Поетапне виконання практичного завдання

Ваш малюнок має відображати ваші враження та почуття. Спочатку виконайте швидкий начерк, використовуючи фото- або відеоматеріали.

Потім створіть ескіз майбутньої композиції.

Поміркуйте, що цікавого буде у центрі вашої композиції.

Дотримуйтеся плановості у зображенні природного середовища.

Пригадайте, що таке «лінійна перспектива» та застосуйте її для зображення алеї парку та далечіні.

Самостійна творча робота учнів

6. Підсумок уроку.Виставка та аналіз роботи.

Урок 29 Дата______________

Урок 29. Чарівні ліхтарі.Розширення уявлення про роботу художника-дизайнера. Ознайомлення з поняттями малих архітектурних форм (альтанки, фонтани, мостики тощо).

Практичне завдання: створити композицію «Чарівні ліхтарі»

Мета: формування ключових компетентностей: вміння вчитися –самоорганізовуватися до навчальної діяльності у взаємодії; загальнокультурної – дотримуватися норм мовленнєвої культури та культури поведінки, зв’язно висловлюватися в контексті змісту; соціальної – проектувати стратегії своєї поведінки з урахуванням інтересів та потреб інших; громадянської – знати свої обов’язки в суспільстві; предметних компетентностей: розширювати уявлення учнів про види мистецтв, художнє конструювання та роботу художників-дизайнерів; познайомитись з образним вирішенням ліхтарів у парках, на вулицях, біля театральних під’їздів як елементів естетичної організації середовища; продовжувати навчати учнів працювати в техніці графіка, малюванню акварельними фарбами; удосконалювати вміння створювати на основі побаченого власні художні образи, композиції, навички роботи з фарбою; розвивати конструктивні здібності, уяву, фантазію,здатність цінувати красу; виховувати почуття прекрасного, формувати емоційне ставлення до краси рідного міста (села).

Обладнання:фото ліхтарів, репродукції піських пейзажів

Музичний ряд: запис пісні Ю. Воронюка «Зоряні ліхтарики».

Візуальний ряд:ілюстрації, світлини, казка Г. Х. Андерсена «Старий вуличний ліхтар».

Матеріали та інструменти:альбом для малювання, простий олівець, гумка, акварель, пензлі, палітра, ємність для води, серветки для витирання рук і пензлів, ручки, туш.

Техніка виконання: графіка, живопис. Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

1. Організація класу. Створення емоційного настрою

2. Актуалізація опорних знань учнів

- Хто такі ландшафтні дизайнери?

- Що є об’єктами ланшафтной архітектури?

3. Повідомлення теми і мети уроку

- Прослухайте вірш і відгадайте тему нашого сьогоднішньогоуроку.

Як тільки сонечко лягає спати ,

В містечку починають гноми працювати.

Запалюють на стовпчиках вгорі

Вони чарівні диво-ліхтарі.

Матусі колискові малюкам співають,

Ліхтарики ж їх сон оберігають.

Чарівне світло всюди проникає.

І стороною лихо обминає.

- Тема нашого уроку «Чарівний ліхтарик». Ми познайомимось з історією виникнення ліхтарів, їх видами і формами. Ви спробуєте створити ескіз власного «чарівного ліхтарика».

Робота над темою уроку

Розповідь учителя

- Для початку трішки історії.

Ліхтар на рос. фонарь, грец. Phanarion, від phanos – світоч, факел. І справді в давнину вулиці освітлювались факелами, закріпленими на стінах будинків. Але тільки на свята.

Перші спроби використовувати штучне освітлення на вулицях міст відносять до початку XV століття. В 1417 році лондонський мер Генрі Бартон розпорядився вивішувати ліхтарі зимовими вечорами, щоб розсіяти непроглядну пітьму у британській столиці.

На початку XVI століття жителів Парижу зобов’язали тримати світильники біля вікон, які виходять на вулицю. За часів Людовіка XІV столицю Франції наповнили багато чисельні ліхтарі. «Король-сонце» видав спеціальний указ про вуличне освітлення в 1667 році. За легендою, саме через це, царювання Людовіка назвали блискучим.

Спочатку ліхтарі були тільки масляні, але з часом з’явилися спиртові, керосинові і газові ліхтарі. Світили вони тускло , іноді зовсім не горіли. В 1873 році на Одеській вулиці в Петербурзі вперше в світі запалився електричний ліхтар, який був створений винахідником Олександром Лодигіним. Саме на цьому місці відкрився музей ліхтарів під відкритим небом і було встановлено пам’ятник ліхтарнику.

Метод «Порівняльна характеристика»

- Ми з вами бачимо багато ліхтарів (демонстрація добірки слайдів). Чим вони відрізняються?

- У кожного з них своя форма, «особливий одяг». І це не дивно, тому що вигадав і прикрасив ними місто художник.

Практична робота

-Кожен із вас сьогодні перетвориться в художника-дизайнера. Вашим завданням буде створення ескізу ліхтаря. Намагайтесь знайти власний образ ліхтаря . Визначтесь, він освітлює під’їзд театру, будинку, вулиці, алею у парку чи старовинний казковий замок. Працювати будемо групами: 1 група –малює аквареллю, 2 – ручками, 3 – тушшю.

Пальчикова гімнастика

ЛІХТАРИКИ

По черзі стискати та розтискати пальці рук на рахунок “раз- два”.

На “раз”: пальці правої руки випрямлені, пальці лівої руки стиснуті.

На “два”: пальці лівої руки випрямлені, пальці правої руки стиснуті.

Спочатку виконувати вправу повільно, потім прискорювати темп. Вправу спочатку можна виконувати на рахунок, а потім рядками, що промовляються ритмічно, супроводжуючи рухи:

Вже стемніло на дворі,

Засвітились ліхтарі.

Хай ліхтарики горять,

Підуть дітлахи гулять.

 

Виконання вчителем педагогічного малюноку із демонстрацією та коментування етапів його створення

• визначтесь із розташуванням малюнка на папері;

• оберіть ту геометричну фігуру, якій найбільше відповідає форма вашого майбутнього ліхтаря;

• легким штрихами позначте контури фігури;

• промалюйте деталі;

• додайте дрібні елементи оздоблення;

• при потребі розфарбуйте .

Виконання практичної роботи учнями під звучання запису пісні Ю. Воронюка «Зоряні ліхтарики».

6. Підсумок уроку

Демонстрація учнівських робіт з їхнім колективним аналізом.

Урок 30 Дата______________

Урок 30. Металеве мереживо. Різноманітність форм металевих виробів. Поняття про ковальське та ливарне мистецтво. Розвиток навичок створення ажурних витинанок.

Практичне завдання:створити композицію «Металеве мереживо»

Мета: формування ключових компетентностей: вміння вчитисясамоорганізовуватися до навчальної діяльності у взаємодії;загальнокультурної – дотримуватися норм мовленнєвої культури, зв’язно висловлюватися в контексті змісту; соціальної – проектувати стратегії своєї поведінки з урахуванням інтересів та потреб інших; громадянської знати свої обов’язки в сім’ї, виробляти раціональні прийоми виконання домашніх справ;здоров'язбережувальної- слідкувати за своєю поставою, берегти зір;предметних компетентностей:узагальнювати знання учнів про декоративно-прикладне мистецтво, розширити уявлення про ковальське та ливарне мистецтво, вчити створювати за допомогою елементарних прийомів обробки(трансформації) паперу ажурні витинанки. Розвивати конструктивні здібності, уяву, фантазію. Вдосконалювати навички роботи з парером в техніці витинанки . Виховувати почуття прекрасного.

Обладнання:проектор, комп’ютер, схеми виконання роботи.

Музичний ряд:на вибір учителя та учнів.

Візуальний ряд:фото кованих огорож,зразки дитячих робіт.

Матеріали та інструменти:кольоровий папір , картон, ножиці, клей.

Техніка виконання: витинанка.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

1. Організація класу. Створення емоційного настрою

2. Актуалізація опорних знань учнів

Бесіда з учнями

― Ми прикрашаємо наше житло, побут різними гарними речами.

― До якого виду мистецтва ми відносимо ці речі? (Декоративно – прикладне мистецтво)

― Які ви знаєте види декоративного мистецтва? (Бісероплетіння, вишивка, лозоплетіння, писанкарство, килимарство)

― А з паперу? (витинанка, аплікація, оригамі, паперопластика).

― Ниток? (вишивання, плетіння, плетіння мережива).

― Металу? (чекування, литво, ковальство).

― Що таке орнамент і на яких виробах їх можна побачити?

― А хто пам’ятає, що таке рапорт в орнаменті?

Вчитель записує поняття про які йтиме мова на уроці на дошці («витинанка», «орнамент», «мереживо», «ковальство»)

3. Повідомлення теми і мети уроку

- Сьогодні ми з вами знову будемо дизайнерами і створим витинанки-ескізи металевого мережива. Але вони в нас будуть незвичайні, адже пов’язані ще з однією давньою і шанованою в Україні професією, професіює коваля.

Робота над темою уроку

Вирішення проблемного завдання

- Погляньте на зразки робіт. Чи можна створити мереживо з металу?

- Що вам відомо про професію коваля?

Коваль кує залізо ще гарячим.

Тоді, коли воно пашить вогнем.

Чи зможемо назвати ми ледачим

Того, хто є металу королем?

- Які інструменти коваля?

Розповідь учителя

Ковальство здавна відоме багатьом народам світу. Коваль виготовляє предмети з металу. Ця професія є однією з найдавніших. У наш час коваль працює за допомогою електричного інструменту. Робота ця дуже мужня. У своїй роботі майстер використовує операції, необхідні при ліпленні з глини або з пластиліну. Користується різними прийомами: стисканням, витягуванням, згинанням і випрямленням, викручуванням, розщепленням, проходкою, тобто пробиванням отворів, і зварюванням. Досвідчений умілець сам придумує форму і розмір виробу, його обробку і оздоблення. У цій роботі потрібно мати художній смак і творчі здібності.

У наш час попитом користуються ковалі-художники. Цьому ремеслу навчають в ковальських майстернях, в художніх академіях на дизайнерських факультетах за фахом - мистецтво ковальських прикрас.