Точка — найменша «помічниця» художника-графіка. Проте навіть одна точка на аркуші паперу вже утворює композицію. А скупченням точок можна передати плавні переходи світлотіні.

Пляма, на відміну від точки, часто контрастує із тлом. Пляма у вигляді силуету найкраще виявляє характерні особливості форми, привертає увагу чіткістю й точністю рисунка.

Лінією можна не тільки передавати форму зображуваного, а й виражати настрій, емоції. Основна ознака лінії — це її пластичність.

Ти вже знаєш, що лінія може бути пряма і крива, ламана і хвиляста, тонка і товста, переривчаста і неперервна. Тому лініями можна намалювати людей і тварин, предмети і краєвиди. Штрихування застосовують для передання об’ємності і фактури форми, її розміщення у просторі, а також характеру зображуваного.

А ще художники створюють таємничі роботи у техніці гратаж.

4. Вивчення нового матерілу

Розповідь учителя з демонстрацією

Гратàж (із французької мови означає «скребти, дряпати») — це художня техніка, суть якої полягає у продряпуванні зображення гострим інструментом (голкою, пером) аркуша картону. Спочатку картон рівномірно натирають свічкою. Далі широким пензлем наносять туш, змішану з мильним розчином. Після висихання туші можна приступати до продряпування світлих штрихів на темному тлі.

Серед українських майстрів графічного мистецтва, які працювали в цій техніці, найвідомішим є Павло Бедзір. Він створив серію графічних робіт «З життя дерев», більшість з яких виконані в техніці гратажу.

Роздивись особливості техніки гратаж. Чи згоден ти з назвою, яку дав картині автор? Чому?

 

Послідовність виконання роботи

     

5. Практична діяльність учнів

Підготовчі вправи

Перед тим, як почати малювати, проведемо підготовчі вправи у ігровій формі. (Учні видряпують відповідні лінії)

Помандруємо в густий ліс.

У якому заховався вовк із гострими зубами.

Ми заховаємось від нього за високий паркан.

На лісовій галявині серед квітів і трав нас чекає казка.

Робота в групах. Одна група виконує роботу кольоровими олівцями, а друга – кульковими ручками.

6. Підсумок уроку.Перегляд робіт. Створення виставки.

Урок 3 Дата______________

Урок 3. Незвичайний натюрморт. Задопомогою світлотіні зобразити обємність фруктів та овочів.

Практичне завдання Створити художній образ осені, використовуючи для цього фрукти і овочі. Виконання натюрморту в одному кольорі.

Мета: формувати ключові компетентності:вміння вчитися – організовувати свою роботу для досягнення результату; проявляти зацікавленість, вміння аналізувати, виділяти головне; загальнокультурні – спроможність аналізувати та оцінювати досягнення національної культури; предметні компетентності: мати уявлення про основні засоби виразності графіки (лінія, штрих, крапка, пляма) у передачі світлотіні, використовувати їх у своїх роботах, вчити працювати у техніці штриха; виховувати бажання створювати власну художньо – творчу графічну композицію.

Техніка виконання: графіка.

Візуальний ряд: репродукції графічних робіт художників, таблиця з поетапністю виконання натюрморту, зразки натюрмортів, дитячі малюнки.

Матеріали та інструменти: аркуші паперу А4, графітний олівець, гумка.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

1. Організаційний момент

2. Актуалізація опорних знань

Двое учнів складають силуетні композиції натюрмортів з паперових фруктів та овочей на магнітній дошці.

 

Зразки дидактичного матеріалк для композицій натюрморту

Питання фронтальної бесіди

- Що таке натюрморт?

- Чому натюрморти такі популярні в мистецтві?

- Які кольори використовують для зображення осінніх натюрмортів?

- Якми графічними матеріалами можна створити натюрморт?

- Які особливості має враховувати художник при створенні художнього образу графічного натюрморту в одному кольорі?

3. Повідомлення теми уроку

Чарівниця осінь нам знову сьогодні допоможе віднайти Фантазію при створенні графічного натьрморта в одному кольорі.

4. Вивчення нового матеріалу

Об’ємність предметів у натюрморті виявляють за допомогою світлотіні, яка завжди «наслідує» форму предметів. Світлотінь у графіці зазвичай передають штрихуванням. В освітленій частині предметів із гладенькою або блискучою поверхнею можна побачити відблиск. Щоб його зобразити, достатньо потерти це місце гумкою.

Тож найбільш освітлена — найближча до джерела світла опукла частина яблука. Навколо неї — напівтінь і тінь. За тінню можна побачити рефлекс — незначне висвітлення тіні. Від яблука на поверхню столу падає тінь.