Виконання практичного завдання

Пригадайте особливості форми птаха, якого хочеш зобразити (наприклад, зозулі, голуба, півня, пави).

Щоб малюнок можна було використати для вишивання, виконуйте його на аркуші паперу в клітинку.

Спочатку намітьте пропорції, форму птаха олівцем.

Продумайте, як краще розмістити крильця (піднятими чи опущеними).

Зафарбовуйте клітинки всередині контуру так, щоб добре вирізнялася голова, дзьобик, шия, тулуб, хвостик, лапки пташки.

Фронтальна демонстрація виконаних робіт з їх подальшим аналізом та оцінювання

7. Підсумок уроку

Про які секрети рушників ми сьогодні дізналися?

- Які види орнаментів можна побачити на вишитих рушниках? Що символізують їхні мотиви?

- Які орнаменти, техніки вишивок, кольори ниток притаманні рушникам Черкащини?

- Яких вишивальниць Черкащини ви знаєте?

Хай цвіте, хай усюди примножиться рясно

Неозоре яскраве українське мистецтво.

Хай чарівність його назавжди окриляє,

Хай квітує красою народне багатство.

 

Урок 32 Дата______________

Урок 32. Українські сувеніри.Поняття про оформлення вітрин як один із різновидів прикладного мистецтва. Прийоми групування різних за розміром та кольором предметів.

Практичне завдання: створеня ескізу оформлення магазину «Українські сувеніри»

Мета: формування ключових компетентностей: вміння вчитися –самоорганізовуватися до навчальної діяльності у взаємодії; загальнокультурної – дотримуватися норм мовленнєвої культури та культури поведінки, зв’язно висловлюватися в контексті змісту; соціальної – проектувати стратегії своєї поведінки з урахуванням інтересів та потреб інших; громадянської – знати свої обов’язки в суспільстві; предметних компетентностей: розширювати уявлення учнів про види мистецтв, художнє конструювання та роботу художників-дизайнерів; ознайомити з різноманітністю декоративно оформлених вітрин магазинів; дати уявлення про відповідність художнього смаку і стилю профілю магазину; оволодіти навиками роботи з матеріалами та інструментами в техніці колаж; удосконалювати вміння створювати на основі побаченого власні художні образи, композиції; розвивати конструктивні здібності, уяву, фантазію,здатність цінувати красу. Виховувати почуття прекрасного, формувати емоційне ставлення до краси рідного міста (села).

Обладнання:зразки робіт,аудіопрогравач.

Візуальний ряд:ілюстрації, фото з прикладами оформлення вітрин, зразки робіт, заготовки оформлення для показу способів компонування.

Матеріали та інструменти:альбом для малювання, простий олівець, клей вирізки з журналів та газет, кольорові олівці та ручки, лінійка, ножиці.

Техніка виконання:колаж.

Тип уроку:комбінований.

Хід уроку

1. Організація класу. Створення емоційного настрою

2. Актуалізація опорних знань учнів

Бесіда з учнями

- Діти, ви неодноразова мандрували вулицями нашого міста, знайомились з різноманітними спорудами, парками, скверами, будівлями, які створила людина. Це все створює обличчя кожного міста, його образ. Саме за цими ознаками ми можемо сказати, в якому місті знаходимось. Скажіть, візиткою якого міста є Софіївський собор? (Київ).

- А Ейфелева вежа? (Париж).

- Біг-Бен? (Лондон).

- Хто ж створює обличчя міста неповторним, красивим, хто прикрашає вулиці міста квітами, скульптурами?

- Художники, дизайнери, архітектори.

- Звичайно, завдячуючи праці архітекторів, художників і дизайнерів кожне місто красиве по-своєму. Сьогодні ми продовжимо говорити про роль художників в нашому житті, здійснимо заочну подорож вулицями міста.

У кожної вулиці, як і у людини, є свої неповторні риси. Їх складають красиві будівлі, оформлення нижніх поверхів і магазинів.

Відгадування загадок

- Діти послухайте загадки і спробуйте їх відгадати.

1) Чи хліб потрібно купавати,

Чи подарунок вибирати,

- сумку в руки ми беремо

і на вулицю ідемо.

Там проходим вздовж вітрин

І заходим в … (магазин).

2) Йшов в дворі футбольний матч.

І порвався старий м’яч.

Довго думали - гадали

І звернулись в … («Спорттовари»).

3) Безліч якісних товарів нам покаже , ніби маг,

Магазин Універсальний, коротко - … (Універмаг).

4) Ручки , маркери, блокноти,

Гумки, папки і футляри,

Все для вашої роботи

В магазині -… (Канцтовари).

- Вірно. А хто знає,як називаються гарно оформлені вікна в магазинах, які виходять на вулицю. (Вітрини).

- Кожен магазин намагається зробити вітрини магазинів яскравими і привабливими, оздоблюють їх різними прикрасами, підсвічують. Діти як ви вважаєте, для чого магазинам вітрини? (Вітрини рекламують товари , на вітринах розміщують зразки нового товару. Вони приваблюють покупців, прикрашають вулиці).

3. Повідомлення теми і мети уроку

- Сьогодні ми з вами познайомимось з оформленням вітрин магазинів, дізнаємось для чого їх прикрашають, і звичайно, хто це робить. Крім цього ми спробуємо створити ескіз вітрини магазину «Українські сувеніри» у техніці «колаж». Для цього нам будуть потрібні ножиці, клей, журнали, заготовки вітрин.

Робота над темою уроку

Розповідь учителя з елементами бесіди

- Перш ніж, стати до роботи , давайте поміркуємо, хто оформляє вітрини? (Художники, художники-дизайнери).

- Художник-дизайнер створює оформлення вітрин для того, вулиці міста стали красивими, а головне, щоб перетворити звичайних перехожих у відвідувачів магазину, а ще краще в покупців, тобто привабити якомога більше покупців. Художник спочатку розробляє ескіз оформлення вітрини, відповідно правил, після цього за ескізом виконують і саме оформлення.

Магазин завжди розпочинається з вітрини. Нерідко покупці заходять до магазину , побачивши щось цікаве на вітрині, як правило по вітрині судять про асортимент товарів в магазині. Вітрина - це реклама, з якої ми можемо судити про товар. Отже, як і для реклами, існують правила.

Опрацювання правил оформлення вітрин

- хороший смак, фантазія і почуття міри;

- розумне поєднання кольорів;

- хороше освітлення;

- грамотне композиційне рішення (правильною вважається композиція, в якій всі предмети знаходяться на своєму місці, якщо прибрати один з них, то порушиться цілісність картини; в поганій композиції зникнення предмета ніхто не помітить);

- наявність назви магазину;

- відповідність стилю оформлення вітрини іміджу самого магазину;

- доглянутий і відремонтований фасад будівлі.

Ознайомлення з різновидами вітрин

- Вітрини бувають сюжетними, товарними і товарно-сюжетними. Сюжетні вітрини акцентують увагу не на товарі, а на вигаданій дизайнером сцені з елементами оздоблення.

Товарні вітрини зустрічаються частіше. Вони характерні для магазинів, які продають товари для дому, сувеніри. Товарні вітрини демонструють перехожим частину асортименту.

Погляди перехожих фокусуються в середній і нижній частині. Предмети, які розташовані в цій зоні, покупець приділяє в 10 разів більше уваги. Ніж розташованим у верхній частині вітрини. Хоча існує думка, що предмети на яких власник магазину хоче акцентувати увагу, повинні бути розташовані на рівні очей людини. Головною частиною вітрини є центральна композиція, яка заповнює основний простір. На ескізі можна виявити і усунути недоліки композиції. Художники намагаються підбирати кольори вітрин відповідно до пір року. Взимку переважають золотисті і сріблясті, червоні та сині відтінки; навесні – ніжні, світлі; влітку – барвисті, соковиті; восени – жовті, помаранчеві, коричневі. В спеціалізованих магазинах колів вітрин визначається товаром і категорією покупців. Наприклад, там, де продаються іграшки, оформлення повинне бути різнокольоровим, яскравим.

Яка неймовірна краса — твори українського декоративно-прикладного мистецтва! Фантазія народних майстрів — творців такого дива, не має меж.

Фізкультхвилинка

Стоячи - руки вперед, вверх, вниз 5 – 6 разів, руки вгору – кругові руки кистями рук.

На вулицях – машини,

Будинки, магазини.

Магазин – це ніби ліс,

На вітрині – хитрий лис,

Клаповухе зайченя,

Сніжно-біле мишеня,

Буре ведмежатко,

Вухате слоненятко.

Практична робота

Щоб виконати завдання, об’єднайтесь у групи. Порадьтесь між собою, які вироби будуть представлені у вітрині. Поміркуйте, які товари за розміром та кольором краще розмістити на передньому плані, а які — на дальньому.Намітьте ескіз розміщення предметів на аркуші. Визначтеся, хто який предмет зображатиме. Готові малюнки виріжте та наклейте у спільну композицію. Серед ескізів вітрин, представлених на конкурсі, оберіть найцікавіші.

1) Визначення послідовності виконання роботи

- Приємне заняття розглядати вітрини магазинів. Але сьогодні ми всі з вами художники і наше завдання - оформити вітрини магазинів. Для цього давайте ще раз виділимо головне для оформлення вітрин. (Відповіді дітей).

- Для виконання завдання скористаємось журналами (в них є велика кількість намальованих сувенірів та їх фото).

Щоб розробити ескіз оформлення вітрини необхідно:

Вирізати необхідні елементи із журналу;

Наклеїти елементи, створивши красиву композицію вітрини.

Повторення правил користування інструментами та матеріалами

- Перед початком роботи давайте згадаємо, як правильно користуватися інструментами:

Ножиці під час роботи тримати кінчиками від себе;

Не залишати ножиці відкритими;

Клеєм користуватися акуратно, на клейонці, прибирати зайвий клей серветкою;

Після закінчення роботи прибрати робоче місце, викинути сміття.

Самостійна робота учнів

Учні самостійно (групами по 2 особи (за бажанням)) виконують завдання.

6. Підсумок уроку

Після закінчення роботи кожен учень (чи група) під керівництвом учителя прикріплюють оформлену вітрину.

Рефлексія

- Мені сподобалося працьвати в групі тому, що…

- Робота дизайнера цікава тим, що…

Виставка та аналіз робіт

Урок 33 Дата______________

Урок 33. Україна – моя Батьківщина.Створення святкового настрою за допомогою кольору та декору в багатоплановій тематичній композиції.

Практичне завдання:створення багатопланової композиції «Україна – моя Батьківщина»

Мета: формування ключових компетентностей: вміння вчитися –самоорганізовуватися до навчальної діяльності у взаємодії; загальнокультурної – дотримуватися норм мовленнєвої культури, зв’язно висловлюватися в контексті змісту; соціальної – проектувати стратегії своєї поведінки з урахуванням інтересів та потреб інших; громадянської – знати свої обов’язки як громадянина; предметних компетентностей: вчити створювати святковий настрій за допомогою кольору та декору в багатоплановій композиції, розвивати конструктивні здібності, уяву, фантазію; вдо­сконалювати навички роботи з відповідними матеріалами та інструментами при виконанні композиції з використанням змішаних технік; виховувати почуття прекрасного, любов до Батьківщини.

Обладнання:проектор, комп’ютер, схеми виконання роботи.

Музичний ряд:Гімн України, запис пісні Т. Петриненка «Україна», запис пісні у виконанні С.Весни «Цей край, де я родилась і живу».

Візуальний ряд:зразки дитячих робіт, фото із зображенням краєвидів України.

Матеріали та інструменти: ватман, кольорові олівці та ручки, вирізки із зображенням символіки України,ножиці , клей.

Техніка виконання:змішані техніки.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

1. Організація класу. Створення емоційного настрою

2. Актуалізація опорних знань учнів

Літературна сторінка

- Сьогодні ми з вами поведемо мову про найдорожче серцю кожної людини... Нехай тему нашої розмови вам підкажуть рядки вірша Ліни Костенко.

Буває, часом сліпну від краси.

Спинюсь, не тямлю, що воно за диво,

Оці степи, це небо, ці ліси

Усе так гарно, чисто, незрадливо,

Усе, як є дорога, явори.

Усе моє все зветься....(Україна).

- Давайте перевіримо, як добре ви знаєте рідний край. Я буду читати рядочки вірша, а ви допоможете вставити слова, яких не вистачає.

Ось небо блакитне i сонце в зенiтi!

Моя Україна - найкраща у ... !

Моя Україна - це ліс і озерця,

Безмежні степи i чарiвнi ... .

Красиві пейзажі i гори високі,

Маленькі струмочки i ріки ... .

Міста старовинні i замки прекрасні.

Великі будови і наші, … .

Сади чарiвнi, мальовничиї села.

Моя Україна - це пісня ... .

Це щира, багата, як світ, її мова,

Крилата, така мелодійна, ... .

Її обереги - верба i калина.

Найкраща у свiтi - моя ... .

Бо нам найрiднiша Вітчизна i мати.

То як же нам, дітям, її не …!

Моя Україна - козацька слава!

Така волелюбна i мирна … .

Вона дорога нам, i рідна, i мила.

Бо світ перед нами великий ... .

Вітчизно свята, дорога Україно,

Для кожного з нас ти у свiтi ... .

Слова для довідки: (Весела, сучасні, світі, єдина, кохати, держава, глибокі , чудова, Україна, джерельця, відкрила).

3. Повідомлення теми і мети уроку

- Тема сьогоднішнього нашого уроку «Україна – моя Батьківщина». Пропоную епіграфом нашого уроку взяти рядки чудового вірша.

Мій любий край – це Україна!

Це доля, це земля моя,

Моя ріднесенька країна,

Тебе шаную дуже я.

- Ми втілимо своє ставлення до Батьківщини у колективній композиції.

Робота над темою уроку

Бесіда з учнями

- Діти, що для вас означає слово Батьківщина ?

- Від якого слова воно походить?

- Які ще слова синоніми можна використати для передачі змісту цього слова? (Вітчизна, рідний край)

У кожної людини є велика Батьківщина—країна, де вона народилася. Наша держава називається Україною. Вона має славну і давню історію, прекрасну мову і високу культуру.

Святою для кожної людини є земля, де вона зробила свій перший крок, вимовила перше слово, почула мамину пісню колисанку, а потім народну пісню, вперше пішла стежкою до школи.

Гра «Яка ще?»

- До кожної літери, яка складає слово «УКРАЇНА», доберіть характеристику нашої держави.

У – уславлена, …

К – красива, …

Р – радісна, …

А – активна, …

Ї - ідеальна, …

Н – незалежна, …

А – амбіційна, …

Метод побудова «Асоціативаного куща»

- Скрадіть «асоціативний кущ» до слова Україна.

- Які символи України ви знаєте?

- Прослухайте пісню. Як вона називається? Яким чином пов’язана з Україною? (Учні слухають Гімн України).

Постановка практичного завдання

- Наша робота теж нагадуватиме асоціативний кущ, але носитиме малюнковий характер. Ви маєте перед собою набір елементів, які можете використати для майбутньої композиції, за власним бажанням можете домалювати деталі, яких, на вашу думку, не вистачає.

Поради вчителя щодо організації роботи

Учитель обєднує учнів у групи:

- дизайнери визначають місце розташування елементів на ватмані;

- художники оформляють загальний фон та домальовують деталі;

- конструктори вирізають потрібні елементи;

- майстри аплікації наклеюють їх.

Повторення правил техніки безпеки та культури праці

Самостійна практична робота учнів.

6. Підсумок уроку

Рефлексія

Мозковий штурм.
Аналіз виконаних робіт.

Урок 34 Дата______________

Урок 34 Мистецький вернісаж.Узагальнення по темі «Образ рідного краю в мистецтві»

Практичне художньо-творче завдання «Колективне панно «Моя Україна»»

Мета:формування ключових компетентностей:вміння вчитися – самоорганізовуватися до навчальної діяльності у взаємодії; загальнокультурної – дотримуватися норм мовленнєвої культури, зв’язно висловлюватися в контексті змісту; соціальної – проектувати стратегії своєї поведінки з урахуванням інтересів та потреб інших; громадянської – знати й виробляти раціональні прийоми виконання завдання; інформаційної: вміння працювати з різними джерелами інформації, здатність приймати рішення, відповідальність за результати власної діяльності; комунікативної: вміння слухати і чути один одного, працювати в групі для досягнення результату; вдосконалювати вміння і навички розробляти проекти, розвивати почуття пропорції, стилю, смаку; спонукати дітей до мислення, пробуджувати пізнавальну активність і творчість; предметних компетентностей:розширити знання про особливості пам'яток архітектури та ландшафтної архітектури України, знання про роботу дизайнерів та познайомити з використанням народних символів в своїй діяльності; навчати селекціонувати, систематизувати матеріал під час пошукової діяльності, працювати з різними джерелами інформації; поглиблювати знання термінології; удосконалювати набуті навички й уміння під час виконання практичної роботи; розвивати бажання пізнавати культуру рідного краю, його історію, бажання розширювати власний кругозір та практичний досвід; виховувати почуття гордості за свою країну; вміння відчувати прекрасне.

Техніка виконання:колективне панно в техніці колажу. творчої роботи.

Обладнання: для учнів – завдання проекту, план роботи над проектом, листи ватману, підготовлені в процесі проектної діяльності вирізки, ілюстрації, фото, картинки, малюнки, об'ємні предмети державної та народної символіки, гуашеві фарби, звичайний круглий пензлик великого розміру; ножиці, клей.

Візуальний ряд: світлини, картини, фоторепродукції відомих архітектурних та ландшафтних пам'яток України та фоторепродукції робіт українських дизайнерів та умільців.

Музичний ряд: Фредерік Шопен. «Весняний вальс».

Тип уроку:комбінований

Мета короткочасного творчого проекту – набуття досвіду творчості, пошуку та систематизації матеріалу, розвиток навичок самоосвітньої діяльності; самооцінювання, вміння спільно планувати свою роботу, працювати в групах; демонструвати та захищати виконане завдання, виховання толерантності та емоційного ставлення до творів мистецтва.

Старт проекту: учні розподіляються на групи на початку вивчення теми, повідомляється про початок проекту і групам даються конкретні теми міні­- проектів.

План підготовчої роботи:

- Пошук потрібної інформації у книжках, довідниках, енциклопедіях, іншій літературі, інтернеті, звернення про допомогу до дорослих.

- Систематизація, селекціонування, фіксація інформації.

- Підготовка до захисту.

Хід уроку

1. Організація класу

2. Створення емоційної атмосфери

Перегляд відео кліпу «Пісня про Україну»

Вчитель. Вітаю вас, діти!

А я не вибирала Батьківщину, я народилась там, де є краса.

Спасибі, Боже, за мою Вкраїну, яку благословили небеса.

А я пішла стежками до Тараса, змочивши ноги в ранішню росу,

Там маків цвіт, села мого окраса, окутав поле й дарував красу.

А я радію дощику рясному І променю, що прийде навесні.

Я знов і знов повернуся додому, у те дитинство, що прийде вві сні.

А я одягну білу вишиванку, цвітуть ромашки за селом в гаю.

Ти, соловейку, заспівай ще зранку. Моя країно, я тебе люблю! А. Кабалюк

3. Мотивація навчальної діяльності

Вчитель З часу нашого народження ми є громадянами держави Україна. Нам є чим пишатись. У нашого народу великі традиції, надбання, висока культура, неперевершена природа…

Технологія «Мозковий штурм»

-Підберіть слова, які характеризують вислів «Україна неповторна», які дають нам розуміння того, чим Україна унікальна і не схожа на інші країни.

4. Повідомлення теми і мети уроку

Слово вчителя. Так, красу та неповторність кожної країни формують ті цінності, які пов'язані з її історією. Тому, сьогодні ми познайомимося з результатами вашої проектної діяльності, яка здійснювалася за трьома напрямками:

Визначні архітектурні пам'ятки України.

Ландшафтна архітектура нашої держави.

Народні символи в роботах українських дизайнерів.

Визначення критеріїв результативності проектної діяльності

1. Відповідність підібраного матеріалу обраній темі (3 бали).

2. Якість презентації (яскравість, зрозумілість, цікавість, стислість (3 бали).

3. Участь кожного учасника у проекті (3 бали).

4. Підбір матеріалів для колективної творчої роботи. (3 бали).

Всього: 12 балів.

5. Представлення нового матеріалу.Повторення й узагальнення вивчених фактів, явищ, процесів, термінів, групування їх за окремими ознаками, виявлення в них доступних внутрішніх сутностей, розкриття причинно-наслідкових зв'язків.

Представлення І групи.

Завдання: розповідь про визначні архітектурні пам'ятки України.

З плином часу змінюється зовнішній вигляд населених пунктів. Бурхливий розвиток науково-технічного прогресу дав новий поштовх сучасному будівництву. Але, ніщо нове не замінить гарне, неповторне,унікальне старе. Красу і неповторність міст і сіл формують будівлі, що мають історичну цінність ( собори, церкви, монастирі, замки, фортеці, старовинні житлові будинки). На превеликий жаль, чимало архітектурних споруд, які мають історичне значення, були знищені під час війни та внаслідок бездумного ставлення до народних святинь. Нині частина історичних будівель відновлюється, реставрується. Нинi в Українi пiд охороною держави перебувають понад 140 тисяч нерухомих пам'яток історії та культури. Ми вас познайомимо лише з декількома із найвідоміших.

Софія Київська

Всесвітньо відома пам'ятка архітектури і монументального живопису ХI століття – це Софійський собор. Заснування собору згадується в літописах як під 1017 р., так і під 1037 р. Будівничим Cв. Софії літописці називають великого київського князя Ярослава Мудрого. Джерела свідчать, що в цій справі Ярослав завершив починання свого батька Володимира - хрестителя Русі. Присвячений Премудрості Божій, собор, за задумом творців, мав утверджувати на Русі християнство.

Софія — свідок й безпосередній учасник життя Києва протягом багатьох сторіч. Вона пережила навалу орд степових кочовиків у грізному 1240 році, бачила національно-визвольну боротьбу українського народу під керівництвом Богдана Хмельницького проти польсько-литовських феодалів.

Великих збитків було завдано музею під час ІІ Світової війни. Хоч сам Софійський собор не зазнав руйнування, однак були пограбовані архіви музею, вивезені цінні фрески, що зберігалися у храмі. Лише після війни їх повернули музею в пошкодженому вигляді.

Золоті ворота

Золоті ворота у Києві — пам’ятка будівництва фортець 12 сторіччя, одна з небагатьох, які збереглися до нашого часу. Колись ця споруда вражала своєю величчю та неприступністю, тому що ці ворота були головним в’їздом до Києва. Золоті ворота було збудовано у 1164 році. Загальна довжина валів, якими були оточені ворота, обчислювалася 3,5 кілометрами.

Київські Золоті ворота були одночасно й проїзною вежею, і тріумфальною аркою, яка вела на головну «аристократичну вулицю» міста. Високий арковий проріз, окуті золоченою міддю ворота й глава квадратного храму створювали відповідну урочисту атмосферу. Не підвели своїх творців Золоті ворота й у важкі дні татарської облоги в 1238 році. Завойовники вирішили, що міські ворота занадто неприступні і почали за допомогою стінопробивних машин ламати міську стіну в іншому місці.

Будинок з химерами

Будинок з химерами — цегляна будівля з прикрасами на міфологічні та мисливські сюжети, є головною архітектурною спорудою раннього Києва. Архітектор В. Городецький збудував її у 1901–1903 рр. як прибутковий будинок із помешканням для своєї родини. Цікавим є використання високого парапету на даху, що дозволило практично сховати покрівлю — перша будівля «без даху» в українській столиці.

У стіну будівлі вмуровані бетонні голови слонів, носорогів, антилоп та крокодила. На колонах причаїлися ящірки. За водостоки правлять голови слонів. На даху гігантські жаби, морські чудовиська. Замість волосся на голові вони несуть ланцюги, фантастичне листя та квіти. На розі будівлі велетенський пітон.

Вражає ліпнина, яка прикрашає стіни вздовж сходових маршів, що оточені фігурами з луками та стрілами, на балясинах — пташині лапи, на стелі — фризи з екзотичних рослин і фруктів, перемежовані скульптурними зображеннями черепів оленя та лося.

При вході вас зустріне величезний спрут, ніби зроблений із найдрібніших морських ракушок та зірочок. Стеля прикрашена ліпними ананасами. А головні сходи тепер прикрашають зображення газелей.

Києво-Печерська Лавра

Києво-Печерська лавра - православний монастир, заснований у 1051 році монахами Антонієм і Феодосієм у печерах біля Києва.

У вісімнадцятому столітті Києво-Печерська лавра стала найбільшим церковним феодалом на Україні. Їй належали три міста, сім містечок, біля двохсот сіл і хуторів, більше семидесяти тисяч кріпаків, дві паперові фабрики, одинадцять цеглових і шість скляних заводів, більше ста шестидесяти винокурень і вітряків, біля двохсот шинків, два кінних заводи.

На території лаври поховано багато видатних осіб.

У музеях і фондах, розташованих на території Києво-Печерської лаври, можна побачити рукописи стародрукованих книг, колекцію тканин і вишивок. Особливий інтерес викликає колекція з дорогоцінних металів, стародавні гравюри і твори сучасних художників.

Представлення І групи.

Завдання: ландшафтна архітектура нашої держави.

Палацо-паркове будівництво в Україні набуло розвитку у другій половині XVІІІ — першій половині ХІХ ст. Цьому сприяло те, що українське, польське та російське панство, яке мало маєтності в Україні хотіли мати вишукані садиби, паркові зони у своїх володіннях.

Багаті вельможі зводили справжні перлини палацо-паркового мистецтва в Умані та Білій Церкві, Батурині та Ляличах, Сокиринцях та Качанівці.

Вашій увазі пропонуємо найкращі перлини ландшафтного дизайну.

Олександрія —дендрологічний парк, який розташований на околиці міста Біла Церква. Загальна площа парку 297 га, площа декоративних водойм парку (ставки та р. Рось) становить 21 га. Загальна довжина алей і доріжок понад 20 км. Парк є зразком пейзажної паркової композиції, основу якої складають рослини, архітектурні споруди, скульптури, водна гладь річки Рось та ставків.

Свою назву парк отримав від імені господарки маєтку, дружини польського гетьмана, Олександри Браницької, яка займалась розбудовою парку.

Перлинами парку є комплекс павільйонів:

Монарший павільйон, Бальна Зала, колонада "Луна", "Китайський місток", "Руїни", "Арочний місток", "Острів Марії", "Острів Троянд", різні види фонтанів, водоспадів та інші малі архітектурні форми.

У середині ХІХ ст. парк "Олександрія" набув неабиякої слави. Його відвідували відомі люди того часу: О. С. Пушкін, Т. Г. Шевченко та ін.

Софіївка

Національний дендрологічний парк "Софіївка", розташований у північній частині міста Умань Черкаської області, обабіч ріки Кам'янки. Площа — 179,2 га. "Софіївка" є пам'ятником краєвидного типу світового садово-паркового мистецтва кінця XVIII — першої половини XIX ст. Тут росте понад 2000 видів дерев і кущів (місцевих і екзотичних).

Парк заснований у 1796 р. власником міста Умані, польським маґнатом Станіславом Потоцьким та названий на честь його дружини Софії і подарований їй до дня іменин.

При створенні парку вдало використано рельєф, але без заздалегідь наміченого плану. У процесі завершення робіт на окремих ділянках були висаджені місцеві та екзотичні деревно-чагарникові рослини, тоді ж були збудовані перші архітектурні споруди та прикрашено "Софіївку" скульптурою, переважно античною.

Головна композиційна вісь парку проходить по річищу Кам'янки, де споруджено ряд штучних басейнів та ставів: Верхній — понад 8 га, Нижній —близько 1,5 га та інші, водоспади (один з них 14 м висотою), шлюзи, каскади, підземну ріку Ахеронт (завдовжки 224 м), водограї (найбільший — до 20 м) тощо.

Парк прикрашають штучні скелі, ґроти, павільйони, альтанки, скульптура. Завдяки компонуванню різних деревних порід, поєднанню їх з водоймами, скелями й архітектурними спорудами.

Тростянецький дендрологічний парк

Державний дендрологічний парк "Тростянець" — видатний шедевр садово-паркового мистецтва XIX ст., знаходиться у с. Тростянець Чернігівської області. Його площа 204 га. Засновником парку був Іван Михайлович Скоропадський. Головною справою його життя стає створення унікального парку на землі, яку він успадкував. Розбудова розпочалася з Дерев'яного палацу з баштами та з господарськими, гостьовими прибудовами. З Риги, Парижа, Києва, Каразінського акліматизаційного саду завозяться саджанці. Згодом насипалися високі кургани — "гори" (деякі з них — Сторожова, Дідова, Ротонда, Мохната — мають висоту більше 30 м), було створено гірський рельєф із загостреними вершинами, що нагадують профіль Альп.

Роботи тривали понад 30 років. Було закінчено будівництво "Швейцарії" — одного з наймальовничіших куточків парку. Скоропадський звертається до різних фахівців і навіть самостійно проектує свою міні-Швейцарію. В своєму маєтку Іван Михайлович облаштовує фактично культурний центр.

Представлення ІІІ групи.

Завдання: народні символи в роботах українських дизайнерів.

Дизайн сьогодні став одним із символів сучасної цивілізації. З набуттям незалежності України, з підвищенням духу патріотизму у суспільстві набирають обертів тренди речей, які мають елементи народної символіки. Повернення до традицій народу, до національних цінностей є виявом зростання патріотів. Українські дизайнери все частіше родзинкою своїх робіт обирають народні символи: калину, соняшник, лелеку, барвінок, волошку, дуб, вербу, хміль та ін; використовують елементи розписів писанок, орнаменти вишивок і т. п.

Готель у формі копиці сіна став переможцем Всеукраїнського конкурсу дизайну

Три будинки виконані у формі копиці сіна, а ландшафт нагадує орнаменти з волинської вишивки.

Проект будинку гончара

Архітектор Андрій Голуб у своєму портфоліо виставив проект будинку гончара, який за задумом має бути споруджений в селищі Опішня на Полтавщині. Зі слів автора, проект увібрав в себе риси народної архітектури, архітектури Трипілля.

«Основною ідеєю будинка було використання природних, екологічних матеріалів в сучасному новому форматі..

Зоя Олефір створила гіпсове панно «Червоне лоскуття». За кольористикою нагадує гетьманський стиль чи одяг шляхтянок. Панно зроблене з гіпсу. Різблення по гіпсу робила вручну. Покривала акриловими фарбами та робила позолочення металізованою фарбою.

Музей писанкового розпису, неофіційна назва Музе́й «Пи́санка», що розташований в місті Коломиї Івано-Франківської області є найбільшою писанкою у світі. Приміщення музею виготовлене повністю з кольорового скла, а загальна площа утвореного таким чином вітражу більша за 600 квадратних метрів.

В колекції музею понад 6000 писанок з різних регіонів України та країн світу. За результатами акції Сім чудес України музей опинився на восьмому місці за голосами інтернет-користувачів.

Вишуканий та неповторний декор в інтер'єрі з елементами народних символів.

7. Фізкультхвилинка

Рухлива гра «Заборонений рух»

Слово вчителя

Отже, Україна багата визначними пам'ятками архітектури, історії та сьогодення, що відображають нашу культуру. Ви підготували світлини, репродукції, малюнки, об'ємні предмети державної та народної символіки, що стануть вам матеріалами для створення колективного панно «Моя Україна» за допомогою техніки колаж. Нехай у допомозі вам стануть творчість, фантазія, креативність, толерантність думок, взаєморозуміння, правила роботи в групі, знання географічної карти України, швидкість думок та вправність рук.

8. Підсумок уроку

Демонстрування виготовленого панно з аналізом успішності його результату та допущених помилок.

Аналіз результатів проектної діяльності за раніше визначеними критеріями, спільне оцінювання роботи груп, визначення вдалих моментів та недоліків.

Урок 35 Дата______________

Урок 35. Калиновий край

Мета:формування ключових компетентностей:вміння вчитисясамоорганізовуватися до навчальної діяльності у взаємодії;загальнокультурної зв’язно висловлюватися в контексті змісту; соціальної – розвивати командні якості, уміння працювати в колективі; громадянськоївиховувати почуття взаємодопомоги; інформаційної компетенції: здатність швидко приймати рішення, оперувати інформацією та використовувати її на практиці; комунікативної компетенції: вміння слухати і чути один одного, приймати іншу точку зору, бути контактним, працювати в групі для досягнення результату; викликати емоційно-позитивне і відповідальне ставлення до результату колективної роботи; спонукати дітей висловлювати власні почуття та думки, стимулювати художнє та логічне мислення, розвивати спостережливість, зорову пам’ять, фантазію; предметних компетентностей:розширити коло відомостей про творчість українських митців; систематизувати, узагальнити, перевірити знання та вміння з образотворчого мистецтва, отримані за рік; вдосконалювати вміння застосовувати поняття і терміни у процесі аналізу, інтерпретації художніх творів; розвивати бажання висловлювати власні почуття та думки щодо творчості митців та естетичне ставлення до їх робіт; виховувати почуття гордості за своїх земляків; вміння відчувати прекрасне і отримувати від цього насолоду.

Обладнання:модель картини таїї елементи для вправи «Очікування»; репродукції, світлини творів мистецтва; картки-настанови правил гри брейн-ринг, значки учасників команд; конверти із пазлами картин; зразки монотипій; призи-сувеніри; монети для нарахування балів.

Візуальний ряд: світлини, картини, фоторепродукції українських митців, які працювали в різних жанрах. Музичний ряд: Ф. Шуберт «Вечірня серенада».Тип уроку:урок узагальнення знань, умінь і навичок.

Хід уроку

1. Організація класу.

2. Створення емоційної атмосфери.

(Декламування вірша під музику

Ф. Шуберта «Вечірня серенада»)

Калиновий край

Калинові зорі в калиновім краї,

Де мамина пісня, барвінковий цвіт.

З любов'ю, калино, тебе величаю,

Ти символ моєї Вкраїни навік.

Квітуй буйним цвітом, мов та наречена,

Даруй людям радість, а думці - політ.

Хай сильною буде Вітчизна священна,

Хай квітне, неначе калиновий цвіт.

(О. Поперечна)

Вчитель. Як ви гадаєте, яку країну називають калиновим краєм? (Україну)

Чудова, мальовнича українська природа! Я вам пропоную утворити картину-пейзаж із ваших очікувань від цього уроку.

3. Мотивація навчальної діяльності

Вправа «Очікування»

На дошці модель картини, полотно у рамці.

На партах вирізані моделі соняшника, хмаринки, сонечка, копиці сіна та ін.

Інші варіанти: (річка, калина, верба, дятел, барвінок, криниця та ін.)

Вчитель – Зараз ми складемо картину очікувань. Кожен із вас має сказати, що
він очікує від нашого уроку та прикріпити елемент картини. Наш урок буде корисним, якщо ми будемо працювати за таким планом:

Презентація досліджень знавців українського мистецтва;

змагання між двома командами в таких номінаціях:

аналіз мистецьких творів, опираючись на терміни та поняття, вивчені протягом року;

вікторина

гра «Склади картину»

вправа «Які відчуття та стани людини може викликати колір»

4. Повідомлення теми і мети уроку

Слово вчителя. Сьогодні ми вирушаємо в останню в цьому році мандрівку країною Образотворчого мистецтва. Ми вже знаємо, що тут живуть митці, - люди, які вміють створювати красу.

Але сьогодні наша мандрівка особлива, нас чекає зустріч з мистецтвознавцями (словничок), що досліджують твори українських художників, скульпторів і т.п. по різних жанрах образотворчого мистецтва. А допомагає їм у творчості ось ця муза в образі українки. Сподіваюсь, що і нас вона надихатиме активно мислити, творчо фантазувати і спільно працювати.

Давайте розглянемо її уважно і, дивлячись на цей образ, впізнаємо жанри образотворчого мистецтва (живопис, графіка, архітектура, скульптура, декоративно-прикладне мистецтво).

Отже, сьогодні ми узагальнимо знання, отримані протягом року за цими 5 жанрами. До нас завітали спеціалісти кожного жанру, які вам презентують творчість українських митців.

5. Узагальнення та систематизація вивченого матеріалу

Рольова гра «Зліт спеціалістів».

Учитель. Пропоную вам стати учасниками рольової гри. 5 учасників – мистецтвознавці, решта – активні слухачі конференції. Інформація, яку ви отримаєте, вам знадобиться у брейн-ринзі.

Виступ спеціаліста із жанру «Живопис»

Український живопис повноправно представляє Тетяна Яблонська.

Роботи майстрині пройняті сонячним світлом, реалістичністю зображення. Стилі зображення вона змінювала протягом життя. На її честь названа одна з вулиць Києва.

Полотно «Ранок», на якому зображено дівчинку на тлі розкритого вікна, асоціюється з «поемою». «Ранок» — класика, якою відкривалися тодішні шкільні підручники «Ранок» несе бадьорість і непідроблену радість зустрічі нового дня. Яскраві промені раннього весняного ранку уриваються в кімнату крізь відкриті навстіж двері балкона. «Здрастуй новий день!» - із цими словами дівчинка підхоплюється з ліжка назустріч сонцю. За вікном - ранковий туман, але веселі промені Яблонська «Ранок» пробивають його, будячи все навколо.

Три чверті полотна наче засипано цим пухнастим дивом. Навіть чепурненький будиночок художниця відсуває вглиб картини, вивільняючи простір для снігу – і наші очі вбирають бездоганну чистоту і свіжість зимової палітри. У порівнянні з його розкішною красою все набуває другорядного значення, наче відступає у сутінки зимового дня. А художниця ще й запрошує поглянути на цей пейзаж згори, щоб найвигідніше представити красу величезного снігового покривала.

Творчість Сергія Шишко називають кращим досягненням українського живопису ХХ століття, а його самого – дуже світлою людиною...

Учнів в свою майстерню в Художній академії він набирав з оглядкою: з десятків тих, що бажають залишав не більше трьох-чотирьох. З початку 1990-х, коли національні мотиви увійшли до моди, приватна тема, якою художник так дорожив, звузилася до натюрморта - останні роки життя Шишко майже виключно писав квіти. (заради них 80-річний майстер навіть освоїв нову для себе техніку - малюнок пастеллю).

С. Шишко «Проліски» «Соняшники та мальви»

Марія Овсентіївна Приймаченко


Головним в її житті було мистецтво, малювати її ніхто не вчив, мала талант від Бога. Малювала Марія Приймаченко обома руками – як правою, так і лівою, але ніякої відмінності, якою рукою було намальовано картину, не помітно. Почалося все із дитинства, коли знайшла на березі річки синій глей, принесла додому та й розмалювала ним хату. Сині квіти, що розцвіли на стінах та печі, сподобалися усім. Маленький сусідський хлопчик навіть розплакався і не йшов з хати, поки йому не віддадуть синю квітку – така вона була яскрава, неначе жива. Майбутня художниця почала використовувати й інші природні фарби. І ось в хаті заспівали жар-птиці, розцвіли казкові квіти. Подивитися на її малюнки приїздили навіть з сусідніх сіл. Так прийшла до неї перша народна слава.

Її "звірина серія" останніх років - явище унікальне і не має аналогів ні у вітчизняному, ні у світовому мистецтві. Фантастичні звірі - це витвір геніальної уяви художниці. Таких звірів не існує у природі.

 

Жаб`ячий цар всі жаби збирає, головну жабу вибирає і наказ дає.

Ця картина в арсеналі художниці з`явилась невипадково.

Неподалік хати художниці протікала річечка. Кожен вечір Марія Приймаченко слухала жаб’ячий спів, який лунав з тієї річечки. Той спів переривався дивним звуком. Напевне , це диригент того жаб’ячого хору – жаб’ячий цар? Так уявила художниця персонажа того дійства.

Автор зображує жаб’ячого царя на блакитному тлі в зелених очеретах. Марія Приймаченко одягнула свого героя в святкову жовту свитку, на голові чудернацька шапка-корона, на задніх лапках візерунчасті шкарпетки. Зовсім не страшна ця таємнича звірина.